İctimai Nəzarət Şurası: “Təhlillər göstərir ki, UNEC hədəfə doğru inamla irəliləyir”
Şurada UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri də iştirak edib. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov qış imtahan sessiyasının obyektiv və şəffaf keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə şura üzvlərinə təşəkkür edib. Bildirib ki, UNEC İctimai Nəzarət Şurası universitetdə bütün tədris boyu fəaliyyət göstərəcək və bir ixtisasın idarəetməsi tamamilə onlara həvalə olunacaq.
İclasda UNEC-in tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov qış imtahan sessiyasının yekunlarına dair hesabatla çıxış edib. Prorektor qış imtahan sessiyasında ötən illərlə müqayisədə daha yüksək nəticələr əldə edildiyini bildirib. “İqtisadiyyata giriş” fənninin ilk dəfə olaraq yazılı keçirilməsinə diqqət çəkən prorektor, tələbələrin 53%-nin bu imtahanları yaxşı və əla qiymətlərlə başa vurduğunu müsbət hal kimi qiymətləndirib.
Sonra UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri Etibar Əliyev şura üzvlərinin UNEC-də üç imtahan sessiyasını izlədiklərinə diqqət çəkib. O, imtahanlarda obyektivlik və şəffaflığın təmin edilməsini yüksək qiymətləndirib: “Müşahidələrimizi təhlil edəndə görürük ki, UNEC hər dəfə ötən illə müqayisədə qarşıya qoyduğu hədəfə doğru daha da inamla irəliləyir”.
E.Əliyev qış imtahan sessiyasında UNEC İctimai Nəzarət Şurasının tələbələr arasında keçirdiyi anonim rəy sorğusunun nəticələrini də açıqlayıb. Bildirib ki, 10 sualdan ibarət sorğuda respondentlərin imtahanların təşkili, obyektivliyin təmin olunması, tədris prosesinin gedişi, sualların keyfiyyəti və tədris olunan mövzularla uyğunluğu, imtahanların yazılı keçirilməsi, tələbə məmnuniyyəti ilə bağlı münasibətləri öyrənilib. E.Əliyev sorğunun nəticələrinə əsasən, tələbələrin UNEC-də tətbiq edilən islahatları yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
Elmi Şurada UNEC-in tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər müzakirə olunub. Bu istiqamətdə məqsədyönlü addımların atılması üçün qərara alınıb ki, Elm və İnnovasiyalar Mərkəzi ilə Elm şöbəsi ləğv edilərək, onların bazasında Elmi fəaliyyətin təşkili və idarəedilməsi departamenti yaradılsın. Eyni zamanda, müəllimlərin elmi maraqlarını nəzərə alaraq, UNEC-də Monetar İqtisadiyyat Elmi Tədqiqat Mərkəzi, İqtisadi Klinika və Xanım Tədqiqatçılar Şurası yaradılmasına qərar veriblər. Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin tərkibində Layihələrin idarəedilməsi şöbəsi yaradılıb. Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzin adı isə İnklüziv təhsilin inkişafı mərkəzi ilə əvəz edilib.

The Public Supervisory Board: “The analysis shows that, UNEC is moving forward with confidence”
The members of the UNEC Public Supervisory Board also attended the meeting. The rector of UNEC, professor Adalat Muradov expressed his gratitude to the members of the Board for their support in provoding the objective and transparent winter semester. It was noted that, the UNEC Public Supervisory Board would be operated throughout the entire academic year  at the university and the management of one speciality would be entrusted tovthem completely.
İn the meeting, the prorector in Education and Training Technologies of UNEC, professor Damet Baghirov made the report on the outcomes of the winter examination session. The prorector said that in the winter examination session had been achieved the higher results in comparison with the previous years. The prorector emphasized that the examination in the subject “Introduction to the Economics” had been provided in the written form for the first time, and he evaluated as positive  the completion of exams of 53% of the students with good and excellent grades.
Then, the coordinator of the UNEC Public Supervisory Board, the head of the Training Center Public Unity “XXI Century” Etibar Aliyev drew attention to the fact that, the members of the board had observed three exam sessions at UNEC. He highly appreciated ensuring the objectivity and transparency in the exams: “When we analyze our observations, we see that UNEC is constantly moving forward towards its target more confidently in comparison with the last years”.
E.Aliyev also commented on the results of anonymous survey conducted by the UNEC Public Supervisory Board among the students within the winter examination session. He noted that, the questionnaire consisted of 10 questions, which envisaged studying the attitude of  respondents towards the organization of exams, ensuring the objectivity, the process of teaching, the quality of the questions and the compatability with the topics taught, providing the examinations in the written form, students satisfaction, etc. The obtained results gave the ground to say that, the students highly appreciated the reforms applied at UNEC.
The Scientific Council discussed the measures taken to transform UNEC into the research oriented university. For taking the purposeful steps in this direction, was decided to abolish the Science and Innovations Center and the Science Department, and to establish on their basis the Department for Organization and Management of Scientific Activites. At the same time, taking into account the scientific interests of teachers, was decided to establish the Monetary Economic Research Center, the Economic Clinic and the Council for Women Researchers. The Project Management division was established within the International Coopertaion Department. The center for Disabled Students was replaced by the Center for Development of Inclusive Education.