Bu il UNEC-ə 12 nəfər Prezident təqaüdçüsü qəbul olub
2024-2025-ci tədris ilində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə (UNEC) qəbul olan tələbələrdən 12 nəfəri Prezident təqaüdünə layiq görülüb.
Bu ilki Prezident təqaüdçüləri arasında ilk dəfə olaraq, I ixtisas qrupu üzrə tələbə də yer alıb. 692,8 bal toplayan Nicat Şirinov Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin “İnformasiya təhlükəsizliyi” (tədris ingilis dilində) ixtisasına qəbul olub. Qeyd edək ki, Nicat Şirinov həm də universitet üzrə ən yüksək bal toplayan tələbədir.
Prezident təqaüdünü qazanan digər 10 tələbə Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE), “Maliyyə” ixtisasına , 1 tələbə isə Maliyyə və mühasibat fakültəsinin “Maliyyə” ixtisasına qəbul olub.

This year, 12 Presidential Scholarship recipients have joined UNEC
For the 2024-2025 academic year, 12 students enrolling at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have been honored with the prestigious Presidential Scholarship.
For the first time, a student from the first specialty group has been recognized as a Presidential Scholar. Nijat Shirinov, who earned an exceptional score of 692.8, will study “Information Security” (taught in English) at the Faculty of Digital Economy. Notably, he also achieved the highest score among all students at the university this year.
Ten other scholarship recipients have chosen the “Finance” program at the International School of Economics (ISE), while one student will pursue the same program at the Faculty of Finance and Accounting.
International School of Economics (ISE)
• Ulvi Habibli – 681.6 points
• Nuray Hajiyeva – 675.2 points
• Asmar Hasanli – 674.6 points
• Yunis Safarli – 671.9 points
• Azer Bakhshaliyev – 671.5 points
• Amin Khalilzadeh – 670.3 points
• Lala Mammadova – 670 points
• Jalal Muradov – 669.6 points
• Eljan Huseynov – 669.4 points
• Shukur Elyazov – 668.3 points
Faculty of Finance and Accounting
• Khadija Mardanli – 674.8 points
We warmly congratulate our students on this outstanding accomplishment and wish them ongoing success in their academic and professional journeys.