Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin, Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə Əməkdar elm xadimi, Almaniyanın Münhen Texniki Universitetinin professoru, Humboldt mükafatı alan ilk azərbaycanlı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyi münasibətilə “Biologiya, ekologiya, fizika və mexanikada qeyri-xətti təzahür” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçıları öncə Fəxri Xiyabanda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə əklil və gül dəstələri qoyublar, Ulu Öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
UNEC-də təşkil olunan konfransın açılışında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, dövlət qurumlarının rəhbərləri, rektorlar, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlər və yubilyarın dostları iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyinin UNEC-də qeyd olunmasını əlamətdar hadisə adlandırıb. Vətənini, xalqını sevən alimin onu tanıyanların qəlbində xüsusi yeri olduğunu, hər bir azərbaycanlının Məsud müəllimin riyaziyyat sahəsinə verdiyi töhfələr və əldə etdiyi uğurlarla qürur duyduğunu deyib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Məsud Əfəndiyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək, uğurlarının davamlı olmasını diləyib. Alimin yubileyini doğma vətənində keçirməsinin əhəmiyyətini vurgulayan nazir, bu addımın gənc nəslə vətənpərvərlik hissinin aşılanması baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Diaspora Komitəsinin sədri Fuad Muradov professor Məsud Əfəndiyevin uzun illər Almaniyada yaşamasına baxmayaraq, daima vətəninin, xalqının inkişafı üçün çalışdığını diqqətə çatdırıb. Alimin Azərbaycan diasporunun inkişafında xidmətlərinə görə Əməkdar elm xadimi fəxri adı ilə təltif edilməsinin bunun ən bariz nümunələrindən olduğunu vurğulayıb. Alimin elmi fəaliyyətindən söz açan komitə sədri, onun riyaziyyat elmində əldə etdiyi uğurlarından da danışıb.
Konfrans Kanadanın Fields İnstitutunun direktoru, prof.dr.Xumar Murtunun, Gürcüstanın keçmiş elm və təhsil naziri prof.Mixail Çxenkelinin, Toronto Beynəlxalq Biznes Universitetinin rektoru prof. Feridun Hamdullahpurun,  tədbirə onlayn qoşulan kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Ariel Varshelin, professor Roald Saqdeyevin, Alexander von Humboldt Fondunun Sponsorluq və Şəbəkə Departamentinin rəhbəri Dr. Steffen Mehliçin çıxışları ilə davam edib. Çıxış edənlər alimin tədqiqat nailiyyətlərindən, onun riyaziyyatçılar cəmiyyətinə xidmətlərindən danışıblar. Prof.Məsud Əfəndiyevin dünyada “Dean`s Distinguished Professor” (Dekanın görkəmli professoru) statusunu daşıyan azsaylı riyaziyyatçı alimlərdən biri olduğunu, bu statusu Nobel mükafatı laureatları və öz sahələrində fundamental elmi nəticələr əldə etmiş dünya şöhrətli alimlərin daşıdıqlarını deyiblər. Dünya şöhrətli azərbaycanlı alimin eyni zamanda Kanadada fəaliyyət göstərən riyaziyyat elmləri sahəsində araşdırmalar üzrə Fields İnstitutunun ömürlük mükafatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıblar.
Professor Məsud Əfəndiyev göstərilən diqqətə və ünvanına söylənilən xoş sözlərə görə çıxış edənlərə təşəkkürünü bildirib.
Konfrans oktyabrın 26-na kimi dünyanın müxtəlif ölkələrinin alimlərinin iştirakı ilə elmin müxtəlif sahələri üzrə panel müzakirələrlə davam edəcək.

Состоялся 70-летний юбилей всемирно известного ученого Масуда Эфендиева
При организационной поддержке Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Государственного комитета по работе с диаспорой и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) по случаю 70-летнего юбилея заслуженного деятеля науки, профессора Мюнхенского технического университета Германии, первого азербайджанского ученого, получившего премию Гумбольта, доктора физико-математических наук, профессора Масуда Эфендиева состоялась международная конференция на тему «Нелинейное проявление в биологии, экологии, физике и механике».
Участники мероприятия сначала посетили могилу Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, возложили к ней венки и цветы, отдали дань уважения светлой памяти Великого вождя.
В конференции, организованной в UNEC, приняли участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, руководители государственных структур, ректоры, а также ученые из разных стран мира и друзья юбиляра.
Выступивший со вступительной речью ректор UNEC профессор Адалат Мурадов поприветствовал участников и назвал празднование 70-летнего юбилея всемирно известного азербайджанского ученого Масуда Эфендиева в UNEC знаменательным событием. Он отметил, что учёный, любящий свою страну и народ, занимает особое место в сердцах тех, кто его знает, и что каждый азербайджанец гордится вкладом ученого Масуда в область математики и его достижениями.
Поздравив Масуда Эфендиева с 70-летним юбилеем, министр науки и образования Эмин Амруллаев пожелал ему дальнейших успехов. Говоря о важности проведения юбилея ученого у себя на родине, министр отметил, что этот шаг будет важным с точки зрения привития у молодежи чувства патриотизма.
Председатель Комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов довел до внимания, что несмотря на то, что профессор Масуд Эфендиев уже много лет проживает в Германии, он все время работает на благо родины, народа. Он подчеркнул, что присвоение ученому почетного звания Заслуженного деятеля науки в развитии диаспоры Азербайджана является образцовым примером этого. Говоря о научной деятельности ученого, председатель комитета отметил о его достижениях в математике.
Конференция продолжалась выступлениями директора Канадского института Филдса, проф. Др. Хумара Муртуна, бывшего министра науки и образования Грузии проф. Михаила Чхенкелини, ректора Международного университета бизнеса Торонто Феридуна Хамдуллахпура, лауреата Нобелевской премии по химии Ариела Варшелина, который присоединился к мероприятию онлайн, профессора Роалда Сагдеева, руководителя Департамента спонсорской поддержки фонда имени Александра фон Гумбольта Dr.Штеффена Мелиха. Выступившие рассказали об исследовательских достижениях ученого, заслугах в математическое общество. Они отметили, что проф. Масуд Эфендиев один из немногих ученых-математиков, имеющих статус «Dean`s Distinguished Professor» (Заслуженный профессор декана), этот статус имеют лауреаты Нобелевской премии и ученые с мировым именем, добившиеся фундаментальных научных результатов в своих областях. Было отмечено, что всемирно известный азербайджанский учёный в то же время, работающий в Канаде,  удостоен пожизненной награды Института Филдса за исследования в области математических наук.
Профессор Масуд Эфендиев поблагодарил выступавших за внимание и добрые слова в свой адрес.
Конференция продолжится до 26 октября панельными дискуссиями по различным направлениям науки с участием ученых из разных стран мира.