Çinin Hong Kong Universitetinin tələbələri UNEC-də olub
Çinin Hong Kong Universitetinin Çin Biznes İnstitutunun magistratura pilləsi üzrə təhsil alan tələbələri UNEC-də akademik səfərdə olub.
Çinli tələbələr üçün UNEC-in 3 saylı tədris binasında “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdir müavini Aytən Niyazova və Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Layihələrin idarə olunması şöbəsinin mütəxəssisi Gültac Tahirli tərəfindən infotur təşkil olunub. İnfotur zamanı tələbələr UNEC-in kitabxanası, laboratoriyaları, eləcə də mühazirə auditoriyaları ilə tanış olublar.
Sonra BƏD-in Xarici əlaqələr şöbəsinin mütəxəssisi Rəsul Yusibov çinli tələbələrə Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, memarlığı, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) müəllimi Vüsal Əhmədov isə Azərbaycan iqtisaiyyatı mövzusunda təqdimatla çıxış edib.

Students from the University of Hong Kong Visit UNEC
Graduate students from the Chinese Business Institute of the University of Hong Kong recently undertook an academic visit to the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
An informational tour was organized for the visiting students at UNEC’s Building No. 3. The tour was led by Ms. Ayten Niyazova, Deputy Head of the Department of Engineering and Applied Sciences, and Ms. Gultaj Tahirli, Project Management Specialist from the International Cooperation Department. During the tour, the students were introduced to UNEC’s library, laboratories, and lecture halls.
Following the tour, Mr. Rasul Yusibov, a specialist from the Department of Foreign Relations, delivered a presentation on the history, culture, art, and architecture of Azerbaijan. Additionally, Mr. Vusal Ahmadov, an instructor at the International School of Economics (ISE), provided a presentation on Azerbaijan’s economy.