Noyabrın 5-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı” çərçivəsində ilk dəfə TEDx konfransı keçiriləcək. “Təhsil və elmin vəhdəti” mövzusunda təşkil ediləcək konfransın təşkili üçün bu ilin mart ayında TED təşkilatından rəsmi lisenziya alınıb.
Altı aylıq hazırlıq prosesində TED tərəfindən təqdim edilən konfransın təşkili standartları tam formada icra edilib. İlk TEDx UNEC konfransında elm və təhsil sahəsində böyük təcrübəyə malik məruzəçilər: UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fazil Mustafayev və təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov mövzu ilə bağlı dəyərli fikirlərini paylaşacaqlar.
Artıq 32 ildir ki, dünyada alim, ictimai xadim, sahibkar, biznes nümayəndələri və digər peşə sahiblərinini bir platformada birləşdirən TED (Technology, Entertainment, Design) intellektual konfransının məqsədi unikal ideyaları paylaşmaqdır. “Bölüşməyə dəyər fikirlər” (Ideas worth spreading) devizli TED təşkilatının lokal cəmiyyətlərdə təbliğinə şərait yaradan TEDx proqramı 2009-cu ildən etibarən bütün dünyanı dolaşmaqdadır. Bu günə qədər planetin yüzlərlə şəhərlərində və universitetlərdə müstəqil TEDx tədbirləri keçirilib və bu təşəbbüslər durmadan artır.
TEDx UNEC konfransında iştirak etmək istəyənlər noyabrın 5-də saat 11:00-da UNEC-in əsas tədris binasına (İstiqlaliyyət küç.,6) dəvət olunurlar.

Состоится первая конференция TEDxUNEC
5 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) в рамках «Месячника науки» состоится первая конференция TEDx. Для организации конференции на тему «Единство образования и науки» получена официальная лицензия организации  TED.
В процессе шестимесячной подготовки полностью выполнены предложенные TED стандарты организации конференции.  На конференции TEDxUNEC, состоявшейся впервые,  докладчики, имеющие большой опыт в научной и образовательной сфере: ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, директор Института нефтехимических процессов АНАН, академик Вагиф Аббасов, депутат Фазиль Мустафаев и эксперт по образованию, профессор Шахлар Аскеров поделились своми мнениями относительно темы конференции.
Целью интеллектуальной конференции TED (Technology, Entertainment, Design) которая уже 32 года как  объединяет ученых, общественных деятелей, предпринимателей, представителей бизнеса и других специальностей на одной платформе, является желание поделиться уникальными идеями. Программа TEDx, создавшая возможности для пропаганды в локальных обществах организации TED , выступающей под девизом «Идеи, которыми стоит поделиться» (Ideas worth spreading), с 2009 года обошла весь мир. На сегодняшний день в сотнях городов и университетах планеты проводятся мероприятия TEDx и такие инициативы не переставая растут.
Желающие участвовать в конференции TEDxUNEC приглашаются в основной учебный корпус UNEC 5 ноября в 11:00 часов (ул.Истиглалият, 6).