Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin qiyabi təhsil şöbəsinin 1 və 2-ci kurs tələbələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev qiyabi təhsil şöbəsinin I və II kurs tələbələri ilə görüşüb.
S.Tanrıverdiyev I kurs tələbələrinə UNEC-də tətbiq edilən yeniliklərdən və tədris prosesinin müasirləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilən islahatlardan danışıb. UNEC-də qiyabi təhsil formasında tədrisin təşkilinin artıq iki ildir ki, kredit sisteminin tələbələrinə əsasən qurulduğunu bildirən mərkəz direktoru, kredit sisteminin mahiyyəti və prinsipləri haqqında da tələbələrə geniş məlumat verib və UNEC-də son illər uğurla tətbiq edilən və tədrisin tamamilə elektronlaşmasını təmin edən Elektron universitet modeli barədə danışıb.Tədris planlarının yenilənməsi, gənc müəllimlərin işə cəlb olunmasını xüsusi vurğulayan mərkəz direktoru xarici dil seçiminin tələbələrin öz istəyi ilə aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
İkinci kurslarla görüşdə isə oktyabrın 3-dən payız semestrinin dərslərinin başlandığını vurğulayan S.Tanrıverdiyev 2015/2016-cı tədirs ilinin yekunları barədə söhbət açaraq, tələbələrin mənimsəmə göstəricilərini təhlil etmiş, mənimsəmə faizinin artırılması istiqamətində görülməsi zəruri olan işlərdən, qiyabi əsaslarla tədris prosesində dərslərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı prioritet məqsədlərdən danışmışdır. Qiyabi təhsildə tədris dövrünün qısa olmasını qeyd edən mərkəz direktoru, tələbələrin o qısa müddətdə daha dolğun, müasir, kreativ, elm və bilik tutumlu bir tədris metodları ilə tanış ola bilmələrinin daha zəruri olduğunu bildirərək, ümumilikdə, daha keyfiyyətli tədris mühitində təhsil almalı olduqlarının vacibliyini xüsusi vurğulamışdır. Görüşdə qiyabi təhsil alan tələbələrin tələbə həyatı yaşaya bilmələri, onların sosiallaşması, universitetin ictimai həyatında aktiv iştiraklarının təmin edilə bilməsi haqqında da geniş söhbət açılmış, tələbə təşkilatlarında tələbələrin daha aktiv iştirak etmələri istiqamətində mərkəz direktoru tərəfindən tələbələrə məsləhətlər verilmişdir.
Hər iki tədbirin sonunda tələbələri maraqlandıran suallarla bağlı geniş müzakirə aparılmış, tədris prosesinin gedişi, tələbələri narahat edən məsələlər mərkəz direktoru tərəfindən dinlənilmiş və cavablandırılmışdır.

Состоялась встреча со студентами 1 и 2 курса заочного отделения Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования
Директор Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Сабухи Танрывердиев провел встречу со студентами I и II курса заочного отделения.
С.Тарывердиев рассказал студентам о применяемых в UNEC новшествах и осуществляемых реформах для проведения учебного процесса на современном уровне. Директор центра отметил, что в UNEC уже два года в заочной форме образования обучение построено на основе требований кредитной системы, дал подробную информацию о сущности и принципах успешно осуществляемой в UNEC кредитной системы и об Электронной модели университета, обеспечивающей полную электризацию обучения.   Особо отметив об обновлении учебных планов, привлечение молодых преподавателей, директор довел до сведения студентов о свободном выборе студентами иностранных языков.
На встрече со студентами второго курса С.Танрывердиев отметил о началах занятий осеннего семестра с 3 октября. Говоря об итогах 2015/2016 учебного года, он проанализировал показатели усвоения студентов, рассказал о необходимых работах в направлении повышения процента усвоения, приоритетных целях, связанных с повышением качества обучения на заочных началах.  Он отметил, ввиду того, что на заочном образовании срок обучения короткий, студентам необходимо в течение этого времени ознакомиться с современными, креативными, научными методами обучения, в целом, обучения в более качественной учебной среде.   На встрече обсуждались вопросы студенческой жизни студентов, получающих заочное образование, их социализации, активного участия в жизни университета. Директор центра дал советы студентам в направлении активного участия студентов в студенческих организациях.
В конце каждого мероприятия были проведены обсуждения в связи с интересующими студентов вопросами, директором центра были выслушаны и освещены вопросы об учебном процессе, волнующие студентов проблемы.