Ə.Muradov: “ UNEC-i innovativ universitetə çevirəcəyik”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Univeristetində (UNEC) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbir Prezident İham Əliyevin sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüş professor Telman Hüseynovun təbriki ilə başlayıb. Qocaman pedoqoqa uğurlar arzulayan UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov  Telman müəllimin kollektivin sevimlisi olduğunu və belə  şəxslərə cəmiyyətin, eləcə də universitetin böyük ehtiyacı olduğunu bildirib. Ə.Muradov UNEC əməkdaşına göstərdiyi etimada görə Prezident İlham Əliyevə dərin təşəkkürünü çatdırıb. Rektor universitetin təklifini müsbət qiymətləndirdiyi üçün təhsil naziri Mikayıl Cabbarova UNEC kollektivi adından minnətdar olduğunu bildirib. Göstərilən diqqətə görə əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edən əməkdar elm xadimi, professor Telman Hüseynov Azərbaycan elminin inkişafında və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında bundan sonra da əlindən gələni edəcəyini qeyd edib.
Tədbir digər təltiflərin təqdimatı ilə davam edib. “İstehlak Mallarının Ekspertizası” kafedrasının dosenti Əhməd–Cabir Əhmədova və “İqtisadiyyatın Tənzimlənməsi” kafedrasının dosenti Mustafa Sadıqova təhsil nazirliyinin “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl  təhsil işçisi” döş nişanı təqdim edilib.
“Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi”nin rəhbəri Anar Rzayev, SABAH mərkəzinin rəhbəri Aidə Quliyeva, “Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər” fakültəsinin dekan müavini Elçin Eyvazov və “Distant, Qiyabi və Əlavə Təhsil” mərkəzinin direktoru Gəray Musayevə “Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı” verilib.
“Biznesin İdarə edilməsi” kafedrasının müdiri Məhəmməd Əliyevə 60 illik yubileyi ilə bağlı “Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin Fəxri Fərmanı” təqdim olunub.
Tədbir gündəlik məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. Rektorun innovasiya və strateji inkişaf məsələləri üzrə məsləhətçisi Məhəmməd Cəmilov “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) innovativ layihələrin reallaşdirilmasının nəticələri haqqında” məruzə ilə çıxış edib. UNEC-də həyata keçirilən tədris və təlim texnologiyaları, elektron idarəetmə, elm və elmi-innovasiya, işədüzəltmə və karyera inkişafı sahələrindəki innovativ layihələr barədə məlumat verib. Bildirib ki, universitetdə  innovasiya layihələri kompleks sistemli yanaşma əsasında reallaşdırılır və başlıca strateji məqsəd UNEC-i müasir, innovativ və rəqabətqabiliyyətli universitetə çevirməkdir.
Rektor qeyd edib ki, Azərbaycanda ilk innovativ universitet modeli UNEC-də qurulur və tezliklə  innovativ universitet statusu əldə ediləcək.
Daxili audit şöbəsinin müdiri Hikmət Babayev “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin əməkdaşlarının nizam-intizam qaydalarına riayət etməsi haqqında” məruzə ilə çıxış edib. Universitetdə dərslərin üzrsüz əvəzolunması və boş keçməsi hallarını vurğulayaraq, bu cür hallara qarşı görüləcək tədbirlər barədə məlumat verib.
Rektor Ədalət Muradov dərslərin üzrsüz boş keçməsi, əvəzetmələrin qarşısının alınması, müəllim və tələbələrin dərsə davamiyyətinin artırılması ilə bağlı xüsusi qaydaların tətbiq olunacağını qeyd edib.
Hər iki mözuda məruzə Şura üzvləri tərəfindən müsbət dəyərləndirilib.
Hesabatlardan sonra rektor UNEC-in Dərbənd filialının artıq lisenziya alması ilə bağlı tədbir iştirakçılrını məlumatlandırıb. Ə.Muradov bu yeniliyin əldə olunmasının əsas səbəbinin Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycanın regionda söz sahibinə çevrilməsi, ölkəmizin dünyada tanınması və ölkəmizə etimad göstərilməsi olduğunu xüsusi qeyd edib. Bunun üçün Prezident İlham Əliyevə UNEC adından təşəkkürünü çatdıran rektor Təhsil naziri Mikayıl Cabbarova və nazirliyin əməkdaşlarına bu lisenziyanın alınmasında göstərdiyi xüsusi  diqqətə görə minnətdarlığımı çatdırıb.
Rektor UNEC-də keçirilən məzun yarmarkasının ənənəvi hal aldığını, daha çox məzunumuzun işlə təmini məqsədilə yarmarkanın onlayn rejimdə həyata keçiriləcəyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu, işəgötürənlərlə işləmək istəyənlər arasında operativ əlaqənin yaradılmasında mühüm rol olacaq.
Rektor Elmi Şuranın iclasında UNEC-də doktoranturaya qəbulda yeni qaydalardan danışıb. Qeyd edib ki, universitetdə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə ingilis dili fənnindən qəbul imtahanı artıq British Council tərəfindən həyata keçiriləcək. Digər yeniliyə uyğun oalaraq, İELTS  və TOEFL beynəlxalq sertifikatı olanlar isə ingilis dili imtahanından azad olunacaqlar.  Bu yeniliklər fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantların ingilis dilindən doktorluq imtahanlarına da şamil olunacaq. Universitet rəhbəri bildirib ki, yeniliklərin tətbiqində  əsas məqsəd qəbulda obyektivliyi təmin etməklə, elmi səviyyə üçün tələb olunan ingilis dili biliklərinin artırılmasına nail olmaqdır. Rektor növbəti tədris ili üzrə  elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə sənəd qəbulunun tam elektronlaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu da qey edib.
Universitettin ASK kafedrasının ləğv olunaraq dərs yükünün müvafiq kafedralar arasında bölünməsi təklifi də Şura üzvləri tərəfindən bəyənilib.
Müəllimlərin andiçmə mərasiminə diqqət çəkən rektor əlavə edib ki, bundan sonra işə götürülən bütün müəllimlər and içəcəklər və bu onların şəxsi işində qeyd olunacaq.
Sonda UNEC-in 85 illiyi ilə əlaqədar tədbirlər proqramına uyğun oalaraq “Fəxri Professor” adı verilən qocaman müəllimlər – dosent  Fazil Hüseynov, Mahmud Əhmədov və Hacıbala Hacıbalayev təbrik ediliblər.

A.Muradov: “We will convert UNEC to Innovative University”
The next session of the Academic Council of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was held. The event began with Professor Telman Huseynov’s congratulation who was awarded the title of “Honored Scientist” by the President Ilham Aliyev. Wishing success to the venerable teacher UNEC Rector, Professor Adalat Muradov said that Telman Huseynov is beloved teacher of the entire personnel; he added the society, as well as the university need the kind of persons. A. Muradov addressed deep gratitude to the President Ilham Aliyev for the confidence to the employees of UNEC. Rector also expressed gratitude to the Minister of Education Mikayil Jabbarov welcomed the University’s proposal on behalf of UNEC staff. Thanking to everyone who contributed to the issue the honored scientist, Professor Telman Huseynov said he will do his best for the development of Azerbaijan’s science and development of highly skilled staff furthermore.
The event was followed with the presentation of other awards. The Associate Professor of the Department “Examination of Consumer Products” Ahmad- Jabir Ahmadov and the Associate Professor of the Department “Regulation of Economy” Mustafa Sadigov were presented the badge of “The Advanced Employee of Education of the Republic of Azerbaijan” by the Ministry of Education.
Head of the International School of Economics Anar Rzayev, Head of SABAH Center Aida Guliyeva, Deputy Dean of the School of International Economic Relations Elchin Eyvazov and the Director of the Center for Distance, Part- time and Supplementary Education” Geray Musayev was awarded “Certificate of Honor” by the Ministry of Education.
Head of the Department “Business Administration” Mahammad Aliyev was presented the Honorary Decree by the Independent Trade Union of Azerbaijan Education Employees in connection with his 60th Anniversary.
The session was in progress with the discussion of everyday problems. Advisor to the Rector on Innovation and Strategic Affairs Mahammad Jamilov made a speech on “The Results of the Projects realized at Azerbaijan State University of Economics (UNEC)”. He delivered the information about the innovative projects in the areas of teaching and training technologies, e- management, science and science- innovation, recruitment and career development implemented at UNEC. He said the innovation projects at the university are realized on the basis of the comprehensive and systematic approach and the essential strategic goal is to convert UNEC to the contemporary, innovative and competitive university.
Rector said the first innovative university model is being built at UNEC and the status of innovative university will soon be achieved.
Head of the Internal Audit Department Hikmat Babayev made a report about “The Compliance of the Employees of Azerbaijan State University of Economics with the disciplinary rules”. He delivered the information about affairs to be done against the replacement or substitution of the classes.
Rector Adalat Muradov stressed that special guidelines are to be applied at the university in connection with the inadequate replacement and substitution of classes and improvement of the attendance of teaching and student staffs.
Reports on both issues were positively assessed by the members of the council.
After the reports Rector informed the participants about the obtaining a license for the Darbant branch of UNEC. Muradov said the main reason for this innovation obtained is the result of successful policy conducted by the President Ilham Aliyev by which Azerbaijan has own position in the region and its recognized worldwide. Addressing his gratitude to the President Ilham Aliyev on behalf of UNEC, Rector thanked the Minister of Education Mikayil Jabbarov and the employees of the Ministry for the special attention in obtaining a license.
Rector also spoke of the tradition of holding graduate fairs and emphasized the implementation of the kind of fairs to be made online in future. He said this will play important role in creating communication between the recruiters and those who want to be recruited.
Rector also spoke about the new admission rules to Doctoral Studies. He said the entrance exam on English for PhD Program will be implemented by the British Council. But in accordance with the other novelty those who have the international certificates of IELTS or TOEFL are free from the English exam. The rule will be applied to the doctoral exam taken by PhD researchers for Doctoral Program. The university administration noted that the aim in implementing the innovation is ensuring the objectivity of scientific knowledge and to increase the level of English required. Rector also informed that the admission to the PhD and Doctoral Programs will absolutely be digitalized next year.
Rector’s proposal of abolishing the department of AEC of the University and distribution of its academic load among the relevant departments was approved by the members of the council.
Drawing the attention to the inauguration ceremony of the teaching staff, Rector added that all teachers hired will take an oath and this will be recorded in their personal portfolio.
Finally, in accordance with the UNEC’s 85th Anniversary Actions Program the venerable teaching staff members awarded the title of “Honorary Professors”- Associate P[rofessor Fazil Huseynov, Mahmud Ahmadov and Hajibala Hajibalayev were congratulated by the participants.