Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbəsinin “Azərbaycan Müəllimi” qəzetinə müsahibəsi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbəsi Fəqan Çələbizadə “Özünü sına” onlayn sınaq imtahanı portalı barədə “Azərbaycan Müəllimi” qəzetinə müsahibə verib.
Fəqan Çələbizadə 3 iyun 1996-cı ildə Qubada anadan olub. O, Quba şəhər 3 nömrəli orta məktəbi bitirib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin informatika və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbəsidir. Bu günlərdə onun startap layihəsi olan sinaqimtahanı.net – “Özünü sına” layihəsi Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, eləcə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin rəsmi dəstəyi ilə keçirilən ənənəvi NETTY – Milli İnternet Müsabiqəsində ikinci yerə layiq görülüb. İlk dəfə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində tətbiq olunan “Özünü sına” onlayn sınaq imtahanı portalının missiyası istifadəçilərin intellektual potensialının aşkar olunması və inkişaf etdirilməsidir. Fəqan Çələbizadə ilə söhbətimizə  də “Özünü sına” layihəsi hansı zərurətdən yarandı sualı ilə körpü salmağa çalışırıq:
– Elə I kursda imtahanları verəndə çox gərgin, stresli olduğumu gördüm. Çıxış yolu imtahandan öncə sınaq imtahanı vermək idi. Özüm üçün sınaq imtahanı hazırladım. Bu, az funksiyalı həvəskar sayt idi. İki düyməsi var idi – imtahan ver və bitir. Bunun nəticəsi olaraq imtahan öncəsi gərginliyim keçdi. Sınaqlarda kəsilmədiyim üçün imtahanlara arxayın girirdim və yaxşı nəticələr göstərirdim. Bacım da ADİU-da oxuyur. Mən bacımın da imtahan suallarını bazaya əlavə etdim və o da faydalanmağa başladı. Faydalı hesab etdiyim üçün qrup yoldaşlarıma da bu barədə məlumat verdim, onlar da istifadə etməyə başladılar. Tezliklə bizim bu sınaq imtahanı xəbəri bütün fakültəyə yayıldı. Yuxarı kursun tələbələri xahiş etdi ki, bizim imtahan suallarını da bazaya əlavə et, hazırlaşaq. Bu artıq əziyyətli iş idi, çünki sualların sayı çox idi.
Bu arada qrup yoldaşım evdə saytdan istifadə edəndə atası, ADİU-nun mülki müdafiə kafedrasının müdiri Elçin Əliyev görüb maraqlanıb. Layihəni bəyənib və təklif edib ki, bu saytı təkmilləşdirib elə səviyyəyə çatdırmaq lazımdır ki, bütün tələbələrimiz istifadə edə bilsin. Görüşüb, danışdıq. Elçin müəllimin məsləhəti ilə universitetimizin İnnovativ Biznes İnkubatoruna startap layihəmlə müraciət etdim. I kursun sonunda işə başladım.
– Sayt nə qədər vaxta hazır oldu?
– Asan deyildi. Artıq tək özüm üçün yox, bütün universitetin istifadə edəcəyi professional bir sayt hazırlamalı idim. Ona görə də çox zamanımı aldı. Üzərində beş ay işləyəndən sonra artıq test versiyası hazır idi.
– İlk vaxtlar saytdan istifadə ödənişsiz idi?
– Bəli, təzə istifadəyə veriləndə ödənişsiz idi. Açığı texniki tərəfdən də ödənişli etməyə hazır deyildik. Ona görə də dedik ki, görək heç istifadə edən varmı.
– Nəticə necə oldu?
– İstifadəçilərin sayı gözlədiyimizdən də çox oldu. İlk vaxtlarda 350 mindən çox imtahan verildi. Sayta o qədər istifadəçi daxil olurdu ki, bir neçə dəfə serverdə problem yarandı. Hətta bir dəfə gecə saat üç olardı, saytın fəaliyyəti təxminən beş dəqiqəliyinə dayandı, tələbələrdən telefonuma 60-70 zəng gəldi. Tezliklə bu problemi də aradan qaldırdıq və indi sayt problemsiz fəaliyyət göstərir. Fevralın 19-dan isə saytdan istifadə ödənişli oldu.
– Tələbələr bir sınaq imtahanı üçün nə qədər pul ödəməli olurlar?
– 20 qəpik. İstədik elə məbləğ olsun ki, hamı istifadə edə bilsin. Bizim məqsədimiz faydalı olmaqdır. Eyni zamanda da layihə gəlir gətirməlidir ki, biz onu inkişaf etdirə bilək. Məsələn, ilkin mərhələdə portaldan ADİU-nun 2, 3 və 4-cü kurs tələbələri istifadə edirdilər. İndi isə abituriyentlər də istifadə edə bilirlər.
– Bu haqda bir az ətraflı məlumat verin.
– 1, 2, 3 və 4-cü qrupa hazırlaşan abituriyentlər də (Azərbaycan və rus dillərində) istifadə edə bilir. Test suallarını da bazamıza əlavə etmişik.
– Portaldan başqa kimlər istifadə edə bilər?
– Magistrlərin istifadə edə bilməsi üçün hazırlıqlar gedir.
– Başqa universitetlərdən müraciət edənlər var?
– Bir neçə universitetin tələbələri müraciət edib. Amma bunun üçün rəhbərlikləri ilə görüşüb, sualları əldə etmək üçün icazə alınmalıdır.
– “Özünü sına” layihəsindən sonra isə ikinci layihənizi – Elektron Apelyasiya Müraciətini yaratdınız.
– Elektron Apelyasiya Müraciəti də öz problemimizin həllini düşünərkən yarandı. I kursda oxuyanda imtahandan 1 balım çatmırdı. Apelyasiyaya müraciət etmək qərarına gəldim. Mən IV tədris binasında oxuyuram. Apelyasiya üçün isə əsas binaya gəlmək lazım idi. Gəldim, nahar fasiləsinə düşdüm. Bir saat gözləyəndən sonra isə dedilər ki, imtahan gününün səhəri gəlmək lazımdır. Səhər gəldim, bu dəfə isə növbədə 15-ci adam idim, bir saat da burada gözlədim. Elə gözləyə-gözləyə də düşündüm ki, elektron qaydada apelyasiya müraciətlərini edib, nəticələrini öyrənə bilsək, bu bizim vaxta qənaət etməyimizə  çox kömək edər. Həmən də işə  başladım.  Hazırladığım  nümunə bəyənildi.  Qısa  zamanda  erize.asue.edu.az saytı yarandı. Bunu tələbələrin rahatlığı üçün etdim.
– İki böyük layihə işlədiniz. Dərsləri çatdırmaq çətin olmurdu?
– Kəsirim yoxdur, hətta zərbəçiyəm. Gələn semestr isə əlaçı olacağam. “Özünü sına”nın rəhbəri olub, zəif oxumaq mümkün deyil. Qrup yoldaşlarım deyir ki, biz imtahanlara “Özünü sına” ilə hazırlaşırıq. Mən də dərsləri testləri bazaya yükləyə-yükləyə öyrənirəm.
– Yeni layihə üzərində işləyirsiniz?
– Növbəti layihəm təkcə ADİU-nun tələbələri üçün deyil, daha çox istifadəçi üçün yararlı olacaq. Amma onu deyim ki, bu layihə də qarşılaşdığımız problemlərdən yaranıb. Sorğu keçirib maraqlanmışam, arzuları nəzərə almışam və nəticədə indi üstündə işlədiyim layihəmin ideyası yaranıb.
– Bu qədər uğurlu layihələrdən sonra yəqin ki, maraqlı iş təklifləri də alırsınız.
– Bəli, elə bu günlərdə “Ultra Technologies” şirkəti təhsil sektorunda göstərdiyim təşəbbüsə və “Özunu sına” layihəsini yaratmaqla Netty-2015 mükafatını qazandığıma görə məni xüsusi sertifikatla təltif etdi. Həm də İBİ-də startap layihəmlə uğurlu başlanğıc etdiyimə görə gələcəkdə peşəkar bilik və təcrübə, uğurlu karyera yüksəlişi əldə etmək üçün “Ultra Technologies” şirkətinə müsabiqədənkənar işə qəbul olmağa imkan verən “Yaşıl Sertifikat” təqdim etdilər.

Azerbaijan State University of Economics Student’s Interview to the “Azerbaijan Teacher” newspaper
Azerbaijan State University of Economics student Fagan Chelebizade was interviewed for the newspaper “Azerbaijan Teacher”.
Fagan Chelebizade was born on June 3 1996 in Guba. He studied at school №3 of Guba. He is a second year undergraduate of the School of Informatics and Management. Recently, his start- up project sinaqimtahani.net- “Test Yourself” Project was awarded second place in the National Internet Competition NETTY traditionally held by the and supported by the Ministries of Communication and Higher Technologies and Culture and Tourism. “Test Yourself” online testing portal applied in Azerbaijan State University of Economics aims to detect and develop user’s intellectual potential. We try to build our conversation with Fagan Chelebizade by means of the first question about the necessity of creating a portal:
• I felt myself very stressful and intense during the exams in the first course. The way out was to test myself before the exam. I created a trial testing for myself. It was a less functional amateur site. It had two buttons- test and complete. As a result my tension of the exam passed. As I didn’t fail these trial testing I felt self- confident and get best results. My sister also studies at ASUE. I added my sister’s examination questions to the base and she began to benefit, too. I also informed my group- mates, as I supposed it useful; they also tried it. Soon, the news spread f our entire faculty. Upper course students asked me to add their questions to base too. But it became a bit complicated, because there were too many questions.
In the meantime, my group- mate’s father, Head of the Department Civil Defense of ASUE Elchin Aliyev saw his son use the portal. He liked the project and offered me to improve the site so that all students could use it. I applied the University Innovative Business Incubator with my start- up project. I began to work in the end of the first course.
• How much does it take to create the site?
• It wasn’t easy. I ought to develop a perfect site to be used by the entire university. So it took me very long time. The beta version was ready after five month’s work.
• Was it free to use the site initially?
• Yes, it was. It was initially free. To say the truth, we weren’t ready to make it chargeable. We tried to make it chargeable and see if it is used.
• What was the result?
• The number of users was unexpected. Initially over 350 thousands exams were passed. The site was overcrowded with users, so that there were some problems. Even, once the site stopped to perform at 03 am midnight and I received 60- 70 calls to my phone. Soon we eliminated the problem and now the site works without any problem. It became chargeable since February 19.
• How much should the students pay to test themselves?
• 0,20 AZN. We charged little amount; we wanted everyone to be able to use. We aim to be useful. At the same time, the project should bring revenue to be improved. For example, at the first stage, a 2, 3 and 4 year students could use the portal. But now, entrants can also use the portal.
• Can you inform us about it in detail?
• The applicants of the 1, 2, 3 and 4 groups (in Azerbaijani and Russian) can use the portal. We added their examination questions to our site too.
• Who else can the portal be used?
• We are working on it to be used by the graduate students.
• Did you get offers from other universities?
• Yes, there are some offers. But, we should meet their university administration and ask them to permit us to place their questions on the portal.
• Your second project after the “Test Yourself” is an Electronic Appeal.
• The idea of an Electronic Appeal grew when I thought to solve my own problem. I failed the exam with 1 point when I was a first- year student. I decided to appeal. I study at the IV training building of the university. I should go to the main training building to appeal. I did so, but it was dinner time. After an hour wait, they said you should have applied the other day after the exam. I came the other day, my turn was 15 and it took me an hour to wait. Waiting for my turn I thought it would be better to appeal online and to learn your results; it would help us to save the time. I started to work immediately. The prepared sample was appreciated. Erize.asue.edu.az was ready in a short period’s time. I did it for students’ comfort.
• You developed two big projects. Don’t you have difficulties with your exams?
• I have no fails; even I have enough good marks. I shall try to be an excellent student the next term. It is impossible to establish the “Test Yourself” project and study bad. My group- mates say that, they are getting prepared for the exams with “Test Yourself”. I am also getting prepared when I install the tests to the base.
• Are you working on a new project?
• My next project will be useful not only for ASUE students but also for a lot of users. I must stress that the project arose after some problems. I provided a survey, took into consideration the user’s desires and as a result I am working on a project.
• I think you get interesting job offers after the kind of successful projects.
• Yes, I do. Recently, I was awarded a certificate of the company “Ultra Technologies” for my initiative in the education sector and the award NETTY 2015. I was also awarded a “Green Certificate” of the company “Ultra Technologies” which creates me the opportunity to get a job in a company without interviewing for my successful beginning at IBI with start-up project.