Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin, Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə Əməkdar elm xadimi, Almaniyanın Münhen Texniki Universitetinin professoru, Humboldt mükafatı alan ilk azərbaycanlı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyi münasibətilə “Biologiya, ekologiya, fizika və mexanikada qeyri-xətti təzahür” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçıları öncə Fəxri Xiyabanda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə əklil və gül dəstələri qoyublar, Ulu Öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
UNEC-də təşkil olunan konfransın açılışında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, dövlət qurumlarının rəhbərləri, rektorlar, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlər və yubilyarın dostları iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyinin UNEC-də qeyd olunmasını əlamətdar hadisə adlandırıb. Vətənini, xalqını sevən alimin onu tanıyanların qəlbində xüsusi yeri olduğunu, hər bir azərbaycanlının Məsud müəllimin riyaziyyat sahəsinə verdiyi töhfələr və əldə etdiyi uğurlarla qürur duyduğunu deyib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Məsud Əfəndiyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək, uğurlarının davamlı olmasını diləyib. Alimin yubileyini doğma vətənində keçirməsinin əhəmiyyətini vurgulayan nazir, bu addımın gənc nəslə vətənpərvərlik hissinin aşılanması baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Diaspora Komitəsinin sədri Fuad Muradov professor Məsud Əfəndiyevin uzun illər Almaniyada yaşamasına baxmayaraq, daima vətəninin, xalqının inkişafı üçün çalışdığını diqqətə çatdırıb. Alimin Azərbaycan diasporunun inkişafında xidmətlərinə görə Əməkdar elm xadimi fəxri adı ilə təltif edilməsinin bunun ən bariz nümunələrindən olduğunu vurğulayıb. Alimin elmi fəaliyyətindən söz açan komitə sədri, onun riyaziyyat elmində əldə etdiyi uğurlarından da danışıb.
Konfrans Kanadanın Fields İnstitutunun direktoru, prof.dr.Xumar Murtunun, Gürcüstanın keçmiş elm və təhsil naziri prof.Mixail Çxenkelinin, Toronto Beynəlxalq Biznes Universitetinin rektoru prof. Feridun Hamdullahpurun,  tədbirə onlayn qoşulan kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Ariel Varshelin, professor Roald Saqdeyevin, Alexander von Humboldt Fondunun Sponsorluq və Şəbəkə Departamentinin rəhbəri Dr. Steffen Mehliçin çıxışları ilə davam edib. Çıxış edənlər alimin tədqiqat nailiyyətlərindən, onun riyaziyyatçılar cəmiyyətinə xidmətlərindən danışıblar. Prof.Məsud Əfəndiyevin dünyada “Dean`s Distinguished Professor” (Dekanın görkəmli professoru) statusunu daşıyan azsaylı riyaziyyatçı alimlərdən biri olduğunu, bu statusu Nobel mükafatı laureatları və öz sahələrində fundamental elmi nəticələr əldə etmiş dünya şöhrətli alimlərin daşıdıqlarını deyiblər. Dünya şöhrətli azərbaycanlı alimin eyni zamanda Kanadada fəaliyyət göstərən riyaziyyat elmləri sahəsində araşdırmalar üzrə Fields İnstitutunun ömürlük mükafatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıblar.
Professor Məsud Əfəndiyev göstərilən diqqətə və ünvanına söylənilən xoş sözlərə görə çıxış edənlərə təşəkkürünü bildirib.
Konfrans oktyabrın 26-na kimi dünyanın müxtəlif ölkələrinin alimlərinin iştirakı ilə elmin müxtəlif sahələri üzrə panel müzakirələrlə davam edəcək.

The 70th anniversary of the world-famous Azerbaijani scientist Messoud Efendiyev is held
An international conference on “Nonlinear manifestation in biology, ecology, physics, and mechanics” has been held on the occasion of the 70th anniversary of the Doctor of Physical-Mathematical Sciences, professor Messoud Efendiyev the first Azerbaijani scientist to receive the Humboldt Prize, Honored Scientist, Professor of the Technical University of Munich, Germany with the organization of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the State Committee on Work with Diaspora, and the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The participants of the event first visited the grave of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev in the Alley of Honor, laid wreaths and flowers in front of it, and paid respect to the dear memory of the Great Leader.
The opening of the conference organized at UNEC was attended by the Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov, the rector of UNEC Professor Adalat Muradov, heads of state institutions, rectors, as well as scientists from different countries of the world and friends of the jubilee.
The rector Professor Adalat Muradov, who delivered the opening speech, welcomed the participants and called the celebration of the 70th anniversary of the world-famous Azerbaijani scientist Messoud Efendiyev at UNEC a remarkable event. He said that the scientist who loves his country and people has a special place in the hearts of those who know him and that every Azerbaijani is proud of Messoud teacher’s contributions to the field of mathematics and his achievements.
The Minister of Science and Education Emin Amrullayev congratulated Messoud Efendiyev on his 70th anniversary and wished him continued success. Emphasizing the importance of celebrating his anniversary in his native country, the minister noted that this step is important in terms of instilling a sense of patriotism in the young generation.
Chairman of the Diaspora Committee, Fuad Muradov, pointed out that Professor Messoud Efendiyev, despite living in Germany for many years, always worked for the development of his homeland and people. He emphasized that the awarding of the scientist with the honorary title of Honored Scientist for his services in the development of the Azerbaijani diaspora is one of the most obvious examples of this. Speaking about the scientist’s scientific activity, the chairman of the committee also spoke about his achievements in mathematics.
The conference continued with the speeches of the director of Canada’s Fields Institute, prof. Dr. Khumar Murtu, the former Minister of Science and Education of Georgia, prof. Mikhail Ckhenkeli, the rector of Toronto International Business University, prof. Feridun Hamdullahpour, Nobel laureate in chemistry Ariel Varshelin, who joined the event online, professor Roald Saghdeyev, Dr.  Steffen Mehlich, the head of the Sponsorship and Networking Department of Alexander von Humboldt Foundation. The speakers spoke about the scientist’s research achievements and his services to the community of mathematicians.  They said that Prof. Messoud Efendiyev is one of the few mathematical scientists in the world who has the status of “Dean’s Distinguished Professor”. Nobel laureates and world-renowned scientists who have achieved fundamental scientific results in their fields carry this status. It was pointed out that the world-famous Azerbaijani scientist was also awarded the lifetime award for research in the field of mathematical sciences by the Fields Institute operating in Canada.
Professor Messoud Efendiyev thanked the speakers for the attention and kind words addressed to him.
The conference will continue until October 26 with panel discussions on various fields of science with the participation of scientists from different countries of the world.