BMT-nin rezident əlaqələndiricisi Q.İsakzainin UNEC-də keçirilən beynəlxalq konfransdakı nitqi
BMT-nin rezident əlaqələndiricisi cənab Qulam M. İsakzainin UNEC-də keçirilən “Təhsilin sosial-iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq Elmi-praktiki konfransdakı nitqi:
Hörmətli təhsil nazirinin müavini cənab Ceyhun Bayramov,
Hörmətli iqtisadiyyat nazirinin müavini cənab Sahib Məmmədov,
Hörmətli Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, cənab Ədalət Muradov,
Hörmətli hökümət nümayəndələri və parlament üzvləri,
Hörmətli rektorlar və professorlar,
Xanımlar və cənablar,
Bu gün sizin aranızda olmaqdan məmnunluq duyur və fürsətdən istifadə edərək Ədalət Muradova məni “Sosial-iqtisadi inkişafda təhsilin rolu” mövzusunda konfransa dəvət etdiyi üçün minnətdarlığımı bildirirəm.
Bu, həqiqətən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ciddi diqqət yetirdiyi bir məsələdir, çünki təhsil davamlı inkişaf üçün böyük qüvvəyə malik, sınanmış bir vasitədir.
Məsələni açıqlamazdan əvvəl, mən sizin diqqətinizi belə bir fakta yönəltmək istəyirəm ki, universitet elə bir tarixi yerdə yerləşmişdir ki, 1901-ci ildə xeyriyyəçi Zeynalabdin Tağıyev burada ilk dünyəvi Müsəlman qızlar məktəbini yaratmış və onu maliyyələşdirmişdir.
Tağıyev inanırdı ki, uşaqların hərtərəfli şəkildə tərbiyə edilməsi və yüksək təhsilə malik olması mühüm əhəmiyyətə malikdir. O, eyni zamanda kənd təsərrüfatı və texniki məktəblər yaratmış və azərbaycanlı gənclərin Rusiyann və Avropanın aparıcı üniversitetlərində təhsil alması üçün təqaüd ayırmışdır. O, xüsusilə gənc azərbaycanlı qızların təhsil almasına xüsusi diqqət veririrdi və inanırdı ki, yüksək təhsilli analar gələcəkdə ailə üzvlərinin təhsil almasında aparıcı rola malik olacaqdır.
Tağıyevin təhsilə bu cür əhəmiyyət verməsi bizim gender bərabərliyinə necə əhəmiyyət verməyimizi qabarıq şəkildə əks etdirir. Buna görə də konfrans əhəmiyyətli bir mövzuya həsr edilmiş və belə bir tarixi yerdə keçirilir. Bu məktəbin əvəzedilməz tarixi şübhəsiz ki, bizi təhsilə xüsusi diqqət yetirməyə ruhlandırır.
İndi isə icazə verin, mən müzakirə olunan məsələyə münasibət bildirim. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Azərbaycanda təhsil müəssisələrini, eyni zamanda bu universiteti daim dəstəkləmiş və illərdir ki, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında təhsilin roluna xüsusi diqqət yetirir. Bizim əsas tövhəmiz tələbələrin karyeralarının formalaşması və əmək bazarı tələblərinə uyğun proqramların qəbul edilməsindən ibarətdir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının inkişaf proqramı bəşəri inkişafda təhsilin əsaslı rol oynamasına dair konsepsiyaya dəstək vermək üçün bir neçə universitetlə əməkdaşlıq etmişdir. Bəşəri inkişaf proqramı xalqın imkanlarına və seçiminə xüsusi diqqət yetirir. Bu insan həyatının daha da zənginləşməsinə və inkişafına,  onun mövcud olduğu cəmiyyətin iqtisadiyyatının inkişafında yeni imkanlar açır.
Bəşəri inkişaf ideyası təhsilə olan ehtiyacı bir daha əsaslandırır ki, bu da daha yaxşı iş şəraitinin, yaradıcı, məhsuldar həyatın yaranmasına geniş imkanlar yaradır. Yüksək təhsil səviyyəsi iqtisadi məhsuldarlığın artmasına, yüksək səviyyəli məşğulluğa və gəlir səviyyələrinə, daha yaxşı sağlamlığa, sosial strukturların yaxşılaşmasına və digər aspektlərin inkişafına səbəb olur. Təhsilin keyfiyyətinə sərmayə qoyulmasa, daimi inkişaf mümkün olmaz və heç bir tərəqqidən söhbət gedə bilməz.
2015-ci ilin sentyabrında, bildiyiniz kimi, Azərbaycan BMT-nin digər 192 üzvü kimi, 2030-cu ilə qədər davamlı inkişaf konsepsiyasını qəbul etmiş, nəzərdə tutulmuş 17 məqsəd universal davamlı inkişaf məsələsini əhatə edir.
Qarşıya qoyulmuş 17 məqsədə çatmaq, davamlı sosial-iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün mərkəzi yeri təhsil məsələsi tutur, bununla belə 4 məqsəd tamamilə təhsilə həsr olunmuşdur. Bu ömür boyu təhsil almaq imkanlarını və təhsilin keyfiyyətinə xüsusi diqqət yetirilməsini tələb edir.
Bu bir sıra məsələlərin həllinə: qadın və sosial rifah məsələlərində olan bərabərsizliyin aradan qaldırılmasına, ali təhsilin keyfiyyət parametrinin inkişafı üçün universal yanaşmaya nail olmağa və ən sonda cəmiyyətin davamlı inkişafına nail olmaq üçün lazimi bilik və bacarıqların əldə edilməsinə gətirib çıxarır.
Azərbaycanda ibtidai məktəblərə uşaqların lazımi səviyyədə cəlb olunması üçün edilən cəhdlər yüksək nəticələrə gətirib çıxarmışdır. Belə ki, məktəb yaşına çatmış uşaqların 95%-dən çoxu ibtidai məktəbə, təhsilə cəlb edilmişdir. Hökumət həmdə 5 yaşına çatmış uşaqların məktəbə hazırlanması məsələsinə xüsusi diqqət yetirir və nəticədə bu yaşda olan uşaqların 90%-i məktəbdə təşkil olunmuş hazırlıq proqramlarına cəlb edilmişdir.
Son il ərzində UNİCEF tərəfindən dəstəklənən məktəbə hazırlıq proqramına 3000 məktəb qoşulmuşdur. Nəticədə 3700-dən çox müəllim treyninq keçmiş və onlar təqribən 100000-ə yaxın 5 yaşlı uşağa təlim verəcəkdir.
Uşaqların bu cür erkən təhsilə cəlb edilməsi sosial-iqtisadi inkişafda inanılmaz əhəmiyyətə malikdir, çünki uşaqların təfəkkürünün, davranışlarının, koqnitiv imkanlarının inkişafı onların formalaşdığı illər ərzində böyük əhəmiyyətə malikdir, bu hal onların düzgün tərbiyə alması və ətraf mühitin qorunması qədər əhəmiyyətli məsələlərdir.
Əqli və fiziki qüsurlu uşaqlarla təhsil işinin həyata keçirilməsi də eyni dərəcədə əhəmiyyətə malikdir. Əqli və fiziki cəhətdən qüsurlu uşaqların təhsilə cəlb edilməsi nəinki onların şəxsi inkişafları üçün, eyni zamanda onların yaşadığı icmalarda imkanlarının artmasına səbəb olur. Bu sonraki illərdə ictimai sektorda sosial rifah xidmətlərinə ola biləcək potensial təzyiqin azalmasına gətirib çıxarır.
Təəssüflər olsun ki, orta təhsil sahəsində Azərbaycan hələ də ibtidai təhsildə qazandığı tərəqqi səviyyəsinə nail ola bilməyib. YUNESKO-nun göstəricilərinə görə, Azərbaycanda 10 yeniyetmədən biri orta məktəb təhsilini başa vura bilmir.Bildiyiniz kimi, kasıb ailədən olan uşaqlar, eyni zamanda qızlar orta məktəb təhsilindən daha çox yayınırlar.
Gənclərin təhsilinin başqa bir forması, peşə təhsili hökumətin yeni iqtisadi proqramına uyğun olaraq aparılır və gələcəkdə gənclərə lazımi iş tapmaları üçün zəruri bilik, bacarıq, vərdişlər verir. Əslində peşə təhsili paketi adi təhsil sistemindən kənarda qalmış şagirdlərin bütün ehtiyaclarını nəzərə almalıdır, lakin bir qrup uşaq üçün cari peşə təhsili müəyyən çətinliklər yarada bilər; məsələn, əqli və fiziki qüsurlu gənclər üçün.
Fiziki və əqli cəhətdən qüsurlu gənclər üçün geniş öyrənmə imkanlarının mövcud olması gələcək asılılığı azalda, ictimai xərclərə və inkişafa müsbət təsir göstərə bilər. Beləliklə, hamı üçün mümkün olan erkən yaşdan yeniyetmə yaşına qədər davamlı təhsilin keyfiyyəti əsas məsələdir. Hər hansı ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri əsasən yaxşı təhsil almış gənc nəsildən asılıdır. Hal-hazırda təhsilə qoyulan sərmayə uzun müddətli olub, gələcək üçün nəzərdə tutulan dividentdir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı siyasi məsləhətləşmələrdə, texniki yardım, qlobal, regional və milli səviyyədə inkişaf və monitorinq işlərində hökumətə hər cür yardım göstərir. Biz Azərbaycanda həyata keçiriləcək davamlı sosial-iqtisadi inkişafa, eyni zamanda təhsili inkişaf etdirə biləcək proqramların həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirəcəyik.
Biz çoxsaylı əməkdaşlıq formalarının qurulmasında öz fəaliyyət və cəhdlərimizi artırmağa çalışaraq, hər vasitə ilə hökuməti dəstəkləyirik. Bu il biz davamlı iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün BMT-nin Azərbaycan hökuməti, digər qurumlar və təhsil müəssisələri ilə birgə məsləhət kampaniyasını işə salacağıq. Ümid edilir ki, 2030-cu ilə qədər davamlı inkişafa nail olmaq proqramının həyata keçirilməsində təhsilin əhəmiyyəti ictimaiyyətin nəzərində daha da yüksələcəkdir.
Biz gənclər, təhsil müəssisələri, eyni zamanda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazırıq.
BMT-nin keçmiş baş katibi Ban Ki Mon demişdir: “XXI əsr çətinliklərini aradan qaldırmaq üçün təhsil qlobal vətəndaşlar tərbiyə etməlidir”(may, 2016-cı il).
Bir daha məni konfransa dəvət etdiyiniz üçün sizə minnətdarlığımı bildirir və işinizdə uğurlar arzulayıram.

Mr. Gulam M.Isakzai’s Speech within the International Conference held at UNEC
UN Resident Coordinator Mr. Gulam M. Isakzai’s speech within the International Scientific-practical Conference on “The Role of Education in Socio-economic Development” held at UNEC:
Dear Mr. Jeyhun Bayramov, Deputy Minister of Education,
Dear Mr. Sahib Mammedov, Deputy Minister of Economy,
Dear Mr. Adalet Muradov, Rector of Azerbaijan State University of Economics,
Honourable representatives of the Government and Members of Parliament,
Dear Rectors and Professors,
Ladies and Gentlemen.
It is an honor to be here among you today and I would like to take this opportunity to thank Mr. Adalet Muradov for inviting me to this important conference on the role of education in socio-economic development.
This is indeed an issue that the UN takes very seriously, with the belief that Education is one of the most powerful and proven vehicles for sustainable development.
But before I elaborate on this point, I would like to draw your attention to fact that this University is located in the vicinity of a remarkable historic legacy – it is very close to here that the first secular school for Muslim girls was founded and funded by the philanthropist Zeynalabdin  Taghiyev in 1901.
Taghiyev genuinely believed in the importance of education and enlightenment for bringing up educated, cultured and broad-minded children. Indeed, he also founded an agricultural school and technical school as well as providing scholarships for young Azerbaijanis to study in top universities in Russia and Europe.  He was particularly passionate about the importance of educating girls and believed that educated mothers would be a driving force behind an educated family in the future.
Taghiyev’s belief in the importance of education for all reflects how many of us feel today about gender equality. It is therefore, befitting that a conference on such an important subject is being held so close to this historical institution. The magnificent story of this neighbouring school no doubt can still inspire us all to invest in education.
Now let me turn to our main issue under discussion here.
In Azerbaijan, the UN system has been supporting educational institutions including this University and the role of education in socio-economic development of the country over a number of years. Our contributions have included providing support to students’ career orientation and adapting curricula to the labour market requirements.
The United Nations Development Programme has cooperated with several universities to promote the concept of human development within which education plays a central part. Human Development focuses on people and their opportunities and choices. It is about expanding the richness of human life, rather than simply the richness of the economy in which human beings live.
The idea of human development stipulates the need for education, better conditions for work and more choices for leading productive and creative lives. Higher levels of literacy lead to greater economic output, higher employment and income levels, better health, better social structures, and a number of other development aspects. Without investment in quality education, progress on all development indicators will stagnate.
As you are aware, In September 2015, Azerbaijan, along with other 192 UN Member States, endorsed a new 2030 Agenda for Sustainable Development, which identified 17 universal Sustainable Development Goals or “SDGs”.
Given the centrality of education to sustainable social and economic development and achievement of all 17 goals, a stand alone Goal 4 was dedicated to education. It calls for ensuring inclusive and equitable quality education and promoting lifelong learning opportunities for all”.
It  aims to provide equal access to affordable vocational training — to eliminate gender and wealth disparities — and achieve universal access to quality higher education—so that at the end no one is left behind in getting the necessary skills, knowledge and experiences needed for the sustainable development of a society.
In Azerbaijan, efforts to promote education have led to excellent levels of enrolment in primary schools. Over 95 per cent of primary school aged children are enrolled in formal education. The Government has also placed greater focus on early learning and plans to expand coverage of school preparedness programmes in order to reach 90 per cent of children aged 5.
During the last year the Government’s school readiness programme, which is supported by UNICEF, has been rolled out to 3,000 schools. This has resulted in training provided for over 3,700 teachers, which has benefitted around 100,000 five-year olds.
This early childhood development is incredibly important for socio-economic development, because children’s brain capacity, behaviours, and cognitive skills all advance at a tremendous rate during these formative years, as long as they are exposed to the right nurturing, stimuli and protective environment.
It is equally important to make education more available and accessible to children with disabilities. Enabling children with disabilities to participate in mainstream education not only creates more opportunities for their personal development, but it increases their potential to make a contribution to their communities. This can potentially lessen pressure on public sector social welfare services in later years.
Unfortunately, in the area of secondary education, Azerbaijan has not witnessed the same level of progress as it has in primary education. Data from UNESCO indicates that as many as 1 in 10 teen-agers do not complete secondary school education in Azerbaijan. We know that children from poor families, and girls, are often the most likely to drop out of secondary school learning.
Other forms of learning for young people, such as vocational training, emphasized in the Government’s new economic roadmap, can  help young people learn skills for gainful employment in future. Vocational education packages should take into account the needs of young people who have fallen out of the regular education system, or for whom current vocational training may present challenges; such as young people with disabilities.
A wide range of learning opportunities for vulnerable youth can reduce future dependencies, again with significant positive impact on public expenditures and growth. Moreover, quality, inclusive learning for all, from an early age through adolescence to early adulthood, is the bedrock of sustainable growth. The economic and social prospects of any nation depend greatly upon a well-educated generation of young people. Investing in education today delivers dividends that last long into the future.
Ladies and Gentlemen,
The United Nations will provide support to the government through coordinated policy advice, technical assistance, capacity development and monitoring of progress at global, regional and national levels. We will pay particular attention to our programme interventions in sectors, which will be instrumental to delivering sustainable social and economic progress in Azerbaijan, including education for all.
We will support the Government in building multi-stakeholder partnerships by engaging a wide range of actors, as part of our active outreach efforts. This year, we will launch a joint UN advocacy campaign on the SDGs, in partnership with the Government and other stakeholders including educational institutions. It is hoped that this will raise public awareness about the importance of education as one of the key goals of the 2030 Agenda for Sustainable Development.
We stand ready to continue our cooperation with youth and educational institutions, including the State University of Economics.
Former UN Secretary General Ban Ki Moon once said: “Education is critical to nurture global citizens who can rise to the challenges of the 21st century,” (May 2016).