Dünyanın ən yaxşı 500 universiteti – “UNEC-100”
UNEC ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinq cədvəllərində öz mövqeyini yüksəltmək istiqamətində məqsədyönlü addımlar atır.
UNEC 2015-2016-cı illərdə dünyanın ali təhsil müəssisələrinin ən nüfuzlu reytinqlərindən olan “The Ranking Web” (“Webometrics”) siyahısına görə, Azərbaycan universitetləri arasında iki il ardıcıl olaraq liderliyini qoruyub. Webometrics göstəricilərinə əsasən, UNEC ən böyük çəki əmsalına malik olan təsir (Impact) və yüksək keyfiyyət (Excellence) meyarları üzrə Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında yeganə universitet olub.
UNEC Böyük Britaniyanın QS agentliyinin İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə reytinq cədvəlində 2016-2017-ci illərdə regionun 4-cü ən yaxşı iqtisadyönümlü universiteti olub.
2017-2018-ci illərdə daha bir uğura imza atan UNEC, dünya universitetlərinin veb populyarlığını müəyyən edən “uniRank” reytinqinin nəticələrinə görə, ölkə birincisi olub. Reytinq qiymətləndirməsinə əsasən, UNEC internet resursları üzrə ölkənin ən yaxşı və ən populyar ali məktəbi seçilib.
UNEC nüfuzlu elmi jurnallarda nəşrlərinin sayının ilbəil artmasına və dünya elm məkanına uğurla inteqrasiya etdiyinə görə “Clarivate Analytics” şirkəti tərəfindən Web Science üzrə ən mütərəqqi universitet seçilərək, “Web of Science Awards – 2018” və “Most progressive universities in Web of Science for the last 3 years” mükafatlarını qazanıb.
Dayanıqlı inkişaf naminə ekoloji tarazlığın qorunması istiqamətində uğurla addımlayan UNEC dünyanın “Ekoloji cəhətdən ən təmiz” (UI Green Metric World University) universitetlərinin illik reytinq cədvəlində 2017 və 2018-ci illər üzrə ardıcıl olaraq “Yaşıl universitet” statusunu əldə edib.
Beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyini gücləndirən UNEC yeni uğurlara da imza atıb. Belə ki, QS agentliyinin İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə 2018-ci ilin iyun və 2019-cu ilin yanvar ayının reytinq sıralamasında UNEC “işəgötürənlərin reputasiyası” meyarı üzrə Azərbaycanın ən yaxşı universiteti oldu.
“Webometrics” reytinqinin 2019-cu ilin yanvar ayında açıqlanan siyahısında isə UNEC “Akademik istinadlarına görə ən yaxşı universitetlər” (Transparent Ranking: Top Universities by Google Scholar Citations) meyarı üzrə ölkənin lider universiteti statusunu qazandı.
UNEC-in yüksək beynəlxalq reytinqli universitetə çevrilmək istiqamətində strateji məqsəd, hədəf və fəaliyyətləri “UNEC-100” İnkişaf strategiyasında da müəyyən olunub. UNEC nüfuzlu reytinq təşkilatları ilə əməkdaşlığı daha da artırmaqla və reytinq təşkilatlarının tələblərini universitet menecmentinin bütün pillələrində daim nəzərə almaqla 90 yaşında dünyanın ən yaxşı 1000, 100 yaşında isə ən yaxşı 500 universiteti olmağı hədəfləyib.

500 лучших университетов мира — «UNEC-100»
UNEC предпринимает серьезные шаги в направлении повышения своей позиции в международном рейтинге высших учебных заведений.
UNEC в 2015-2016 годах в списке  “The Ranking Web” (“Webometrics”), являющимся самым престижным рейтингом высших учебных заведений,  два года подряд сохранил лидерство среди университетов Азербайджана. Согласно показателям Webometrics UNEC по весовому коэффициентуоценки (Impact) и критериям высокого качества (Excellence)  был единственным университетом среди высших учебных заведений Азербайджана.
UNEC в таблице рейтинга развивающихся стран Европы и Центральной Азии агентства QS Великобритании в 2016-2017 годах был 4-м самым лучшим университетом экономического профиля региона.
В 2017-2018 годах UNEC добился еще одного успеха, став первым в стране по результатам рейтинга “uniRank”, определяющий веб-популярность университетов мира. Согласно оценке рейтинга UNEC по ресурсам интернета избран лучшим и самым популярным высшим учебным заведением страны.
UNEC за увеличение с каждым годом числа изданий в  престижных научных журналах и успешной интеграции  в мировое научное пространство был избран самым передовым университетом по Web Science компанией  “Clarivate Analytics” и получил награды  “Web of Science Awards – 2018” и “Most progressive universities in Web of Science for the last 3 years”.
UNEC, успешно шагающий в направлении сохранения экологического равновесия во имя устойчивого развития, в 2017 и 2018 годах получив место в ежегодном рейтинге самых «экологически чистых»университетов мира (UI Green Metric World University), два года подряд получил статус «Зеленый университет».
Укрепив позиции в международных рейтингах, UNEC завоевал новые успехи.  Так, в рейтингеагентства QS развивающихся стран Европы и Центральной Азии на июнь 2018 и январь 2019 год UNEC по критерии «репутации работодателей» стал лучшим университетом для Азербайджана.
А в списке рейтинга “Webometrics”, обнародованном в январе 2019 года UNEC по критерии «Лучшийуниверситет по академическим ссылкам» получил статус университета-лидера страны.
Стратегическая задача, цель и деятельность UNEC в направлении превращения в университета с высоким международным рейтингом определены в Стратегии развития «UNEC-100». UNEC, повышая сотрудничество с  авторитетными рейтинговыми организациями и постоянно учитывая требования рейтинговых организаций на всех ступенях менеджмента университета, намерен в свое 90-летие стать лучшим в числе 1000, а в 100-летие лучшим университетом в числе 500 университетов мира.