Əmtəəşünaslıq fakültəsində Xocalı soyqırımının 24 illiyi qeyd olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində Xocalı soyqırımının 24 illiyinə həsr olunan təbdir keçirilib. Soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra İstehlak mallarının ekspertizası kafedrasının müdiri, professor Əli Həsənov Xocalı hadisələrinin XX əsrin ən böyük faciələrindən biri olduğunu bildirib.
Fakültə dekanı, dosent Tofiq Osmanov Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə ictimai dairələrin “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Xocalı həqiqətinin dünya standartları və beynəlxalq hüquq normalarına əsasən soyqırım kimi dünya ölkələri tərəfindən tanınması istiqamətində apardığı fəaliyyəti xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, professor Hidayət Cəfərov hadisələrin kökündə dayanan problemlərdən, onların qaynaq mənbələrindən, ermənilərin Xocalı şəhərini hədəfə almaqda məqsədlərindən, hadisə zamanı törətdikləri vəhşiliklərdən, xüsusi işgəncə və amansızlıqla yerinə yetirdikləri kütləvi soyqırımın təfərrüatlarından söhbət açıb.
Sonda tələbələrin ifasında Xocalı soyqırımına aid şeirlər səsləndirilib, sənədli videoçarx nümayiş etdirilib.

На факультете Товароведения отметили 24-ую годовщину Ходжалинского геноцида
На факультете Товароведения Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялось мероприятие, посвященное 24-ой годовщине Ходжалинского геноцида. Присутствующие почтили память жертв геноцида минутой молчания. Затем заведующий кафедрой Экспертизы потребительских товаров, профессор Али Гасанов  отметил, что события Ходжалы являются одним из страшных трагедий XX века.
Декан факультета, доцент Тофик Османов особо подчеркнул о проведенной при поддержке азербайджанского правительства  деятельности общественных кругов в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы» в направлении признании странами мира в соответствии с мировыми стандартами и международными правовыми нормами правды Ходжалы как геноцида.
Заведующий кафедрой Истории Азербайджана, профессор Хидаят Джафаров коснулся вопроса коренных проблем  событий,  об их источниках, целях армян при завоевании города Ходжалы, совершенных зверствах, подробностях массового геноцида, совершенного жестоко   и особыми пытками.
В конце в исполнении студентов прозвучали стихи о Ходжалинском геноциде, был продемонстрирован документальный видео ролик.