i.e.n., dos. Hüseynov Yaşar Bəşir oğlu05 may 1939-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Yevlax şəhərində anadan olmuşdur.
1962-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Universitetinin) mühasibat uçotu ixtisasını bitirmişdir.
1965-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində müəllim, baş müəllim, dosent, 1980-1986-cı illərdə həmin kafedranın müdiri işləmişdir. Hazırda kafedrada dosent vəzifəsində çalışır.
1972-ci il yanvar ayında namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1974-cü ildə dosent diplomunu almışdır.
Hal-hazıra kimi 50-yə qədər məqaləsi çap edilmişdir.
Azərbaycan dilində çıxan, “Mühasiabt uçotu nəzəriyyəsi” və “Mühasibat uçotu” dərsliklərinin həmmüəllifidir.

к.э.н., доц. Гусейнов Яшар Башир оглы
В 1962 году окончил Азербайджанский институт народного хозяйства им,Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет) по специальности Бухгалтерский учет.
С 1965 года работал в Азербайджанском государственном экономическом университете на должности преподавателя, старшего преподавателя, доцента, в 1980-1986 годах заведующим кафедрой.  В настоящее время работает на должности доцента кафедры.
В январе 1972 года защитил кандидатскую диссертацию. Кандидат экономических наук. В 1974 году получил диплом доцента.
На сегодняшний день опубликовал до 50 статей.
Является соавтором учебников на азербайджанском языке «Теория бухгалтерского учета» и «Бухгалтерский учет».