Fransanın Montpellier Universitetində mübadilə proqramına sənəd qəbulu elan olunur
Non-Erasmus ikili əməkdaşlıq çərçivəsində Fransanın Montpellier Universitetində mübadilə proqramına sənəd qəbulu elan olunur.
Proqram çərçivəsində UNEC tələbələri 2023/2024-cü tədris ilinin yaz semestrində xaricdə təhsillərini davam edəcəklər. Mübadilə proqramının şərtlərinə əsasən, xarici universitetə təhsil haqqı ödənilmir. Tələbələr yalnız yol və yaşayış xərclərini qarşılayacaqlar. Namizədlərin seçimi ayrılmış yerlərin sayı üzrə təqdim olunmuş sənədlər əsasında, müsabiqə yolu ilə aparılacaq.
Seçiləcək tələbə sayı: 4 nəfər
• Gedəcək ölkənin və ya ingilis dilini sərbəst bilməli.
• UNEC-in 2 və ya 3-cü kurs tələbəsi olmalı.
Son müraciət tarixi: 8 oktyabr, 2023-cü il.
Sənədlər göstərilən ardıcıllıqla bir “pdf” sənədi şəklində [email protected] elektron poçt ünvanına təqdim olunmalıdır (sənədləri ayrı-ayrı pdf sənədlərində göndərən tələbələrin müraciətlərinə baxılmayacaqdır). Elektron məktubu göndərərkən başlıq hissəsində universitetin «Montpellier Universiteti» yazılmalıdır.

Application for the exchange program at the University of Montpellier, France is announced
In the framework of non-Erasmus bilateral cooperation, the application for the exchange program at the University of Montpellier, France is announced.
Within the framework of the program, UNEC students will continue their studies abroad in the spring semester of the 2023/2024 academic year. Under the terms of the exchange program, the foreign university tuition fee is waived. Students will only cover travel and accommodation expenses. The selection of the candidates will be made through a competition based on the submitted documents and the number of allocated places.
Number of students to be shortlisted: 4 people
The basic terms:
• Must be fluent in the language of the destination country or English.
• Relevant language certificate (if available, IELTS, TOEFL, or a document showing that he has studied in English at the relevant faculties).
• Must be a 2nd or 3rd year student of UNEC.
• Passport (identity card if not available)
• Application Deadline: October 8, 2023.
The documents should be submitted in the order indicated in the form of a “pdf” document to the e-mail address [email protected] (the applications of students who send the documents in separate PDF documents will not be considered). When sending an e-mail, the university’s “University of Montpellier” should be written in the subject line.