i.e.d., prof. Sultanova Rəna Polad qızı21.12.1958-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Naxçıvan şəhərində anadan olub.
1983-cü ildə S.M. Kirov adına Xarkov Nəqliyyat mühəndisləri institutunun mühəndis-iqtisadiyyat fakültəsini bitirib.
1985-1988-ci illərdə AR Elmlər Akademiyasının aspirantı olub.
1989-cu ildə “İstehsalın intensivləşdirilməsi şəraitində əmək vasitələrinin tənzimlənməsi problemləri” mövzusu üzrə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi adına layiq görülüb.
2003-cü ildə “Azərbaycan Respublikası maşınqayırma kompleksində istehsal potensialından səmərəli istifadə olunması” mövzusunda doktorluq – doktorluq dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi adına layiq görülüb.
Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı – 130 (xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı – 16, beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı – 15, müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı 4.
Əsas elmi nailiyyətləri:
Azərbaycanın elektrotexnika sənayesində əmək vasitələrinin təzələnməsinə dair təkliflər “Azelektromaş” İstehsalat Birliyində istifadə olunub.
Azərbaycan Respublikası maşınqayırma kompleksində istehsal potensialından səmərəli istifadəyə dair təklif və tövsiyyələr “Azneftkimyamaş” Dövlət Şirkətində, “Bakı fəhləsi” maşınqayırma zavodunda və “Bakı elektrik mühərrikləri” (BMZ) zavodunda tətbiq olunub.
Azərbaycan iqtisadi rayonlarının sosial-iqtisadi inkişafının təmin olunmasına dair təkliflər İqtisadi İnkişaf Nazirliyinə təqdim olunmuş və “Azərbaycan Respublikasının regionlarının 2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın hazırlanmasında istifadə olunub.
Azərbaycan regionlarında rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə dair təklif və tövsiyələr işləyib.
1988-2005-ci illərdə AR EA İqtisadiyyat institutunda elmi işçi vəzifəsində işləyib.
1991-2000-ci illərdə N. N. Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə və hüquq” kafedrasında baş müəllim işləyib.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə”, “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasında professor vəzifəsində çalışmışdır. Hal hazırda UNEC –in Rus İqtisad Məktəbinin “İqtisadiyyat” kafedrasının 0.5 şt. professorudur.
2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasında keçirilən referendum üzrə “Zəka” təşviqat qrupunun təyinatı əsasında vəkil təyin olunub.

д.э.н., проф. Султанова Рена Полад Родилась 21.12.1958 в городе Нахчыване Нахчыванской Автономной Республики.
В 1983 году окончила факультет инженера-экономиста Харьковского института транспортной инженерии имени С.М.Кирова.
В 1985-1988 годах была аспирантом Академии наук АР.
В 1989 году защитив кандидатскую диссертацию на тему «Проблемы регулирования трудовых средств в условиях интенсификации производства», получила ученую степень кандидата экономических наук.
В 2003 году защитив докторскую диссертацию на тему «Эффективное использование производственного потенциала в машиностроительном комплексе Азербайджанской Республики», получила ученую степень доктора экономических наук.
Общее число опубликованных работ составляет 130 (число работ, опубликованных за рубежом 16, число статей в реферированных и индексированных журналах на международном рынке 15, число авторских свидетельств и патентов 4).
Основные научные достижения:
Предложения по регулированию средств труда в электротехнической промышленности Азербайджана были использованы в производственном объединении “Azelektromaş”.
Предложения и рекомендации по эффективному использованию производственного потенциала в машиностроительном комплексе Азербайджанской Республики применены в государственной компании “Azneftkimyamaş”, на машиностроительном заводе «Бакинский рабочий» и на Бакинском заводе «Электрических двигателей».
Предложения по обеспечению социально-экономического развития экономических районов Азербайджана были представлены в Министерство экономического развития и использованы в «Государственной программе по социально-экономическому развитию регионов Азербайджанской Республики в 2009-2013 годах».
Были разработаны предложения и рекомендации по определению направлений развития конкурентоспособной экономики в регионах Азербайджана.
В 1988-2005 годах работала на должности научного работника в Институте экономики АН АР.
В 1991-2000 годах работала на должности старшего преподавателя кафедры «Экономическая теория и право» Азербайджанского государственного медицинского университета имени Н.Н.Нариманова.
С 2002 года работает на должности профессора кафедры «Экономическая теория», на кафедре «Экономика предприятия» Азербайджанского государственного экономического университета.
В настоящее время является 0.5 шт.профессором кафедры «Экономика» Русской Экономической Школы (UNEC).
В 2009 году по направлению агитационной группы “Zəka” по референдуму, проведенному в Азербайджанской Республике, была назначена представителем.