Fransanın Azərbaycandakı səfiri UNEC-in qış məktəbinin açılışında iştirak edib
Fevralın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) müəllimləri üçün qış məktəbinə start verilib. UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində təşkil olunan məktəbin rəsmi açılış mərasimində Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Orelia Buşez iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov təhsil verənlərin elmi-pedaqoji biliklərinin artırılması, müasir tədris bacarıqlarını inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə təşkil edilən qış məktəbinin təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun təşəbbüsü ilə həyata keçirildiyini bildirib. Bu gün start verilən təlimlərin “Universitet Sistemində İnteraktiv Təhsil” mövzusuna həsr edildiyini qeyd edib. Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru Florent Pratlongun keçdiyi təlimlərdə UNEC-in 100 müəlliminin iştirak etdiyini bildirib.
Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Orelia Buşez UNEC ilə tanışlığından məmnun qaldığını bildirib. Fransanın təhsil sektorundan söz açan səfir, dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri olan Paris Sorbon Universitetinin təcrübəsindən yararlanmağın müsbət tərəflərindən danışıb.
Tədbirdə qış məktəbinin davamlı olacağı bildirilib. Növbəti mərhələdə Türkiyənin Uludag Universitetinin professoru Ercan Dülgeroğlu UNEC-in 30 müəlliminə təlim keçəcək. Bundan başqa, UNEC-in 15 professoru Türkiyənin ali təhsil sistemi ilə yaxından tanış olmaq üçün Türkiyəyə ezam edilib. Eyni zamanda, UNEC-də nümunəvi dərslərə start verilib. Nümunəvi dərslərdə UNEC-in professor və kafedra müdirləri öz biliklərini universitetin gənc müəllim və əməkdaşlarına ötürürlər.

Посол Франции в Азербайджане участвовал на открытии зимней школы
3 февраля для преподавателей Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) стартует зимняя школа. На церемонии официального открытия школы, организованного в учебно-спортивном комплексе отдыха Кубы UNEC, участвовала чрезвычайный и уполномоченный посол Франции в Азербайджане госпожа Орелиа Бушез.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов отметил,  об осуществлении по инициативе министра образования Микаила Джаббарова  зимней школы, организованного с целью повышения научно-педагогических знаний обучающих, развития современных научных способностей.  Он отметил, что сегодня тренинг был посвящен теме «Интерактивное образование в системе университета». На тренингах профессора Париж Сорбонна – Абу Даби Флорента Пратлонга участвуют 100 преподавателей UNEC.
Чрезвычайный и уполномоченный посол Франции в Азербайджане госпожа Орелиа Бушез, выразила удовлетворение по поводу посещения UNEC. Говоря о научном секторе, посол рассказала о положительных сторонах использования опыта Париж Сорбонского университета.
На мероприятии было отмечено о продолжительности зимней школы. На очередном этапе профессор турецкого университета Улудаг Эрджан Дюлгероглы проведет тренинг для 30 преподавателей UNEC. Помимо этого 15 профессоров UNEC командированы в Турцию для ознакомления с системой высшего образования Турции. В то же время в UNEC стартуют образцовые уроки. На образцовых уроках профессора и заведующие кафедрой UNEC передают свои знания молодым преподавателям и сотрудникам.