HTP çərçivəsində Çində təhsil imkanı
2026-2027-ci tədris ili üçün Hökumətlərarası Təqaüd Proqramı (HTP) çərçivəsində Çin Xalq Respublikasında təhsil almaq istəyən namizədlər üçün sənəd qəbulu prosesinə start verilib.
Proqram hər iki ölkənin vətəndaşlarına tələbə mübadiləsi prinsipi əsasında qarşı tərəfin ali təhsil müəssisələrində seçdikləri ixtisas üzrə təhsil almaq imkanı təqdim edir.
Sənəd qəbulu 19 dekabr 2025-ci il saat 23:59 tarixinədək davam edəcək. Təqaüd proqramı üzrə yekun qəbul qərarlarının 2026-cı ilin iyul–avqust aylarında açıqlanması nəzərdə tutulur.
Proqram “Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Təhsil Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”ə əsasən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilir.
HTP çərçivəsində Çində təhsil imkanları, seçim meyarları və tələb olunan sənədlərlə bağlı əlavə məlumatla elanda ətraflı tanış ola bilərsiniz.

The program enables citizens of both states to obtain higher education in their chosen fields at partner universities on the basis of a reciprocal student exchange mechanism.
Document submission will remain open until 23:59 on 19 December 2025. Final admission decisions within the scholarship program are expected to be announced in July-August 2026.
The program is administered by the Agency for Science and Higher Education pursuant to the “Agreement on Cooperation in the Field of Education between the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education of the People’s Republic of China.”
Comprehensive information regarding study opportunities in China under IGSP, selection criteria and the list of required documents may be found in the detailed announcement below.