UNEC tərəfindən tərcümə olunan “Bazar hüdudları” adlı kitab ictimaiyyətə təqdim olunub
Elm festivalı çərçivəsində UNEC tərəfindən azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş London İqtisadiyyat Məktəbinin professoru Paul De Grauvenin “Bazar hüdudları: Dövlət və bazar arasındakı iqtisadi rəqqas” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
BP-nin maliyyə dəstəyi ilə nəşr olunmuş kitabın təqdimat mərasimində çıxış edən tərcümə qrupunun rəhbəri, UNEC rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə kitabın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, bazarın və dövlətin qarşılıqlı əlaqələrinin təhlil olunduğu kitabda dövlət siyasəti və iqtisadi böhranların qarşısının alınması məsələlərinə dair dərin analitik baxış ortaya qoyulub. O, kitabın azərbaycan dilinə tərcümə olunmasının tədqiqatçılar, tələbələr və bu sahə üzrə ixtisaslaşan mütəxəssislər üçün bazar və dövlətin qarşılıqlı əlaqələrini dərindən öyrənməyə geniş imkan yaradacağını deyib.
BP-nin Xəzər bölgəsi üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli bildirib ki, bp kitabın tərcümə olunmasına dəstək göstərməklə, Azərbaycanda müvafiq sahə üzrə araşdırma aparan tədqiqatçılara və mütəxəssislərə bu önəmli mövzunu daha dərindən anlamağa və bu sahədə ölkədə tədqiqatlara əsaslanan innovativ iqtisadi strategiyaların işlənməsinə töhfə vermək məqsədi daşıyır. O, təqdimatın UNEC-in “Elm festivalı”nın bir hissəsi kimi keçirilməsinin bp-nin Azərbaycanda təhsil resurslarının genişlənməsinə və elmin inkişafına verdiyi əhəmiyyəti bir daha təsdiqlədiyini bildirib. B.Aslanbəyli xarici beynəlxalq nərşlərin azərbaycan dilinə tərcümə olunmasının Azərbaycanın terminoloji bazasını da zənginləşdirdiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC-in Elmin Populyarlaşdırılması Mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev UNEC-in beynəlxalq əhəmiyyətli kitabların çap edilməsində hər zaman öndə olduğunu bildirərək, tərcümə olunmuş yeni kitabın magistr, doktorant və iqdisadiyyat elmi ilə maraqlananlar üçün faydalı vəsait olacağını qeyd edib.
Kitabın elmi redaktoru, UNEC rektoru  professor Ədalət Muradov “Bazar Hüdudları: Dövlət və bazar arasındakı iqtisadi rəqqas” kitabının iqtisadiyyatın əsas prinsiplərinə dair önəmli məqamları özündə ehtiva etdiyini və əhəmiyyətini nəzərə alaraq, azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu bildirib. Rektor kitabın tərcümə və çap olmasında əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirərək, bu təşəbbüslərin davam etdiriləcəyini deyib. O, bp tərəfindən UNEC kitabxanasına hədiyyə edilən kıtabların tələbə və müəllimlər üçün əlçatan olduğunu bildirib.

Книга «Границы рынка», переведенная UNEC, представлена общественности
В рамках Фестиваля науки состоялась презентация книги профессора Лондонской школы экономики Пола Де Грауве «Границы рынка: экономический танцор между государством и рынком», переведенной на азербайджанский язык UNEC.
Выступая на церемонии презентации книги, подготовленной при финансовой поддержке BP, руководитель группы переводов, советник ректора UNEC, доцент Эльшан Багирзаде рассказал о важности книги. Он отметил, что книга, в которой анализируются взаимоотношения рынка и государства, дает глубокий аналитический взгляд на экономическую теорию, государственную политику и предотвращение экономических кризисов. Перевод книги на азербайджанский язык позволит исследователям, студентам и специалистам, специализирующимся в этих областях, глубже изучить взаимосвязи рынка и государства.
Вице-президент BP по Каспийскому региону Бахтияр Асланбейли отметил, что, поддерживая перевод книги, BP стремится помочь исследователям и специалистам, проводящим исследования в соответствующей области в Азербайджане, глубже понять эту важную тему и внести вклад в разработку инновационных экономических стратегий на основе исследований в этой области в стране. Он заявил, что проведение презентации в рамках «Фестиваля науки» UNEC еще раз подтверждает важность, которую компания BP придает расширению образовательных ресурсов и развитию науки в Азербайджане. Б. Асланбейли отметил, что перевод зарубежных международных изданий на азербайджанский язык также обогащает терминологическую базу Азербайджана.
Руководитель Центра популяризации науки UNEC Этибар Алиев отметил, что UNEC всегда был в авангарде издания книг международного значения, и  что новая переведенная книга станет полезным источником информации для магистрантов, докторантов и всех интересующихся экономикой.
Научный редактор книги, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что книга «Границы рынка: экономический танцор между государством и рынком» содержит важные положения об основных принципах экономики и, учитывая ее важность, переведена на азербайджанский язык.
Ректор выразил благодарность всем, кто внес вклад в перевод и издание книги, и отметил, что эти инициативы будут продолжены. Он заявил, что книги «Границы рынка: экономический танцор между государством и рынком», подаренные компанией BP библиотеке UNEC, доступны студентам и преподавателям.