Tədbirin açılşında çıxış edən elm və innovasiya üzrə prorektor prof. Rövnəq Rzayev, Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynova Elm Festivalı çərçivəsində keçirilən tədbirlər alimlərə məlumat veriblər.
Sonra Dünya Azərbaycanlı Alimləri Birliyinin üzvlərinin iştirakı ilə “Elmlə səyahət: Elm göründüyündən daha yaxındır” mövzusi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
İsrailin Kaye Akademik Təhsil Kollecinin professoru Mark Applebaum, Türkiyənin İstanbul Ticarət Universitetinin professoru Abdulla Sofiyev, Sakarya Universitetinin professoru Hasan Tutar, ODTU-nun professoru Əmdulla Mehrabov, prof. Şahlar Əsgərov, prof. Şəfa Əliyev, Elmin populyarlaşdırılması mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev və digər iştirakçılar Azərbaycan elminin inkişafı məqsədilə görülməli olan işlərlə bağlı fikirlər səsləndiriblər.

Выступая на открытии мероприятия проректор по науке и инновациям, проф. Ровнаг Рзаев, заведующая отделом Координации и организации деятельности исследовательских центров Рена Гусейнова проинформировали ученых о мероприятиях, проводимых в рамках Фестиваля науки.
Затем состоялись обширные дискуссии на тему «Путешествие с наукой: наука ближе, чем кажется» с участием членов Всемирного союза азербайджанских ученых.
Профессор Академического педагогического колледжа Кайе Израиля Марк Эпплбаум, профессор Стамбульского торгового университета Турции Абдулла Софиев, профессор университета Сакарья Гасан Тутар, профессор Ближневосточного технического университета Амдулла Мехрабов, проф. Шахлар Аскеров, проф. Шафа Алиев, руководитель Центра популяризации науки Этибар Алиев и другие участники высказали свое мнение по поводу работы, которую необходимо провести для развития азербайджанской науки.