Dünyanın ən yaxşı 500 universiteti – “UNEC-100”
UNEC ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinq cədvəllərində öz mövqeyini yüksəltmək istiqamətində məqsədyönlü addımlar atır.
UNEC 2015-2016-cı illərdə dünyanın ali təhsil müəssisələrinin ən nüfuzlu reytinqlərindən olan “The Ranking Web” (“Webometrics”) siyahısına görə, Azərbaycan universitetləri arasında iki il ardıcıl olaraq liderliyini qoruyub. Webometrics göstəricilərinə əsasən, UNEC ən böyük çəki əmsalına malik olan təsir (Impact) və yüksək keyfiyyət (Excellence) meyarları üzrə Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında yeganə universitet olub.
UNEC Böyük Britaniyanın QS agentliyinin İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə reytinq cədvəlində 2016-2017-ci illərdə regionun 4-cü ən yaxşı iqtisadyönümlü universiteti olub.
2017-2018-ci illərdə daha bir uğura imza atan UNEC, dünya universitetlərinin veb populyarlığını müəyyən edən “uniRank” reytinqinin nəticələrinə görə, ölkə birincisi olub. Reytinq qiymətləndirməsinə əsasən, UNEC internet resursları üzrə ölkənin ən yaxşı və ən populyar ali məktəbi seçilib.
UNEC nüfuzlu elmi jurnallarda nəşrlərinin sayının ilbəil artmasına və dünya elm məkanına uğurla inteqrasiya etdiyinə görə “Clarivate Analytics” şirkəti tərəfindən Web Science üzrə ən mütərəqqi universitet seçilərək, “Web of Science Awards – 2018” və “Most progressive universities in Web of Science for the last 3 years” mükafatlarını qazanıb.
Dayanıqlı inkişaf naminə ekoloji tarazlığın qorunması istiqamətində uğurla addımlayan UNEC dünyanın “Ekoloji cəhətdən ən təmiz” (UI Green Metric World University) universitetlərinin illik reytinq cədvəlində 2017 və 2018-ci illər üzrə ardıcıl olaraq “Yaşıl universitet” statusunu əldə edib.
Beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyini gücləndirən UNEC yeni uğurlara da imza atıb. Belə ki, QS agentliyinin İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə 2018-ci ilin iyun və 2019-cu ilin yanvar ayının reytinq sıralamasında UNEC “işəgötürənlərin reputasiyası” meyarı üzrə Azərbaycanın ən yaxşı universiteti oldu.
“Webometrics” reytinqinin 2019-cu ilin yanvar ayında açıqlanan siyahısında isə UNEC “Akademik istinadlarına görə ən yaxşı universitetlər” (Transparent Ranking: Top Universities by Google Scholar Citations) meyarı üzrə ölkənin lider universiteti statusunu qazandı.
UNEC-in yüksək beynəlxalq reytinqli universitetə çevrilmək istiqamətində strateji məqsəd, hədəf və fəaliyyətləri “UNEC-100” İnkişaf strategiyasında da müəyyən olunub. UNEC nüfuzlu reytinq təşkilatları ilə əməkdaşlığı daha da artırmaqla və reytinq təşkilatlarının tələblərini universitet menecmentinin bütün pillələrində daim nəzərə almaqla 90 yaşında dünyanın ən yaxşı 1000, 100 yaşında isə ən yaxşı 500 universiteti olmağı hədəfləyib.

The 500 best universities of the world – “UNEC-100”
UNEC is continuing to take the steps to raise its position in the international rankings of higher education institutions.
According to the list of “The Ranking Web” (“Webometrics”), which is one of the authoritative ratings in the world, UNEC within two years, in 2015-2016, has maintained its leadering position among the Azerbaijani universities. According to the Webometrics indicators, the UNEC was the only university with the biggest weight coefficient, among the Azerbaijani higher education institutions on  Impact and high quality (Excellence) criteria.
In the rankings of the United Kingdom QS Agency on the emerging Europe and Central Asian region, the UNEC was the 4-th best economical university in  2016-2017 years.
The UNEC, which had achieved another  success in 2017-2018-th years, according to the results of “uniRank” rating, which determined web popularity of the world universities, became first in the country. According to the ranking score, UNEC was chosen as the best and most popular university in the country on internet resources.
Due to the annual increase of publications in the prestigious scientific journals and its successful integration into the global science space, UNEC was selected by the “Clarivate Analytics” company the most progressive university, and gained the rewards “Web of Science Awards – 2018” and the “Most progressive universities in Web of Science for the last 3 years”.
UNEC, which had made the successful step towards preserving the ecological balance for sustainable development, in the annual the “Most Ecologically Clean” ranking table (UI Green Metric World University of the world) for the 2017 and 2018 years took place, and got the status of  “Green University” for two consecutive years.
UNEC strengthening its position in the international ratings, has made the new achievements, as well. Thus, in the ranking of QS for the Emerging Europe and Central Asian region for June 2018 year and January 2019 year, UNEC became the best university in the region on the  “employer reputation” critera.
In January  2019, UNEC gained the status of the country’s leading university in the “Webometrics” rating on the  “Best universities according to the academic references” criteria.
The strategic goals, objectives and activities of UNEC to become a highly rated international university are defined in the “UNEC-100” Development Strategy. UNEC, increasing the coopertaion with the influential rating agencies and taking into acount the rating agencies’ requirements at all stages of the university management, targets to become in the list of the world’s top 1000 at the age of 90, among top 500 universities at the age of 100.