t.e.n., dos. Gözəlova Solmaz Muxtar qızı6 iyun 1967-ci ildə Saatlı rayonunun Nərimankənd kəndində anadan olmuşdur. 1974-1984-cü illərdə Nərimankənd orta məktəbində təhsil alıb.
1988-1994-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Kitabxanaçılıq fakültəsində təhsil alıb.
1996-2000-ci illərdə Azərbaycan Beynəlxalq Universitetinin Hüquq fakültəsində təhsil alıb.
2001-ci ildə “Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatları ilə əlaqələri (1991-1998-ci illər)” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək tarix elmləri namizədi olub.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasında baş müəllim işləmişdir.
2010-cu ilin fevral ayından kafedranın dosenti işləmiş, 21.06.2019-cu ildən “Beynəlxalq münasibətlər və diplomatiya” kafedrasına keçirilmişdir.

He was born on June 6, 1967 in Narimankend village of Saatli region. 1974-1984 studied at Narimankend secondary school.
In 1988-1994 she studied at the faculty of Library Studies of   Baku State University.
In 1996-2000 she studied at the faculty of   Law of Azerbaijan International University.
In 2001 she defended her PhD thesis on “Azerbaijan relations with International Organizations (1991-1998)” and became candidate of historical sciences.
Since 2001 she had been working as a senior lecturer at the International Relations Department of   Azerbaijan State University of Economics.
From February 2010 she worked as an assistant professor of the department, and from 21.06.2019 she was transferred to the department of “International Relations and Diplomacy”.