Noyabrın 5-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı” çərçivəsində ilk dəfə TEDx konfransı keçiriləcək. “Təhsil və elmin vəhdəti” mövzusunda təşkil ediləcək konfransın təşkili üçün bu ilin mart ayında TED təşkilatından rəsmi lisenziya alınıb.
Altı aylıq hazırlıq prosesində TED tərəfindən təqdim edilən konfransın təşkili standartları tam formada icra edilib. İlk TEDx UNEC konfransında elm və təhsil sahəsində böyük təcrübəyə malik məruzəçilər: UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fazil Mustafayev və təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov mövzu ilə bağlı dəyərli fikirlərini paylaşacaqlar.
Artıq 32 ildir ki, dünyada alim, ictimai xadim, sahibkar, biznes nümayəndələri və digər peşə sahiblərinini bir platformada birləşdirən TED (Technology, Entertainment, Design) intellektual konfransının məqsədi unikal ideyaları paylaşmaqdır. “Bölüşməyə dəyər fikirlər” (Ideas worth spreading) devizli TED təşkilatının lokal cəmiyyətlərdə təbliğinə şərait yaradan TEDx proqramı 2009-cu ildən etibarən bütün dünyanı dolaşmaqdadır. Bu günə qədər planetin yüzlərlə şəhərlərində və universitetlərdə müstəqil TEDx tədbirləri keçirilib və bu təşəbbüslər durmadan artır.
TEDx UNEC konfransında iştirak etmək istəyənlər noyabrın 5-də saat 11:00-da UNEC-in əsas tədris binasına (İstiqlaliyyət küç.,6) dəvət olunurlar.

First TEDx Conference to be held at UNEC
TedX Conference is going to be held for the time at Azerbaijan State University of Economics within the “Science Month” on November 5. To implement the conference on “Combination of Education and Science” an official license has been received from TED Organization in May of the year.
The organization standards submitted by TED were fully executed within six-month preparational affairs.
Lecturers who have great experience in education and science areas such as UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, Director of the Institute of Oil and Chemistry Processes of ANAS, Academician Vagif Abbasov, Member of Parliament Fazil Mustafayev and education expert, Professor Shahlar Asgerov will share their valuable view on the topic within the first TEDx UNEC Conference.
The aim of TED (Technology, Entertainment, Design) Intellectual Conference which combines professionals of different fields, scholars, public representatives, entrepreneurs, businessmen and others is to share unique ideas for more than 32 years. The TEDx Program of TED organization titled Ideas Worth spreading that contributes to the promotion of local communities make a tour around the world since 2009.
Those who want to attend TEDx UNEC Conference are invited to UNEC’s main academic building (Istiglaliyyat str., 6) on November 5 at 11am.