Haciyeva ArzuHacıyeva Arzu Rasim qızı
1994-2005-ci illərdə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu ,V.Əvəzov adına 300 saylı orta məktəbdə orta təhsil alıb.
1996-2003-cü illərdə Fikrət Əmirov adına  6 saylı incəsənət məktəbinin piano şöbəsini fərqlənmə ilə bitirib.
2005-2009-cu illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin “Roman-German filologiyası” fakultəsinin “İngilis dili və ədəbiyyatı” ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2013-2015-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universiteti “Filologiya və Jurnalistika” fakultəsinin “Ədəbiyyatşünaslıq (İngilis ədəbiyyatı)” ixtisası üzrə magistr təhsili alıb.
2019-cu ildə Amerika ədəbiyyatı ixtisası üzrə Azərbaycan Dillər Universitetinə dissertant olaraq qəbul olub.

She was born on May 24, 1988 in Baku.
From 1994-to 2005, she received secondary education at secondary school No. 300 named after V. Avazov, Binagadi district, Baku.
In 1996- 2003, she finished with honours from the piano department of Art School No. 6 named after Fikret Amirov.
In 2005-2009, she graduated with honours from Azerbaijan University of Languages, Faculty of Romano-Germanic Philology, majoring in «The English Language and Literature».
In 2013-2015, she received a master’s degree in “Literary Studies (English Literature)” from the Faculty of «Philology and Journalism»  of  Azerbaijan University of Languages.
In 2019, she entered  Azerbaijan University of Languages ​​as a candidate for a degree on American literature.