qida_aynurbiol.f.d. Babaşlı Aynur Əmirxan qızı
2004-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakultəsinin bakalavr pilləsini, 2006-cı ildə  isə həmin fakultənin Mikrobiologiya ixtisası üzrə magistr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2006-cı ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mikrobiologiya İnstitunun əyani aspiranturasına daxil olmuş;
2011-ci ildə namizədlik dissertasiya işini mqdafiə edərək  biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
2010-2013-cü illərdə AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi və böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
2012-ci ildə “Xəzərin Azərbaycan sahillərindən ayrılmış mikroorqanizmlərlə aşağı temperaturda neft və neft məhsullarının biodeqradasiyasının öyrənilməsi” adlı layihəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Elmin İnkişafı fondunun elan etdiyi “Gənc Alim və Mütəxəssislərin 1-ci Qrant müsabiqəsi”-ində qalib gəlmişdir.
29 elmi əsərin (tezis, məqalə, konfrans materialları), o cümlədən 1 monoqrafiyanın müəllifidir.
2013-cü ildən 2020-ci ilə kimi Azərbaycan  Dövlət İqtisad Universitetinin “Qida məhsulları texnologiyası” kafedrasının müəllimi olub.

В 2004 году окончила ступень бакалавра, в 2006 году ступень магистра Биологического факультета Бакинского государственного университета по специальности Микробиологии.
В 2006 году поступила на очное отделение аспирантуру Института микробиологии НАНА.
В 2011 году защитив кандидатскую диссертацию, получила ученую степень доктора философии по биологии.
В 2010-2013 годах работала на должности младшего научного сотрудника, научного сотрудника, старшего научного сотрудника в Институте Микробиологии НАНА.
В 2012 году стала победительницей 1-го грант конкурса «Молодые ученые и специалисты», объявленного Фондом развития науки при Президента Азербайджанской Республики проекта под названием «Изучение биодеградации при низкой температуре нефти и нефтяной продукции с микроорганизмами Каспия, отделенных от берегов Азербайджана».
Автор 29 научных работ (тезисы, статьи, материалы конференций), в том числе 1 монографии.
С 2013 года работает преподавателем кафедры «Технология пищевых продуктов» Азербайджанского государственного экономического университета.