i.e.n., b/m. Mehdizadə Mehriban Mehdi qızı20 sentyabr 1964-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Babək rayonunun Nehrəm kəndində anadan olmuşdur.
1988-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının (indiki Azərbaycan Dövlət neft Akademiyası) Muhəndis iqtisadiyyat fakültəsini bitirmişdir.
1993-cü ildən 145 saylı texniki məktəbdə müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
2001-ci ildən Naxçıvan Dövlət Universitetinin «İqtisadiyyat və tənzimləmə» kafedrasına baş laborant vəzifəsinə təyin edilmişdir. 2002-ci ildən həmin kafedrada müəllim;
2004-cü ildən baş müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
2002-2005-ci illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin dissertantı olmuş;
2005-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elimləri namizədidir.
2007-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasında müəllimlik vəzifəsində çalışır. Hazırda həmin kafedranın baş müəllimidir.

She was born on September 20, 1964, in Nehram village of Babek region of Nakhchivan Autonomous Republic.
In 1988, she graduated from the faculty of ‘’Engineering Economics’’ of the Azerbaijan State Oil Academy (now the Azerbaijan State Oil Academy).
Since 1993, she has worked as a teacher at Technical School No. 145.
In 2001, she was appointed senior laboratory assistant at the department of «Economics and Regulation» of Nakhchivan State University.
She has been a lecturer  of the same department since 2002;
She has worked as a senior lecturer since 2004.
In 2002-2005 she was a candidate for a degree  of Nakhchivan State University;
In 2005 she defended her thesis. She is a candidate of economic sciences.
Since 2007 she has worked as a teacher at the “Enterprise Economics” department of the Azerbaijan State University of Economics. She is currently the headteacher of the department.