UNEC, Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və Paşa Holdinq şirkətlər qrupunun baş sponsorluğu ilə təşkil olunan VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCEMR-2025) iyunun 14-dək davam edəcək. UNEC-in 95 illik yubileyinə həsr olunan builki konfrans “Dairəvi iqtisadiyyat və dayanıqlı ekosistem” mövzusuna həsr olunub.
Konfransda çərçivəsində aktual mövzularda bir-birindən maraqlı çıxışlar, panel sessiyalarla yanaşı, kitab sərgisi də təşkil olunub.
Sərgidə konfransın məqalələrindən ibarət “Xülasələr toplusu” nümayiş edilib. Kitabda konfransın Elm Komitəsi tərəfindən seçilmiş 224 məqalə yer alıb.
Eləcə də konfrans çərçivəsində çap olunmuş “Akademik yazı”, “Dairəvi iqtisadiyyat” kitabları da iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Sərgidə UNEC tərəfindən azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş “Bazarın hüdudları”, “Dayanıqlı enerji” kitabları da yer alıb.

Book exhibition held within the framework of the international conference
On June 12, the 7th International Scientific Conference of Researchers in the Field of Economics and Management (ISCEMR-2025) commenced its work.
Organized by the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the Heydar Aliyev Center, the International Graduate and Doctoral Center, the “Regional Development” Public Union, and with the main sponsorship of the Pasha Holding Group of Companies, the conference will continue until June 14. This year’s conference, dedicated to the 95th anniversary of UNEC, is being held under the theme “Circular economy and a sustainable ecosystem.”
Alongside engaging speeches and panel sessions on timely topics, a book exhibition was also organized as part of the conference.
The exhibition featured the “Book of Abstracts”, containing selected papers from the conference. The volume includes 224 articles chosen by the Scientific Committee of the event.
Additionally, books titled “Academic writing” and “Circular economy”, published within the scope of the conference, were presented to participants.
The exhibition also showcased Azerbaijani-language translations of “The limits of the market” and “Sustainable energy”, published by UNEC.