Qazaxıstan Azərbaycan vətəndaşları üçün təqaüd proqramı elan edir
Qazaxıstanın Elm və Ali Təhsil Nazirliyi 2023/2024-cü tədris ili üzrə Azərbaycan vətəndaşları üçün təqaüd proqramı elan edir.
Təhsil səviyyəsi: bakalavriat, magistratura;
Kvota: hər təhsil səviyyəsi üzrə 5 yer;
Tədris dili: qazax, rus və ya ingilis;
Müraciət üçün son tarix: 25.04.2023
Maliyyələşmə:
• Təhsil haqqı;
• Tədris vəsaitləri;
• Tibbi xidmət;
• Aylıq təqaüd;
Qeyd: Qəbul edən tərəf milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq, mübadilə iştirakçılarına təqaüd verir. Qazaxıstanın milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq, yerli tələbələrə verilən təqaüd məbləği aşağıdakı kimidir:
– Bakalavriat üzrə aylıq 36600 təngə (82 dollar)
– Magistratura üzrə aylıq 86987 təngə (194 dollar)
• Azərbaycan vətəndaşlarının ildə bir dəfə gediş-gəliş xərcləri Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən qarşılanır.
Namizədlərin müraciət edə biləcəkləri universitet və proqramların siyahısı ilə aşağıdakı veb-keçiddən tanış olmaq mümkündür: http://esuvo.platonus.kz/#/register/education_program
• Ərizə forması (keçid)
• CV (rus və ya ingilis dillərində, maksimum 2-3 səhifə)
• şəxsiyyət vəsiqəsinin rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• ümumvətəndaş pasportunun ilk 3 səhifəsinin surəti;
• sağlamlıq haqqında arayış (N86) və QİÇS (HIV/AIDS) xəstəliyinin olmamasına dair tibbi arayışın rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• attestat və ya orta ixtisas diplomunun (bakalavr dərəcəsinə müraciət edənlər üçün) rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• bakalavr təhsili üzrə diplom və diploma əlavənin (magistratura dərəcəsinə müraciət edənlər üçün) rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• bakalavr və magistratura təhsili üzrə diplom və diploma əlavənin (doktorantura dərəcəsinə müraciət edənlər üçün) rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• Hazırda təhsil aldığınız təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş təhsil aldığınıza dair arayış (qəbul olunduğunuz və məzun olacağınız tarix göstərilməklə) və ən son tarixli transkript/fənlər üzrə akademik göstəricilərin rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş surəti;
• 2 ədəd 3×4 rəngli fotoşəkil.
• Motivasiya məktubu (250-500 sözlük, qazax, rus və ya ingilis dilində);
• Məhkumluq barədə arayış (rus və ya ingilis dilinə tərcümə-təsdiq olunmuş);
• Tövsiyə məktubu (rus, qazax və ya ingilis dilində);
• Dil sertifikatı (tədris dili ingilis dilində olan ixtisaslar üçün min İELTS 6.0, tədris dili rus dilində olan ixtisaslar üçün rus bölməsi üzrə təhsili aldığını təsdiq edən sənəd)
Müraciət etmək istəyən tələbələr tələb olunan sənədləri göstərilən ardıcıllıqla bir “pdf” sənədi şəklində [email protected] elektron poçt ünvanına təqdim etməlidirlər (sənədləri ayrı-ayrı pdf sənədlərində göndərən tələbələrin müraciətlərinə baxılmayacaqdır). Elektron məktubu göndərərkən başlıq hissəsində «Qazaxıstanda təqaüdlə təhsil» yazılmalıdır.

The Ministry of Science and Higher Education of Kazakhstan announces a scholarship program for citizens of Azerbaijan for the academic year 2023/2024.
Education level: bachelor’s degree, master’s degree;
Quota: 5 places for each educational level;
The language: Kazakh, Russian, or English;
Application deadline: 25.04.2023
Funding:
- Tuition fee;
- Teaching aids;
- Medical care;
- Monthly scholarship;
Note: The host country provides scholarships to exchange participants in accordance with its national legislation. According to the national legislation of Kazakhstan, the amount of scholarship awarded to domestic students is as follows:
– Monthly 36,600 tenge ($82) for undergraduate
– Monthly 86,987 tenge ($194) for a master’s degree
- The travel expenses of Azerbaijani citizens are covered once a year by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The list of universities and programs to which candidates can apply can be found at the following link: http://esuvo.platonus.kz/#/register/education_program
- Application form (transition)
- CV (in Russian or English, maximum 2-3 pages)
- certified copy of ID card translated into Russian or English;
- a copy of the first 3 pages of a citizen’s passport;
- a certified copy of the health certificate (N86) and the medical certificate on the absence of AIDS (HIV/AIDS) translated into Russian or English;
- certified copy of the certificate or diploma of secondary specialization (for those applying for a bachelor’s degree) translated into Russian or English;
- certified copy of bachelor’s diploma and diploma supplement (for master’s degree applicants) translated into Russian or English;
- certified copy of the diploma and diploma supplement (for doctoral degree applicants) for bachelor’s and master’s education, translated into Russian or English;
- Certificate of education issued by the educational institution where you are currently studying (indicating the date of your admission and graduation) and a copy of the most recent transcript/academic indicators for subjects translated into Russian or English;
- 2 3×4 color photographs.
- Letter of motivation (250-500 words, in Kazakh, Russian, or English);
- Certificate of conviction (translated into Russian or English and certified);
- Letter of recommendation (in Russian, Kazakh, or English);
- Language certificate (1000 IELTS 6.0 for English-language majors, Russian department for Russian-language majors)
Students who wish to apply must submit the required documents in the order indicated in the form of a “pdf” document to the e-mail address [email protected] (applications of students who send documents in separate pdf documents will not be considered). When sending an e-mail, you should write “Study in Kazakhstan with a scholarship” in the subject line.