1948-ci il dekabrın 3-də Bakı şəhərində аnаdаn оlmuşdur.
1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət  Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universitetinin) filologiya fakültəsinə daxil olmuş;
1971-ci ildə həmin fakültəni bitirmişdir. Təyinatla Siyəzən şəhəri 1 saylı orta məktəbinə dil və ədəbiyyat müəllimi təyin olunmuşdur.
1973-cü ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasına  baş laborant vəzifəsinə təyin olunmuşdur.
1991-cı ildə Bakı Dövlət Universitetində “Mirzə İbrahimovun hekayə yaradıcılığında realizm” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. 1995-ci ildə  Azərbaycan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent adına layiq görülmüşdür.

к. фил.н., доц. Казымова Фирангиз Юсиф гызы
В 1966 году поступила на филологический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет), который окончила в 1971 году.
По назначению была направлена в среднюю школу № 1 города Сиязан учительницей азербайджанского языка и литературы.
В 1973 году была назначена на должность старшего лаборанта кафедры «Азербайджанский язык» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 1991 году в Бакинском государственном университете, защитив диссертационную работу на тему «Реализм в творчестве рассказов Мирзы Ибрагимова», получила ученую степень кандидата филологических наук. В 1995 году Высшей аттестационной комиссией Азербайджанской Республики была признана ученого звания доцента.