“Bakı Marafonu – 2017”nin nümayəndələri UNEC-də
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “BİR” Tələbə-Könüllü Proqramının dəstəyi ilə “Bakı Marafonu – 2017”nın icraçıları və tərəfdaşları UNEC-də olub.
Görüş zamanı müəllim və tələbələrə “Bakı Marafonu-2017” yarışı barədə ətraflı məlumat verilib, marafonun tarixi, qaydaları, qeydiyyat prosesi, marşrutundan danışılıb. Bildirilib ki, marafonun məqsədi idmanın inkişafına dəstək göstərmək, sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, insanları xeyirxah məqsədlə bir araya gətirməkdir.
Marafonun sponsorlarından olan “AzerTürkBank”ın nümayəndəsi Leyla Məmmədova qaliblər üçün nəzərdə tutulan mükafatları tələbələrin nəzərinə çatdırıb. Digər tərəfdaş, “GoSport” idman malları mağazaları şəbəkəsinin nümayəndəsi Nikita Sokolov isə qaçış zamanı idman ayaqqabıları və geyimlərin seçilməsi qaydaları barəsində tələbələrə məsləhətlərini verib. “Bakı Marafonu 2016”nın qalibi Namiq Əsədov marafona hazırlıq mərhələsi və hər həftə keçirilən təlimlər barədə danışıb.
Qeyd edək ki, “Bakı Marafonu-2017” 30 aprel saat 10:00-da start götürəcək. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə ikinci dəfə keçiriləcək marafon Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil olunacaq. Layihənin icrasını isə “Sport Marketing Group” (SMG) şirkəti həyata keçirir. “Bakı Marafonu-2017” Dövlət Bayrağı Meydanından başlayaraq Bakı Olimpiya Stadionuna qədər 21 kilometr məsafəni əhatə edəcək. İştirakçılar arasında tanınmış ictimai-siyasi xadimlər, idmançıların da olması nəzərdə tutulur. “Bakı Marafonu-2017”nin missiyası Azərbaycanın idman tarixində yeni mədəniyyət yaratmaqdır. Tədbirin əsas hədəfləri idman sənayesinin inkişafını sürətləndirmək, gəncliyi sağlam və balanslaşdırılmış həyat tərzinə həvəsləndirməkdir.

Representatives of “Baku Marathon-2017” at UNEC
The executers and partners of “Baku Marathon-2017” visited UNEC with support of the Student-Volunteer Program “BIR” (ONE) of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
Teachers and the students were provided with detailed information about “Baku Marathon-2017”; history of marathon, rules, process of registration and route were spoken about. It was said the aim of the marathon is to support the development of sports, promote healthy lifestyle and bring people together for good purposes.
Representative of “AzerTurkBank” Leyla Mammadova, which is the sponsor of the marathon, brought to students’ attention the prizes intended for winners. Nikita Sokolov of another partner, chain store of sports goods “GoSport” provided students with the advice about how to choose athletic shoes and clothes during the marathon. Winner of “Baku Marathon 2017” Namig Asadov spoke about the trainings held in the within the preparatory stage every week.
Note that, “Baku Marathon 2017” will start on April 30 at 10am. The marathon initiated by the Heydar Aliyev Foundation will be organized by the Seaside Boulevard Office and Baku Olympic Stadium. The project is executed by the company “Sport Marketing Group”. The “Baku Marathon 2017” will cover 21 kilometers of distance starting from Flag square to Baku Olympic Stadium. Well- known public figures and sportsmen are also expected to participate. The mission of “Baku Marathon 2017” is to establish new culture in the sport history of Azerbaijan. The main targets of the event are to strengthen the development of sport industry and encourage youth to a healthy and balanced lifestyle.