Qazaxıstan Azərbaycan vətəndaşları üçün təqaüd proqramı elan edir
Qazaxıstanın Elm və Ali Təhsil Nazirliyi 2023/2024-cü tədris ili üzrə Azərbaycan vətəndaşları üçün təqaüd proqramı elan edir.
Təhsil səviyyəsi: bakalavriat, magistratura;
Kvota: hər təhsil səviyyəsi üzrə 5 yer;
Tədris dili: qazax, rus və ya ingilis;
Müraciət üçün son tarix: 25.04.2023
Maliyyələşmə:
• Təhsil haqqı;
• Tədris vəsaitləri;
• Tibbi xidmət;
• Aylıq təqaüd;
Qeyd: Qəbul edən tərəf milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq, mübadilə iştirakçılarına təqaüd verir. Qazaxıstanın milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq, yerli tələbələrə verilən təqaüd məbləği aşağıdakı kimidir:
– Bakalavriat üzrə aylıq 36600 təngə (82 dollar)
– Magistratura üzrə aylıq 86987 təngə (194 dollar)
• Azərbaycan vətəndaşlarının ildə bir dəfə gediş-gəliş xərcləri Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən qarşılanır.
Namizədlərin müraciət edə biləcəkləri universitet və proqramların siyahısı ilə aşağıdakı veb-keçiddən tanış olmaq mümkündür: http://esuvo.platonus.kz/#/register/education_program
• Ərizə forması (keçid)
• CV (rus və ya ingilis dillərində, maksimum 2-3 səhifə)
• şəxsiyyət vəsiqəsinin rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• ümumvətəndaş pasportunun ilk 3 səhifəsinin surəti;
• sağlamlıq haqqında arayış (N86) və QİÇS (HIV/AIDS) xəstəliyinin olmamasına dair tibbi arayışın rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• attestat və ya orta ixtisas diplomunun (bakalavr dərəcəsinə müraciət edənlər üçün) rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• bakalavr təhsili üzrə diplom və diploma əlavənin (magistratura dərəcəsinə müraciət edənlər üçün) rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• bakalavr və magistratura təhsili üzrə diplom və diploma əlavənin (doktorantura dərəcəsinə müraciət edənlər üçün) rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• Hazırda təhsil aldığınız təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş təhsil aldığınıza dair arayış (qəbul olunduğunuz və məzun olacağınız tarix göstərilməklə) və ən son tarixli transkript/fənlər üzrə akademik göstəricilərin rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• 2 ədəd 3×4 rəngli fotoşəkil.
• Motivasiya məktubu (250-500 sözlük, qazax, rus və ya ingilis dilində);
• Məhkumluq barədə arayış (rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş);
• Tövsiyə məktubu (rus, qazax və ya ingilis dilində);
• Dil sertifikatı (tədris dili ingilis dilində olan ixtisaslar üçün min İELTS 6.0, tədris dili rus dilində olan ixtisaslar üçün rus bölməsi üzrə təhsili aldığını təsdiq edən sənəd)
Müraciət etmək istəyən tələbələr tələb olunan sənədləri göstərilən ardıcıllıqla bir “pdf” sənədi şəklində [email protected] elektron poçt ünvanına təqdim etməlidirlər (sənədləri ayrı-ayrı pdf sənədlərində göndərən tələbələrin müraciətlərinə baxılmayacaqdır). Elektron məktubu göndərərkən başlıq hissəsində «Qazaxıstanda təqaüdlə təhsil» yazılmalıdır.

Министерство науки и образования Казахстана для граждан Азербайджана объявляет стипендиальную программу на 2023/2024 учебный год.
Уровень образования: бакалавриат, магистратура;
Квота: 5 мест для каждого уровня образования;
Язык обучения: казахский, русский или английский;
Крайний срок обращения: 25.04.2023
Финансирование:
- Оплата за обучение;
- Средства обучения;
- Медицинское обслуживание;
- Месячная стипендия;
Примечание: Принимающая сторона согласно национальному законодательству выдает стипендию участникам обмена. Согласно национальному законодательству Казахстана размер стипендии, выплачиваемой местным студентам следующий:
— Месячная стипендия для бакалавриата 36600 тенге (82 доллара)
— Месячная стипендия для магистратуры 86987 тенге (194 доллара)
- Расходы граждан Азербайджана туда и обратно один раз в году покрываются Министерством науки и образования Азербайджанской Республики.
Со списком университетов и программ, в которые могут обратиться кандидаты, можно ознакомиться через следующую веб-ссылку: http://esuvo.platonus.kz/#/register/education_program
- Форма заявления
• CV (на русском или английском языке, максимум 2-3 страницы)
• заверенная копия удостоверения личности на русском или английском языке;
•копия первых 3 страниц общегражданского паспорта;
• копия справки о состоянии здоровья (N86) и медицинской справки об отсутствии заболеванием СПИД QİÇS (HIV/AIDS) заверенные и переведенные русский или английский язык;
• заверенная копия аттестата или диплома о среднем специальном образовании (для тех, кто обращается на ступень бакалавра) на русском или английском языке;
• заверенная копия диплома бакалавра и приложения к диплому (для тех, кто обращается в магистратуру) на русском или английском языке;
• заверенная копия диплома бакалавра и магистратуры и приложения к диплому (для тех, кто подал заявку в докторантуру) на русском или английском языке;
• справка о получении образования учреждением образования, в котором учитесь в настоящее время (с указанием даты поступления и становления выпускником) и академические показатели по дисциплинам с самой последней датой транскрипта на русском или английском языке;
• цветное фото 3×4 2 штуки.
• Мотивационное письмо (250-500 слов, на казахском, русском или английском языке);
• Справка о судимости (заверенная на русском или английском языке);
• Рекомендательное письмо (на казахском, русском или английском языке);
• Языковой сертификат (для специальностей, языком которых является английский мин. İELTS 6.0, документ, подтверждающий, что обучение велось в русском отделении по специальностям, языком которых является русский язык)
Студенты, желающие подать заявку, должны подать требуемые документы в указанной последовательности в виде документа «pdf» на адрес электронной почты [email protected] (заявки студентов, которые будут отправлены отдельными документами pdf, не будут рассматриваться). При отправке электронного письма в заглавии необходимо написать «Стипендиальное образование в Казахстане».