“Bakı Marafonu – 2017”nin nümayəndələri UNEC-də
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “BİR” Tələbə-Könüllü Proqramının dəstəyi ilə “Bakı Marafonu – 2017”nın icraçıları və tərəfdaşları UNEC-də olub.
Görüş zamanı müəllim və tələbələrə “Bakı Marafonu-2017” yarışı barədə ətraflı məlumat verilib, marafonun tarixi, qaydaları, qeydiyyat prosesi, marşrutundan danışılıb. Bildirilib ki, marafonun məqsədi idmanın inkişafına dəstək göstərmək, sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, insanları xeyirxah məqsədlə bir araya gətirməkdir.
Marafonun sponsorlarından olan “AzerTürkBank”ın nümayəndəsi Leyla Məmmədova qaliblər üçün nəzərdə tutulan mükafatları tələbələrin nəzərinə çatdırıb. Digər tərəfdaş, “GoSport” idman malları mağazaları şəbəkəsinin nümayəndəsi Nikita Sokolov isə qaçış zamanı idman ayaqqabıları və geyimlərin seçilməsi qaydaları barəsində tələbələrə məsləhətlərini verib. “Bakı Marafonu 2016”nın qalibi Namiq Əsədov marafona hazırlıq mərhələsi və hər həftə keçirilən təlimlər barədə danışıb.
Qeyd edək ki, “Bakı Marafonu-2017” 30 aprel saat 10:00-da start götürəcək. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə ikinci dəfə keçiriləcək marafon Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil olunacaq. Layihənin icrasını isə “Sport Marketing Group” (SMG) şirkəti həyata keçirir. “Bakı Marafonu-2017” Dövlət Bayrağı Meydanından başlayaraq Bakı Olimpiya Stadionuna qədər 21 kilometr məsafəni əhatə edəcək. İştirakçılar arasında tanınmış ictimai-siyasi xadimlər, idmançıların da olması nəzərdə tutulur. “Bakı Marafonu-2017”nin missiyası Azərbaycanın idman tarixində yeni mədəniyyət yaratmaqdır. Tədbirin əsas hədəfləri idman sənayesinin inkişafını sürətləndirmək, gəncliyi sağlam və balanslaşdırılmış həyat tərzinə həvəsləndirməkdir.

Представители «Бакинского марафона – 2017» в UNEC
При организационной поддержке Студенческой добровольной программы “BİR” Министерства образования Азербайджанской Республики исполнители и партнеры «Бакинский марафон – 2017» побывали в UNEC.
На встрече преподавателям и студентам была дана подробная информация о соревновании «Бакинский марафон –2017», дате его проведения, правилах, процессе регистрации, маршруте. Было отмечено, что целью марафона является оказание поддержки развитию спорта, пропаганде здорового образа жизни, объединению людей добрыми побуждениями. .
Спонсор марафона, представитель “AzerTürkBank” Лейла Мамедова довела дала сведения студентам о наградах, предусмотренных для победителей. Другой партнер представитель сети магазинов спортивных товаров “GoSport” Никита Соколов дал студентам советы по выбору спортивной обуви и одежды во время бега. Победитель «Бакинского марафона — 2016» Намик Асадов рассказал об этапе подготовки к марафону и семинарах, проводимых еженедельно.
В завершении были освещены вопросы студентов.
Следует отметить, что «Бакинский марафон -2017» возьмет старт 30 апреля в 10:00 часов. Марафон, проводимый во второй раз по инициативе Фонда Гейдара Алиева, состоится при организационной поддержке Управления приморского бульвара, Бакинского олимпийского стадиона. Реализацию проекта осуществит компания “Sport Marketing Group” (SMG). «Бакинский марафон – 2017» начиная от площади государственного Флага до Бакинского олимпийского стадиона составит расстояние в 21 километр. Предполагается, что среди участников будут известные общественно-политические деятели и спортсмены. Миссия «Бакинского марафона – 2017» является создание новой культуры в спортивной истории Азербайджана. Основной целью мероприятия является усиление развития спорта, стимулирование молодежи к здоровому и сбалансированному образу жизни