Bu il Azərbaycan universitetlərindən birində tələbələrin dərsə davamiyyəti barmaq izi ilə yoxlanılacaq
12 yanvar. REPORT.AZ
DSC_1235“Bu ilin sentyabr ayından tələbələrin dərsə davamiyyəti barmaq izi ilə yoxlanılacaq. Bununla da müəllim tələbələrin dərsə gəlib-gəlməməsini yoxlamağa həsr etdiyi vaxtı dərsə ayıracaq”. “Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov jurnalistlərlə görüşündə deyib.
Rektorun sözlərinə görə, bu sistem universitetdə fəaliyyət göstərən “SABAH” qruplarında tətbiq olunur.
O, həmçinin qeyd edib ki, yaxın gələcəkdə dərsə gəlməyən müəllimlərin digər müəllimlərlə əvəz olunması məsələsi də həllini tapacaq: “Buna son qoymaq üçün müəllimlər elektron jurnalı ancaq barmaq izi ilə aça biləcək. Yalnız icazə verilən zaman müəllimləri kimsə əvəz edə bilər”.
Ə.Muradov əlavə edib ki, UNEC-in hazırda 4 korpusu fəaliyyət göstərir: “3 korpusda maddi-texniki baza çox yaxşı, birində isə vəziyyət çox pisdir. Söhbət III korpusdan gedir. Həmin korpusun öz vəsaitimiz hesabına müasir tələblərə cavab verməsi istiqamətində işlər görürük”.
Rektor UNEC-də hansı məqamlarda neqativ hallar müşahidə olunduğunu bildiyini də vurğulayıb: “Bilirəm ki, hansı müəllimin potensialı necədir. Tələbələrin nədən narazı olduqlarını da çox gözəl bilirəm. Hazırda bu kimi problemlərin üzərində çalışırıq. Səmimi şəkildə deyirəm ki, imtahanlarda heç bir neqativ hal müşahidə olunmur”.
O, həmçinin qeyd edib ki, universitetdə beynəlxalq iqtisadiyyat məktəbi yaradılıb: “Bütün fənlər 5 ixtisas üzrə ingilis dilində tədris olunur. Eyni zamanda, MBA proqramı üzrə bu il yeni 7 ixtisas üzrə qəbul planı sifariş verilib. Magistratura üzrə isə 3 ixtisas üzrə olmaqla, ümumilikdə, 10 ixtisas üzrə kadr hazırlığını həyata keçirmək niyyətindəyik. Əsas gücümüzü əcnəbilərə yönəldirik. Onlardan tutulacaq təhsil haqqını biz əhəmiyyətli dərəcədə artırmışıq. Belə ki, MBA-da oxuyacaq əcnəbi tələbələr üçün təhsil haqqı 4 000 dollardır. Azərbaycanlılar üçün isə bu rəqəm 3 000 manatdır. Hazırda universitetdə 400-ə yaxın əcnəbi tələbə təhsil alır”.
Rektor onu da vurğulayıb ki, universitetdə 18 min tələbə təhsil alır və hər il təxminən 4 000 tələbə məzun olur.

В этом году в одном из университетов посещение занятий студентами будет проверяться по отпечатку пальца
12 ЯНВАРЯ 2016 | VIEWS:
578
12 января. REPORT.AZ
DSC_1235
«С сентября этого года посещение занятий студентами будет проверяться по отпечатку пальца. Таким образом преподаватель время, затраченное на проверку присутствующих и отсутствующих, посвятит уроку». «Репорт» сообщает, что об этом рассказал при встрече с журналистами ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Адалят Мурадов.
По словам ректора, эта система применяется в университете в группах «САБАХ».
Он также отметил, что в ближайшем будущем вопрос замены занятий  отсутствующих преподавателей другими преподавателями найдет свое решение: «Чтобы положить этому конец, преподаватели смогут открывать электронный журнал только по отпечатку пальца. Только в случае получения разрешения преподавателей может  заменить кто-либо другой».
А.Мурадов добавил, что в настоящее время в UNEC  функционируют 4 корпуса. «В 3 корпусах материально-техническая база в очень хорошем состоянии, в 1 очень плохом. Проводятся работы в направлении превращения этого корпуса за счет своих средств современным требованиям».
Ректор подчеркнул о негативных явлениях, наблюдаемых в UNEC: «Я знаю у какого преподавателя какой потенциал. Прекрасно знаю, чем не довольны студенты. Сегодня мы работаем над этими проблемами. Чистосердечно говорю, что на экзаменах не наблюдался ни один негативный случай».
Он также отметил, что в университете создана международная экономическая школа: «Все дисциплины ведутся по 5 специальностям на английском языке. В то же время в этом году по программе МБА заказан план приема по 7 новым специальностям. А по магистратуре, включая 3 специальности,  в общем по 10 специальностям стремимся осуществить подготовку кадров. Все усилия устремляем на иностранцев. У них оплату за обучение мы подняли в значительной степени. Так, оплата за обучение в МБА у иностранных студентов 4 000 долларов. А для азербайджанцев эта сумма составляет 3000 манатов. В настоящее время в университете обучаются свыше 400 иностранных  студентов.
Ректор также подчеркнул, что в университете обучаются 18 тысяч студентов и каждый год приблизительно 4 000 студентов становятся выпускниками.