Ə.Muradov: “ UNEC-i innovativ universitetə çevirəcəyik”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Univeristetində (UNEC) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbir Prezident İham Əliyevin sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüş professor Telman Hüseynovun təbriki ilə başlayıb. Qocaman pedoqoqa uğurlar arzulayan UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov  Telman müəllimin kollektivin sevimlisi olduğunu və belə  şəxslərə cəmiyyətin, eləcə də universitetin böyük ehtiyacı olduğunu bildirib. Ə.Muradov UNEC əməkdaşına göstərdiyi etimada görə Prezident İlham Əliyevə dərin təşəkkürünü çatdırıb. Rektor universitetin təklifini müsbət qiymətləndirdiyi üçün təhsil naziri Mikayıl Cabbarova UNEC kollektivi adından minnətdar olduğunu bildirib. Göstərilən diqqətə görə əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edən əməkdar elm xadimi, professor Telman Hüseynov Azərbaycan elminin inkişafında və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında bundan sonra da əlindən gələni edəcəyini qeyd edib.
Tədbir digər təltiflərin təqdimatı ilə davam edib. “İstehlak Mallarının Ekspertizası” kafedrasının dosenti Əhməd–Cabir Əhmədova və “İqtisadiyyatın Tənzimlənməsi” kafedrasının dosenti Mustafa Sadıqova təhsil nazirliyinin “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl  təhsil işçisi” döş nişanı təqdim edilib.
“Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi”nin rəhbəri Anar Rzayev, SABAH mərkəzinin rəhbəri Aidə Quliyeva, “Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər” fakültəsinin dekan müavini Elçin Eyvazov və “Distant, Qiyabi və Əlavə Təhsil” mərkəzinin direktoru Gəray Musayevə “Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı” verilib.
“Biznesin İdarə edilməsi” kafedrasının müdiri Məhəmməd Əliyevə 60 illik yubileyi ilə bağlı “Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin Fəxri Fərmanı” təqdim olunub.
Tədbir gündəlik məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. Rektorun innovasiya və strateji inkişaf məsələləri üzrə məsləhətçisi Məhəmməd Cəmilov “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) innovativ layihələrin reallaşdirilmasının nəticələri haqqında” məruzə ilə çıxış edib. UNEC-də həyata keçirilən tədris və təlim texnologiyaları, elektron idarəetmə, elm və elmi-innovasiya, işədüzəltmə və karyera inkişafı sahələrindəki innovativ layihələr barədə məlumat verib. Bildirib ki, universitetdə  innovasiya layihələri kompleks sistemli yanaşma əsasında reallaşdırılır və başlıca strateji məqsəd UNEC-i müasir, innovativ və rəqabətqabiliyyətli universitetə çevirməkdir.
Rektor qeyd edib ki, Azərbaycanda ilk innovativ universitet modeli UNEC-də qurulur və tezliklə  innovativ universitet statusu əldə ediləcək.
Daxili audit şöbəsinin müdiri Hikmət Babayev “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin əməkdaşlarının nizam-intizam qaydalarına riayət etməsi haqqında” məruzə ilə çıxış edib. Universitetdə dərslərin üzrsüz əvəzolunması və boş keçməsi hallarını vurğulayaraq, bu cür hallara qarşı görüləcək tədbirlər barədə məlumat verib.
Rektor Ədalət Muradov dərslərin üzrsüz boş keçməsi, əvəzetmələrin qarşısının alınması, müəllim və tələbələrin dərsə davamiyyətinin artırılması ilə bağlı xüsusi qaydaların tətbiq olunacağını qeyd edib.
Hər iki mözuda məruzə Şura üzvləri tərəfindən müsbət dəyərləndirilib.
Hesabatlardan sonra rektor UNEC-in Dərbənd filialının artıq lisenziya alması ilə bağlı tədbir iştirakçılrını məlumatlandırıb. Ə.Muradov bu yeniliyin əldə olunmasının əsas səbəbinin Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycanın regionda söz sahibinə çevrilməsi, ölkəmizin dünyada tanınması və ölkəmizə etimad göstərilməsi olduğunu xüsusi qeyd edib. Bunun üçün Prezident İlham Əliyevə UNEC adından təşəkkürünü çatdıran rektor Təhsil naziri Mikayıl Cabbarova və nazirliyin əməkdaşlarına bu lisenziyanın alınmasında göstərdiyi xüsusi  diqqətə görə minnətdarlığımı çatdırıb.
Rektor UNEC-də keçirilən məzun yarmarkasının ənənəvi hal aldığını, daha çox məzunumuzun işlə təmini məqsədilə yarmarkanın onlayn rejimdə həyata keçiriləcəyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu, işəgötürənlərlə işləmək istəyənlər arasında operativ əlaqənin yaradılmasında mühüm rol olacaq.
Rektor Elmi Şuranın iclasında UNEC-də doktoranturaya qəbulda yeni qaydalardan danışıb. Qeyd edib ki, universitetdə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə ingilis dili fənnindən qəbul imtahanı artıq British Council tərəfindən həyata keçiriləcək. Digər yeniliyə uyğun oalaraq, İELTS  və TOEFL beynəlxalq sertifikatı olanlar isə ingilis dili imtahanından azad olunacaqlar.  Bu yeniliklər fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantların ingilis dilindən doktorluq imtahanlarına da şamil olunacaq. Universitet rəhbəri bildirib ki, yeniliklərin tətbiqində  əsas məqsəd qəbulda obyektivliyi təmin etməklə, elmi səviyyə üçün tələb olunan ingilis dili biliklərinin artırılmasına nail olmaqdır. Rektor növbəti tədris ili üzrə  elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə sənəd qəbulunun tam elektronlaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu da qey edib.
Universitettin ASK kafedrasının ləğv olunaraq dərs yükünün müvafiq kafedralar arasında bölünməsi təklifi də Şura üzvləri tərəfindən bəyənilib.
Müəllimlərin andiçmə mərasiminə diqqət çəkən rektor əlavə edib ki, bundan sonra işə götürülən bütün müəllimlər and içəcəklər və bu onların şəxsi işində qeyd olunacaq.
Sonda UNEC-in 85 illiyi ilə əlaqədar tədbirlər proqramına uyğun oalaraq “Fəxri Professor” adı verilən qocaman müəllimlər – dosent  Fazil Hüseynov, Mahmud Əhmədov və Hacıbala Hacıbalayev təbrik ediliblər.

А.Мурадов: “ Мы превратим UNEC в инновационный университет”
В Азербайджанском государственном экономическом университете состоялось очередное заседание Ученого совета. (UNEC). Мероприятие началось с поздравления профессора Тельмана Гусейнова, удостоенного по указанию Президента Ильхама Алиева почетного звания  «Заслуженный деятель науки». Ректор университета, профессор Адалят Мурадов, пожелав успеха уважаемому педагогу отметил, что Тельман муаллим является любимцем коллектива и к таким людям всегда имеется большая потребность в обществе, а также в университете. А.Мурадов выразил глубокую признательность Президенту Ильхаму Алиеву за оказанное доверие сотрудникам UNEC. Также ректор от имени коллектива выразил благодарность министру образования Микаилу Джаббарову за положительную оценку предложения университета. Заслуженный деятель науки, профессор Тельман Гусейнов, поблагодарив всех за внимание отметил, что в дальнейшем сделает все необходимое в деле развития науки Азербайджана и подготовке высококвалифицированных кадров.
Мероприятие продолжалось присуждением других наград. Были представлены нагрудные знаки министерства образования «Передовой работник образования Азербайджанской Республики» доценту кафедры «Экспертиза потребительских товаров», доценту Ахмед-Джабиру Ахмедову и доценту кафедры «Регулирование экономики» Мустафе Садыгову.
Руководителю «Школы международной экономики» Анару Рзаеву, руководителю центра САБАХ Аиде Гулиевой, заместителю декана факультета «Международные экономические отношения» Эльчину Эйвазову и директору «Дистанционного, заочного и дополнительного образования» Гераю Мусаеву представлены «Почетные грамоты Министерства образования».
В связи с 60-летним юбилеем заведующему кафедрой «Управление бизнесом» Алиеву Магомеду была представлена «Почетная грамота Комитета независимого профсоюза работников образования Азербайджана».
Заседание продолжило свою работу обсуждением повестки дня. Советник ректора по вопросам инновационного и стратегического развития Магомед Джамилов выступил с докладом на тему «О  результатах реализации инновационных проектов в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)». Он  информировал участников  об осуществляемых в UNEC инновационных проектах в сферах технологии преподавания и обучения, электронного управления, науки и научной инновации, развития трудоустройства и карьеры. Он отметил, что в университете на основе системы комплексного подхода осуществляются  инновационные проекты  и главной стратегической целью является превратить UNEC в современный, инновационный,  конкурентоспособный университет.
Ректор отметил, что в Азербайджане первая модель инновационного университета создается в UNEC и в ближайшее время будет получен статус инновационного университета.
Начальник отдела внутреннего аудита Хикмет Бабаев выступил с докладом «О соблюдении дисциплины сотрудниками Азербайджанского государственного экономического университета». Он обратил внимание на случаи замены уроков преподавателей, пропущенных по неуважительной причине, и простоев уроков, и сообщил о мерах, которые будут приняты в таких случаях.
Ректор Адалят Мурадов отметил, что с целью пресечения замены уроков преподавателей, пропущенных по неуважительной причине и простоев уроков, а также  повышением успеваемости преподавателей и студентов будут применены особые порядки.
Каждая тема доклада была оценена положительно членами Совета.
После отчетов последовала информация о новшествах. Ректор осведомил участников заседания о получении Дербентским филиалом  UNEC лицензии. Ректор особо отметил, что достижению новшества способствовало в результате успешной политики, проведенной Президентом Ильхамом Алиевым, превращение Азербайджана в крупного регионального государства, признание нашей страны в мире и оказание доверия.  В связи с этим, выражая от имени UNEC признательность Президенту Ильхаму Алиеву, ректор поблагодарил министра образования Микаила Джаббарова и работников министерства за особое внимание, оказанное в получении лицензии.
Ректор подчеркнул, что  ярмарка выпускника, проводимая в UNEC стала традицией, и с целью обеспечения все большего числа выпускников работой осуществление ярмарки пройдет в режиме онлайн. Он отметил, что это будет играть важную роль в создании оперативной связи между работодателями    и желающими  работать.
На заседании Ученого совета ректор рассказал о новых правилах приема в докторантуру  UNEC. Он отметил, что в университете приемные экзамены по дисциплине английский язык по программе доктора философии будут осуществляться  British Council-ом. Соответственно другому новшеству,  имеющие международный сертификат  İELTS  и TOEFL, будут освобождены от экзамена по английскому языку. Это  также будет касаться экзаменов докторантов по английскому языку по программе доктора философии. Руководитель университета отметил, что основной целью в применении новшеств является обеспечение объективности в процессе приема, и повышение знаний английского языка до требуемого научного уровня. Ректор также отметил, что  прием документов по программам кандидата и доктора наук для последующего учебного года будет осуществляться в электронной форме.
Акцентируя внимание на вопросе церемонии принятия присяги, ректор добавил, что в дальнейшем все преподаватели, принятые на работу, будут давать клятву  и это будет записано в их личном деле.
В заключении в связи с 85-летним юбилеем UNEC соответственно программе мероприятий поздравили  уважаемых преподавателей университета доцента Фазила Гусейнова, Махмуда Ахмедова и Гаджибалу Гаджибалаева, удостоивших звания «Почетного профессора».