Elm Festivalı çərçivəsində UNEC-in Scopus bazasında indekslənən “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” (JEAS) adlı ilk elmi jurnalının və “UNEC Tələbə Tədqiqatları” ilk tələbə jurnalının təqdimatları keçirilib.
Təqdimatda çıxış edən elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Rövnəq Rzayev jurnalın mühəndislik və tətbiqi elmlər sahəsini əhatə etdiyini bildirərək, nəşrin Scopus tərəfindən 3 il müddətində heç bir irad olmadan indeksləndiyini diqqətə çatdırıb. O, jurnalın redaksiya heyətinin mühəndislik və tətbiqi elmlər sahəsi üzrə dünyanın müxtəlif ölkələrinin tanınmış alimlər heyətindən təşkil olunduğunu deyib. JEAS haqqında ətraflı məlumat verən prorektor may ayında jurnalın UNEC-in 95 illiyinə həsr olunmuş xüsusi buraxılışının işıq üzü görəcəyini bildirib.
AzTU-nun professoru Əmdulla Mehrabov universitetlərin elmi fəaliyyətlərinin beynəlxalq bazalarda əks olunmasının əhəmiyyətindən danışaraq, UNEC-də son illərdə bu istiqamətdə mühüm irəliləyişlərin olduğunu deyib. O, UNEC jurnalının dünyanın nüfuzlu bazası olan Scopusda indeksləşməsini universitetin böyük uğuru adlandırıb.
Təqdimatda çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov UNEC jurnallarının beynəlxalq bazalarda indekslənməsinin, həmçinin tələbələri elmi fəaliyyətə təşviq etməklə onların elmin inkişafına töhfəsini təmin etməyin UNEC-in inkişaf strategiyasının əsas məqsədlərindən olduğunu deyib. Rektor elmin müxtəlif sahələri üzrə UNEC jurnallarının beynəlxalq bazalarda indekslənməsi istiqamətində işlərin uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən koordinasiya olunan ilk tələbə jurnalının gənclərin elmi fəaliyyətinə mühüm təkan verəcəyini və UNEC tələbələrinə gələcəkdə beynəlxalq elmi platformalarda öz tədqiqatlarını təqdim etmələri üçün geniş imkanlar yaradacağını vurğulayıb.

На Фестивале науки состоялась презентация научных журналов UNEC
В рамках Фестиваля науки состоялись презентации первого научного журнала  UNEC «UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences» (JEAS), индексируемого в базе данных Scopus, и первого студенческого журнала «UNEC Student Research».
Выступая на презентации, проректор по науке и инновациям, профессор Ровнаг Рзаев заявил, что журнал охватывает области инженерных и прикладных наук, а также отметил, что издание индексируется Scopus уже 3 года без каких-либо замечаний. Он отметил, что в состав редколлегии журнала входят известные ученые из разных стран мира в области техники и прикладных наук. Предоставив подробную информацию о JEAS, проректор сообщил, что в мае выйдет специальный выпуск журнала, посвященный 95-летию UNEC.
Профессор АзТУ Амдулла Мехрабов рассказал о важности отражения научной деятельности университетов в международных базах данных и сообщил, что за последние годы UNEC добился значительных успехов в этом направлении. Он назвал индексацию журнала UNEC в Scopus, самой престижной в мире базе данных, большим успехом для университета.
Выступивший на презентации ректор, профессор Адалат Мурадов отметил, что индексация журналов UNEC в международных базах данных, а также стимулирование студентов к научной деятельности и обеспечение их вклада в развитие науки являются одними из основных целей стратегии развития UNEC. Ректор довел до внимания, что успешно продолжается работа по индексации журналов UNEC по различным направлениям науки в международных базах данных. Он подчеркнул, что первый студенческий журнал, координируемый Студенческим научным обществом, даст значительный импульс научной деятельности молодежи и создаст широкие возможности для студентов UNEC в будущем представлять свои исследования на международных научных платформах.