UNEC bu il də Azərbaycan Biznes Keys müsabiqəsinin qalibi olub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) komandası Azərbaycan Biznes Keys (ABCC) müsabiqəsinin qalibi olub. Bununla da UNEC komandası müsabiqənin 7 qat çempionu statusunu rəsmiləşdirib.
ADA Universitetində “ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə ali məktəb tələbələri arasında keçirilən Azərbaycan Biznes Keys (ABCC) müsabiqəsinin ideyası, layihə çərçivəsində müsabiqəyə qoşulan III-IV kurs tələbələrinin və magistrantların iqtisad-yönümlü sahələrdə bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirmək, bu istiqamətlərdə praktiki bacarıqlara yiyələnməkdə maraqlı olan gənclərə dəstək vermək və onların ölkənin biznes mühitinə cəlb olunmasında vasitəçi olmaq kimi məqsədləri özündə birləşdirir.
Layihə çərçivəsində işçi qrupu müsabiqəyə hazırlıq məqsədilə yeddi həftəlik biznes-yönümlü müxtəlif nəzəri və praktiki sahələr ilə bağlı təlimlər veriblər. Layihənin bütün təlimlərində uğurla iştirak edən tələbə və magistrantlar müsabiqənin hazırlıq mərhələsinə keçiblər. Əsas mərhələ hesab olunan müsabiqədə hər biri dörd nəfərdən ibarət olan on beş komanda üçün hər həftə Harvard Universitetinin biznes keysləri təqdim olunmaqla, müzakirə və təqdimatlar əsasında praktiki bilik və bacarıqların mənimsənilməsi üçün şərait yaradılıb.
Final mərhələsinə üç komanda – UNEC, ADA və Qafqaz Universitetləri yüksəlib. Münsiflər heyəti ən yaxşı komandanı müəyyənləşdirib. Yekun nəticəyə əsasən, UNEC komandası bütün rəqiblərini üstələyərək, birinci yerə layiq görülüb. Komandanın üzvləri Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri Müzəffər Abbasov, Savalan Süleymanov, Leyla Səfərli və Aida Həsənovadır. Qalib komandaya öz kiçik bizneslərini təməlini qurmaqları üçün 6 min manat məbləğində pul mükafatı təqdim edilib.

The triple champion of Azerbaijan Business Case Competition: UNEC
A team consisting of the students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has won Azerbaijan Business Case Competition. This way, UNEC’s team could formalize its status of the triple champion in the championship.
The idea of Azerbaijan Business Case Competition organized by the Public Association “US- educated Azerbaijani Alumni” to enhance the III and IV-year undergraduate and graduate students’ knowledge and skills in the economics- oriented fields, to support the youth interested in obtaining practical skills in this area and to mediate in involving them to the country’s business environment within the project.
Members of working group conducted seven- week business- oriented trainings related with different theoretical and practical fields within the project. All the undergraduate and graduate students successfully participating in all trainings of the project passed the development process of the contest. 15 teams consisting of four members were introduced Business Cases of Harvard University and created necessary condition to master practical knowledge and skills during the main phase of the project.
Three teams- Azerbaijan State University of Economics, ADA and the University of Caucasus have reached the final stage. The jury determined the best teams among the participants.
According to the final result the team consisting of UNEC students has won the first place surpassing their opponents. Students of the International School of Economics Muzaffar Abbasov, Savalan Suleymanov, Leyla Safarli and Aida Hasanova are the team members. The team was awarded 6 thousand mantas to start their small business.