Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin qiyabi təhsil şöbəsinin 1 və 2-ci kurs tələbələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev qiyabi təhsil şöbəsinin I və II kurs tələbələri ilə görüşüb.
S.Tanrıverdiyev I kurs tələbələrinə UNEC-də tətbiq edilən yeniliklərdən və tədris prosesinin müasirləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilən islahatlardan danışıb. UNEC-də qiyabi təhsil formasında tədrisin təşkilinin artıq iki ildir ki, kredit sisteminin tələbələrinə əsasən qurulduğunu bildirən mərkəz direktoru, kredit sisteminin mahiyyəti və prinsipləri haqqında da tələbələrə geniş məlumat verib və UNEC-də son illər uğurla tətbiq edilən və tədrisin tamamilə elektronlaşmasını təmin edən Elektron universitet modeli barədə danışıb.Tədris planlarının yenilənməsi, gənc müəllimlərin işə cəlb olunmasını xüsusi vurğulayan mərkəz direktoru xarici dil seçiminin tələbələrin öz istəyi ilə aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
İkinci kurslarla görüşdə isə oktyabrın 3-dən payız semestrinin dərslərinin başlandığını vurğulayan S.Tanrıverdiyev 2015/2016-cı tədirs ilinin yekunları barədə söhbət açaraq, tələbələrin mənimsəmə göstəricilərini təhlil etmiş, mənimsəmə faizinin artırılması istiqamətində görülməsi zəruri olan işlərdən, qiyabi əsaslarla tədris prosesində dərslərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı prioritet məqsədlərdən danışmışdır. Qiyabi təhsildə tədris dövrünün qısa olmasını qeyd edən mərkəz direktoru, tələbələrin o qısa müddətdə daha dolğun, müasir, kreativ, elm və bilik tutumlu bir tədris metodları ilə tanış ola bilmələrinin daha zəruri olduğunu bildirərək, ümumilikdə, daha keyfiyyətli tədris mühitində təhsil almalı olduqlarının vacibliyini xüsusi vurğulamışdır. Görüşdə qiyabi təhsil alan tələbələrin tələbə həyatı yaşaya bilmələri, onların sosiallaşması, universitetin ictimai həyatında aktiv iştiraklarının təmin edilə bilməsi haqqında da geniş söhbət açılmış, tələbə təşkilatlarında tələbələrin daha aktiv iştirak etmələri istiqamətində mərkəz direktoru tərəfindən tələbələrə məsləhətlər verilmişdir.
Hər iki tədbirin sonunda tələbələri maraqlandıran suallarla bağlı geniş müzakirə aparılmış, tədris prosesinin gedişi, tələbələri narahat edən məsələlər mərkəz direktoru tərəfindən dinlənilmiş və cavablandırılmışdır.

Meeting with the 1 and 2 year Part- time Undergraduate Students of the Distance, Part- time and Secondary Education Center
The Director of the Distance, Part- time and Secondary Education Center of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Sabuhi Tanriverdiyev has met with the 1 and 2 year part- time undergraduates.
S.Tanriverdiyev provided the first- year students with the information about the innovations applied at UNEC and the reforms held for the modernization of the teaching process. Pointing that the administration of the part- time education has already been built in accordance with the requirements of the credit system at UNEC for two years, the Center Director spoke about the essence and principles of the credit system and the Electronic University Model ensuring the proper digitalization of the teaching process at UNEC. Emphasizing the updating curricula and involvement of the young teachers to trainings, the Director drew to students’ attention that the selection of a foreign language depends on the students’ choice.
Informing that the autumn term of the second- year students started on October 3, Sabuhi Tanriverdiyev spoke about the totals of 2015/2016 academic year, analyzed the students’ comprehension, the work to be done to improve the comprehension percentage and the priority goals to improve the part-time education. Highlighting that the training process is short in part- time system, the Center Director stressed the necessity of providing the students with more modern, creative teaching methods and in general significance of getting educated in more quality environment. Broad debates on the part- time students’ student lives, provision of their participation in the social activities of the university and proposals on joining student organization were made by the director within the event.
Extensive discussions on the students’ questions took place in both events and the affairs related with the teaching process were heard by the Center Director.