UNEC-də Türkiyə Universitetləri ilə əməkdaşlığa həsr olunan beynəlxalq konfrans
UNEC-də “UNEC və Türkiyə Universitetlərinin əməkdaşlıq istiqamətləri: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusuna həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilib.
UNEC-in təşkilatçılığı və Türk Dünyası Araşdırmalar Vəqfınin (TDAV) dəstəyi ilə keçirilən konfransda universitetin rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, Türkiyə Cümhuriyyətinin gənclik və idman naziri Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk Dünyası Araşdırmalar Vəqfinin rəhbəri Közhan Yazgan, Türkiyə-Azərbaycan Parlamentlərlararası Dostluq Qrupunun rəhbəri, AKP İstanbul millət vəkili Şamil Ayrım, İstanbul Universitetinin rektoru, professor Mahmut Ak və digər nüfuzlu qonaqlar iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Türkiyə türkcəsində tədrisi türkçülüyə verilən önəm və dəyərin ən böyük göstəricilərindən biri adlandırıb. Türk dilində tədrisin TDAV-nin mərhum rəhbəri, professor Turan Yazganın təşəbbüsü ilə yaradıldığına diqqət çəkən rektor, Türk Dünyası İqtisadiyyat Fakültəsinin (TUDİFAK) hədəflərindən söz açıb: “Hədəfimiz TUDİFAK-ın türk dünyasına və dünya miqyasında keyfiyyət tələblərinə cavab verə biləcək təhsil məkanına çevrilməsidir. Son hədəf isə fakültə bazasında yeni universitet yaradılması və türk dünyası gənclərinin həmin universitetdə təhsil almasına şərait yaratmaqdır”. Fakültədə bu ildən yeni ixtisasların açıldığını bildirən rektor, fakültəyə qəbulda ötən dövrlərlə müqayisədə yüksək bal toplayan abituriyentlərin sayının artıdığını qeyd edib. Ə.Muradov TUDİFAK-da təhsilin keyfiyyətinin və cəlbediciliyinin artırılması üçün Türkiyə universitetləri ilə ikili diplom proqramlarının reallaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
UNEC-in Türkiyənin nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq etdiyindən söz açan rektor, birgə dərsliklərin hazırlanması və elmi məqalələrin tanınmış dərgilərdə çap olunmasının hər iki ölkənin təhsilinin keyfiyyətinin artırılmasında mühüm rol oynayacağını bildirib.
Konfransda çıxış edən Erkan Özoral Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərindən söz açıb. Hazırda Azərbaycanın dünya arenasında öz layiqli yerini tutduğunu bildirən səfir, hər iki ölkənin qardaşlıq və dostluq münasibətləri ilə yanaşı, bütün sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Türkiyədə təhsil alan azərbaycanlıların sayının ildən-ilə artdığına diqqət çəkən səfir, bu istiqamətdə universitetlərin əməkdaşlığının mühüm rol oynadığını vurğulayıb. “Hədəfimiz hər iki ölkənin akademik səviyyəsinin daha da yüksəlməsidir” deyən türkiyəli diplomat, konfransın təşkilinin bu istiqamətdə əhəmiyyətli rol oynayacağına əminliyini vurğulayıb.
Dost və qardaş ölkədə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Mehmed Muharrem Kasapoğlu Türkiyənin bütün sahələrdə Azərbaycanı dəstəklədiyini bildirib. Bu münasibətlərin təməlinin tarixi köklərlə bağlı olduğunu söyləyən  M.Kasapoğlu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bu istiqamətdə əvəzsiz rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Nazir Azərbaycanın uğurlu hərtərəfli inkişafını qürurla izlədiyini xüsusi vurğulayaraq, hər iki dövlət arasında imzalanan mühüm iqtisadi layihələrdən söz açıb.
Millət vəkili Şamil Ayrım professor Turan Yazğanın elm və təhsil sahəsindəki xidmətlərindən bəhs edib. T.Yazganın milli-mənəvi dəyərlərə bağlı gənclərin yetişməsində böyük xidmətlər göstərdiyini bildirən millət vəkili məhz belə gənclərin sayəsində Azərbaycanla bərabər, Türkiyənin də problemi sayılan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə nail olunacağına əminliyini bildirib.
İstanbul universitetinin rektoru, professor Mahmud Ak mərhum professor Turan Yazğanın həyat və fəaliyyətindən bəhs edib. Onun Türk dünyasında, o cümlədən Azərbaycanda təhsilin inkişafına böyük önəm verdiyinə diqqət çəkərək, bu siyasətin əsas məqsədinin türk millətini birləşdirmək olduğunu bildirib.
Konfransda Atatürk liseyinin şagirdlərinin ifasında şeirlər səsləndirilib.
Beynəlxalq konfrans “UNEC və Türkiyə Universitetlərində akademik fəaliyyətin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində əməkdaşlıq istiqamətləri” mövzusunda panel müzakirələrlə davam edib.

The international conference at UNEC dedicated to the cooperation with the Turkish Universities
The international conference dedicated to the “Coopertaion directions of UNEC and Turkish Universities: the current situation and perspectives” was held at UNEC.
Along with the management and academic-teaching staff of the university, the Turkish Ambassador to Azerbaijan Erkan Ozoral, the Turkish Youth and Sports Minister  Dr.Mehmet Muharrem Kasapoglu, the Head of the Turkish World Research Foundation  Kozhan Yazgan, the Head of the Turkey-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group, deputy of Turkish Parliament from AKP Istanbul Shamil Ayrım, the rector of the Istanbul University, professor Mahmut Ak and other influential guests participated at the conference held by the organization of UNEC and supported by the Turkish World Research Foundation.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov described the teaching at the Azerbaijan Sate Economics University in the administrative and literary Turkish language as one of the greatest indicators of importance and value given to Turkism. The rector pointed out that, the teaching in Turkish language was created on the initiative of the late head of Turkish World Research Foundation, the professor Turan Yazgan and he spoke on the targets of the Turkish World Business Administration Faculty (TUDIFAK): “Our goal is to transform the Turkish World Business Administration Faculty (TUDIFAK) into an educational space that can meet the requirements of the Turkish world and the worldwide quality standards. The ultimate goal is to create a new university on the basis of faculty and to enable the Turkish youth to study at that university.”  Noting that, the new specialties have been opened in the faculty this year, the rector pointed out that the number of entrants receiving high scores in the admission exams to the faculty increased compared to the previous years.
A.Muradov emphasized the importance of implementation of dual degree programs with Turkish universities in order to increase the quality and attractiveness of education in the Turkish World Business Administration Faculty (TUDIFAK).
Speaking about the cooperation of UNEC with influential Turkish universities, the rector noted that the development of joint textbooks and publication of scientific articles in famous journals would play an important role in improving the quality of education in both countries.
Delivering the speech at the conference, Erkan Özoral spoke about Turkish-Azerbaijan relations. Noting that Azerbaijan has occupied its worthy place in the world scene, Ambassador said that along with brotherly and friendly relations, both countries have successfully cooperated in all spheres. Pointing out that the number of Azerbaijanis studying in Turkey has increased year by year; the ambassador emphasized the importance of cooperation between universities in this direction. “Our goal is to further increase the academic level of the two countries,” said the Turkish diplomat, adding that the organization of the conference will play an important role in this direction. Expressing his satisfaction with being in friendly and brotherly country, Mehmed Muharrem Kasapoglu said that, Turkey supported Azerbaijan in all spheres. M.Kasapoglu said that the foundation of these relations is connected with the historical roots, and noted that Nationwide Leader Heydar Aliyev played an indispensable role in this direction. The minister underlined that, he proudly followed the successful diverse development of Azerbaijan and spoke about important economic projects signed between the two countries.
The member of Parliament  Shamil Ayrim talked about the achievements of Professor Turan Yazgan in the field of science and education. Noting that T.Yazgan greatly contributed to the development of young people connected with national and spiritual values, the Member of Parliament expressed his confidence that thanks to these young people, Azerbaijan will achieve the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, which is also a problem of Turkey.
The rector of the Istanbul University, Professor Mahmud Ak spoke about the life and activities of the late professor Turan Yazgan. Was noted that he had attached great importance to the development of education in the Turkish world, including Azerbaijan, the main goal of this policy was to unite the Turkish nation.
In the conference the poems were performed by the students of Ataturk Lyceum.
The international conference continued with panel discussions on the topic the “Directions of cooperation in improving the quality of academic activities at UNEC and Turkish universities”.