i.e.d., prof. Sultanova Rəna Polad qızı21.12.1958-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Naxçıvan şəhərində anadan olub.
1983-cü ildə S.M. Kirov adına Xarkov Nəqliyyat mühəndisləri institutunun mühəndis-iqtisadiyyat fakültəsini bitirib.
1985-1988-ci illərdə AR Elmlər Akademiyasının aspirantı olub.
1989-cu ildə “İstehsalın intensivləşdirilməsi şəraitində əmək vasitələrinin tənzimlənməsi problemləri” mövzusu üzrə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi adına layiq görülüb.
2003-cü ildə “Azərbaycan Respublikası maşınqayırma kompleksində istehsal potensialından səmərəli istifadə olunması” mövzusunda doktorluq – doktorluq dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi adına layiq görülüb.
Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı – 130 (xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı – 16, beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı – 15, müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı 4.
Əsas elmi nailiyyətləri:
Azərbaycanın elektrotexnika sənayesində əmək vasitələrinin təzələnməsinə dair təkliflər “Azelektromaş” İstehsalat Birliyində istifadə olunub.
Azərbaycan Respublikası maşınqayırma kompleksində istehsal potensialından səmərəli istifadəyə dair təklif və tövsiyyələr “Azneftkimyamaş” Dövlət Şirkətində, “Bakı fəhləsi” maşınqayırma zavodunda və “Bakı elektrik mühərrikləri” (BMZ) zavodunda tətbiq olunub.
Azərbaycan iqtisadi rayonlarının sosial-iqtisadi inkişafının təmin olunmasına dair təkliflər İqtisadi İnkişaf Nazirliyinə təqdim olunmuş və “Azərbaycan Respublikasının regionlarının 2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın hazırlanmasında istifadə olunub.
Azərbaycan regionlarında rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə dair təklif və tövsiyələr işləyib.
1988-2005-ci illərdə AR EA İqtisadiyyat institutunda elmi işçi vəzifəsində işləyib.
1991-2000-ci illərdə N. N. Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə və hüquq” kafedrasında baş müəllim işləyib.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə”, “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasında professor vəzifəsində çalışmışdır. Hal hazırda UNEC –in Rus İqtisad Məktəbinin “İqtisadiyyat” kafedrasının 0.5 şt. professorudur.
2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasında keçirilən referendum üzrə “Zəka” təşviqat qrupunun təyinatı əsasında vəkil təyin olunub.

She was born on December 21, 1958, in the city of Nakhchivan of the Nakhchivan Autonomous Republic.
In 1983, she graduated from the Kharkiv Institute of Transport Engineers named after Kirov, Faculty of Engineering and Economics.
From 1985-to 1988 she has been a graduate student of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan.
In 1989, she defended her thesis on “Problems of regulation of labour in the context of intensification of production” and was awarded the title of Candidate of Economic Sciences.
In 2003, she defended her doctoral thesis on “Efficient use of production potential in the engineering complex of the Republic of Azerbaijan” and was awarded the title of Doctor of Economics.
Total number of published scientific works – 130 (number of scientific works published abroad – 16, number of articles published in journals abstracted and indexed in international databases – 15, number of copyright certificates and patents 4.
Main scientific achievements:
Proposals to renew the means of labor in the electrical engineering industry of Azerbaijan were used in the “Azelektromash” Production Association.
Proposals and recommendations on the efficient use of production capacity in the machine-building complex of the Republic of Azerbaijan have been applied in the State Company “Azneftkimyamash”, “Baku Workers” machine-building plant and “Baku Electric Motors” (BMZ) plant.
Proposals to ensure the socio-economic development of the economic regions of Azerbaijan were submitted to the Ministry of Economic Development and used in the preparation of the “State Program for Socio-Economic Development of the Regions of the Republic of Azerbaijan in 2009-2013.”
She developed proposals and recommendations to determine the direction of the development of a competitive economy in the regions of Azerbaijan.
From 1988-to 2005 she worked as a researcher at the Institute of Economics of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan.
In 1991-2000 she worked as a senior lecturer at the “Economic Theory and Law” department of the Azerbaijan State Medical University named after N.Narimanov.
Since 2002, she has worked as a professor at the Department of Economic Theory and Enterprise Economics of the Azerbaijan State University of Economics. At present, 0.5 units of the “Economics” department of the Russian School of Economics of the UNEC. is a professor.
She was appointed a lawyer on the basis of the appointment of the “Zeka” campaign group for the referendum held in the Republic of Azerbaijan in 2009.