Elm Festivalı çərçivəsində UNEC-in Scopus bazasında indekslənən “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” (JEAS) adlı ilk elmi jurnalının və “UNEC Tələbə Tədqiqatları” ilk tələbə jurnalının təqdimatları keçirilib.
Təqdimatda çıxış edən elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Rövnəq Rzayev jurnalın mühəndislik və tətbiqi elmlər sahəsini əhatə etdiyini bildirərək, nəşrin Scopus tərəfindən 3 il müddətində heç bir irad olmadan indeksləndiyini diqqətə çatdırıb. O, jurnalın redaksiya heyətinin mühəndislik və tətbiqi elmlər sahəsi üzrə dünyanın müxtəlif ölkələrinin tanınmış alimlər heyətindən təşkil olunduğunu deyib. JEAS haqqında ətraflı məlumat verən prorektor may ayında jurnalın UNEC-in 95 illiyinə həsr olunmuş xüsusi buraxılışının işıq üzü görəcəyini bildirib.
AzTU-nun professoru Əmdulla Mehrabov universitetlərin elmi fəaliyyətlərinin beynəlxalq bazalarda əks olunmasının əhəmiyyətindən danışaraq, UNEC-də son illərdə bu istiqamətdə mühüm irəliləyişlərin olduğunu deyib. O, UNEC jurnalının dünyanın nüfuzlu bazası olan Scopusda indeksləşməsini universitetin böyük uğuru adlandırıb.
Təqdimatda çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov UNEC jurnallarının beynəlxalq bazalarda indekslənməsinin, həmçinin tələbələri elmi fəaliyyətə təşviq etməklə onların elmin inkişafına töhfəsini təmin etməyin UNEC-in inkişaf strategiyasının əsas məqsədlərindən olduğunu deyib. Rektor elmin müxtəlif sahələri üzrə UNEC jurnallarının beynəlxalq bazalarda indekslənməsi istiqamətində işlərin uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən koordinasiya olunan ilk tələbə jurnalının gənclərin elmi fəaliyyətinə mühüm təkan verəcəyini və UNEC tələbələrinə gələcəkdə beynəlxalq elmi platformalarda öz tədqiqatlarını təqdim etmələri üçün geniş imkanlar yaradacağını vurğulayıb.

Scientific Journals of UNEC Presented at the Science Festival
As part of the Science Festival, presentations were held for UNEC’s first scientific journal indexed in the Scopus database – “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” (JEAS) – and UNEC’s first student journal titled “UNEC Student Research”.
Speaking at the event, Vice-Rector for Science and Innovation, Professor Rovnag Rzayev, noted that JEAS covers the fields of engineering and applied sciences. He emphasized that the journal has been indexed in Scopus for three years without any remarks and highlighted that its editorial board comprises renowned scholars from around the world in these fields. Professor Rzayev also shared that a special issue of JEAS dedicated to UNEC’s 95th anniversary will be published in May.
Professor Amdulla Mehrabov from AzTU stressed the importance of universities reflecting their scientific output in international databases and acknowledged UNEC’s significant progress in this area in recent years. He described JEAS being indexed in Scopus – one of the most prestigious global databases – as a major achievement for UNEC.
In his speech, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, underlined that indexing UNEC’s journals in international databases and encouraging student involvement in research are key objectives of the university’s development strategy. He added that UNEC continues to successfully expand the indexing of its scientific journals across various fields in global platforms. Professor Muradov also emphasized that the first student journal, coordinated by the Student Scientific Society, will serve as a significant impetus for youth engagement in scientific research and provide UNEC students with valuable opportunities to present their work on international academic platforms in the future.