Dünyada 432-ci, Azərbaycanda 1-ci – UNEC
“GreenMetric Ranking” metodologiyası dünyanın bir çox qabaqcıl  universitetlərində müvəffəqiyyətlə tətbiq olunmaqdadır.
Reytinqin məqsədi akademik ictimaiyyətin diqqətini  ekoloji  problemlərin həllinə yönəltməkdir. Reytinqdə universitet kampuslarının  təbii mühitə münasibəti, enerjidən istifadə və onun iqlimə təsiri,  kampus ərazisində kağızlardan istifadənin azaldılması siyasəti, su resurslarından rasional qaydada  istifadə olunması, ali məktəb ərazisində nəqliyyatdan (ictimai, şəxsi avtomobillər  və  ya velosiped) istifadə, ekoloji problemlər üzrə tədris kurslarının təşkili, ekoloji problemlərin öyrənilməsinə yönəlik tədqiqatçılıq fondlarının olması, ekoloji problemlərə dair dərc olunmuş elmi məqalələrin sayı və s. əsas götürülür.
Beynəlxalq “GreenMetric Ranking” metodologiyasının UNEC-də tətbiq edilməsi barədə 83/1 saylı 2017-ci il tarixli əmr ilə tədbirlər planı hazırlanmışdır.
2019-cu ildə GreenMetric Ranking metodologiyasını tətbiq edən dünyanın universitetləri arasında UNEC 432-ci yerdə qərarlaşıb. Bu göstərici üzrə UNEC Azərbaycan universitetləri arasında birinci, Türkiyə universitetləri arasında 17-ci yerdə qərarlaşıb.

UNEC – 432-й в мире, 1-й в Азербайджане
Green_metrix_20191205Методология “GreenMetric Ranking” успешно применяется во многих ведущих университетах мира.
Целью рейтинга является направить внимание академической общественности на решение экологических проблем. В рейтинге за основу берется  политика отношения университетских кампусов к природной среде, использования энергии и ее влияния на климат, уменьшения количества использованной бумаги на территории кампуса, рациональное использование водных ресурсов, использование транспорта на территории высшего учебного заведения (общественный, личный автомобиль или велосипед), организация курсов обучения по экологическим вопросам, создание исследовательских фондов, изучающих экологические проблемы, число опубликованных научных статей об экологических проблемах  и др.
По применению в UNEC международной методологии “GreenMetric Ranking” был составлен план мероприятий по приказу  83/1 от 2017 года.
Среди университетов мира, применяющих в 2019 году методологию GreenMetric Ranking, UNEC определился на 432-ом месте. По этому показателю UNEC находится на первом месте среди университетов Азербайджана, а среди университетов Турции  на 17.