Aysel Əyyub qızı Bağırzadə
2016-cı ildə Yardımlı rayonu E.Adışov adına Qabaqdibi kənd tam orta məktəbini bitirmiş və 2016-2020-cı illərdə bakalavr təhsilini Azərbaycan Dillər Universitetinin Təhsil fakültəsində Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisası üzrə almışdır.
2023-cü il 1 noyabr tarixindən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Xarici dil üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi mərkəzində icraçı assistent vəzifəsində çalışır.
2024-cü il sentyabr ayından etibarən  Azərbaycan Dillər Universitetinin Filologiya fakültəsinin Dilşünaslıq (ingilis dili)  ixtisası üzrə magistr təhsili almağa başlamışdır.

Aysel Ayyub gizi Baghirzada
Aysel Ayyub gizi Baghirzada was born on September 9, 1999, in Gabagdibi village, Yardimli district, Azerbaijan. She completed her secondary education at Gabagdibi Village Secondary School named after E. Adishov in 2016. Between 2016 and 2020, she earned her bachelor’s degree in Foreign Language Teaching (English) from the Faculty of Education at the Azerbaijan University of Languages.
Since November 1, 2023, she has been working as an Executive Assistant at the “Center for Foreign Language Knowledge Assessment” at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
In September 2024, she began her master’s studies in Linguistics (English Language) at the Faculty of Philology at the Azerbaijan University of Languages.