Azərbaycan və Özbəkistan arasında birgə elm müsabiqəsi elan edilir
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi ilə Özbəkistan Respublikasının Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnnovativ İnkişaf Agentliyi arasında elmi əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan və Özbəkistan alimləri üçün birgə elm müsabiqəsi elan edilib.
Müsabiqə çərçivəsində aşağıdakı elmi istiqamətlər üzrə birgə elmi layihələrin qəbulu həyata keçiriləcək:
• ⁠energetika, neft-kimya və materialşünaslıq;
• ⁠kənd təsərrüfatı və biotexnologiya;
• ⁠informasiya texnologiyaları, süni intellekt və rəqəmsal transformasiya;
• ⁠ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişikliyi və su ehtiyatlarının idarə olunması;
• ⁠memarlıq, tikinti, dizayn və şəhərsalma elmləri;
• ⁠farmakologiya və əczaçılıq elmləri.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən alimlər layihənin icrası məqsədilə qarşı ölkədən tərəfdaş müəyyən etməli və hər iki ölkənin müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq eyni mövzu üzrə birgə elmi layihə təqdim etməlidirlər. Müsabiqənin bütün mərhələlərində yalnız hər iki tərəfin müsbət rəyini almış layihələr növbəti mərhələyə buraxılacaq.
Azərbaycan tərəfi üzrə elmi layihələrin qəbulu 15 mart 2026-cı il tarixinədək aparılacaq. Layihələr müvafiq forma doldurulmaqla [email protected] elektron poçt ünvanına göndərilməlidir.

Объявляется совместный научный конкурс между Азербайджаном и Узбекистаном
В рамках научного сотрудничества между Государственным агентством по науке и высшему образованию Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Агентством инновационного развития Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан объявляется совместный научный конкурс для азербайджанских и узбекских ученых.
В рамках конкурса будет осуществляться прием совместных научных проектов в следующих областях науки:
• ⁠энергетика, нефтехимия и материаловедение;
• ⁠сельское хозяйство и биотехнология;
• ⁠информационные технологии, искусственный интеллект и цифровая трансформация;
• ⁠экология и охрана окружающей среды, климатические изменения и управление водными ресурсами;
• ⁠ архитектура, строительство, дизайн и градостроительство;
• ⁠ фармакология и фармацевтические науки.
Ученые, желающие принять участие в конкурсе, должны найти партнера из другой страны для реализации проекта и представить совместный научный проект по той же теме в соответствии с условиями конкурса обеих стран. К следующему этапу будут допущены только проекты, получившие положительные отзывы обеих сторон на всех этапах конкурса.
Приём научных проектов с азербайджанской стороны будет осуществляться до 15 марта 2026 года. Проекты, заполненные в соответствующей форме, должны быть отправлены на адрес электронной почты [email protected] .