UNEC-ə bərpa olunmaq istəyənlərin nəzərinə!
“Ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində, tibb təhsilinin əsas tibb təhsili üzrə təhsilalanların köçürülməsi, xaric edilməsi, bərpa olunması və akademik məzuniyyət götürülməsinə dair Qaydalar”ına əsasən, xaric olan təhsilalanların bərpası xaric olma tarixindən 15 il müddətində qış və yay tətili dövründə həyata keçirilir.
“Akademik məzuniyyətdən qayıdan və xaric olmuş təhsilalanların Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə (UNEC) bərpası haqqında Qaydalar”a əsasən, bərpa üçün ərizələr 05 yanvar 2026-cı il tarixindən 03 fevral 2026-cı il tarixinədək qəbul edilir.
• rektorun adına yazılmış ərizə ( fakültə, ixtisas, təhsil ili, xaric olunma tarixi, e-mail adres, əlaqə nömrəsi dəqiq göstərilməklə);
• şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti (soyad dəyişildiyi halda dəyişilmə haqqında müvafiq sənədin surəti əlavə olunmalıdır);

Attention of Individuals Seeking Reinstatement to UNEC
Pursuant to the Rules on the Transfer, Dismissal, Reinstatement, and Granting of Academic Leave to Students at the Bachelor’s and Master’s Levels of Higher Education Institutions, as well as to Students Enrolled in Basic Medical Education, the reinstatement of dismissed students shall be carried out during the winter and summer vacation periods within a period of 15 years from the date of dismissal.
In accordance with the Rules on the Reinstatement of Students Returning from Academic Leave and Dismissed Students to the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), applications for reinstatement shall be accepted from 5 January 2026 until 3 February 2026.
The following documents are required for reinstatement:
• an application addressed to the Rector, indicating the faculty, field of study, year of study, date of dismissal, e mail address, and contact telephone number;
• a copy of the identity document (in cases of surname change, a copy of the relevant supporting document must be attached);