İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tarixi
UNEC-in Elmi Şurasının 29.02.2016-cı il tarixli qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər, İqtisadiyyat və sənaye fakültələrinin bazasında 13.07.2016-cı il tarixli əmrinə əsasən İqtisadiyyat fakültəsi yaradılmışdır.
UNEC-in Elmi Şurasının 31 may 2022-ci il tarixli iclasının qərarını təmin etmək məqsdilə İqtisadiyyat fakültəsinin adı 28.06.2022-ci il tarixdən dəyişdirilərək İqtisadiyyat və idarəetmə adlandırılmışdır.
Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsi 1992-ci ildən fəaliyyətə başlamışdır. Belə bir fakültənin yaradılması və fəaliyyəti əsasən Sovetlər birliyinin süqutu, digər tərəfdən totalitar rejimin dağıdılması və azad bazar münasibətlərinin formalaşdırılması, bazar iqtisadiyyatına keçidin başlanması ilə əlaqədar olmuşdur. Azərbaycanın beynəlxalq aləmə açılması və tanınması beynəlxalq iqtisadi münasibətlər ixtisası üzrə kadrlar hazırlığını, bu isə öz növbəsində yeni bir fakültənin yaradılmasını zəruri etmişdir. Yarandığı ilk dövrdə Kommersiya və Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər adlandırılmışdır. Bu ixtisas üzrə ilk tələbə qəbulu 1991-ci ildən Kommersiya fakültəsinin tərkibində aparılmışdır.
Fakültəyə 1992-1995-ci illərdə i.e.d., prof. A.H.Səmədov, 1995-2000-ci illərdə i.e.n., dos. H.A.İsrafilov, 2000-2004-cü illərdə prof. Ə.İ.Bayramov, 2004-2014-cü illərdə i.e.n., dosent M.Q.Məmmədov, 2014-2016-cı illərdə dos. M.İ.Bərxudarov  rəhbərlik etmişlər.
2005-ci ildən başlayaraq fakültədə Beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə kadr hazırlığına başlanılmış və fakültənin tərkibində “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrası yaradılmışdır.
2009-cu ildən başlayaraq respublikada ilk dəfə olaraq fakültədə Dünya iqtisadiyyatı istiqaməti  üzrə kadr hazırlığına başlanılmışdır. Bu istiqamət üzrə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər, Regionlar üzrə beynəlxalq iqtisadi münasibətlər (Avropa İttifaqı, MDB, Şimali Amerika, Cənubi-Şərqi Asiya ölkələri), Beynəlxalq ticarət, Gömrük işinin təşkili və idarə edilməsi, Beynəlxalq valyuta-kredit münasibətləri sahəsində yüksək ixtisaslı bakalavr hazırlığı həyata keçirilir.
İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsi 30-cu illərdə təşkil olunmuş və müxtəlif adlarla (Plan-iqtisad, Xalq təsərrüfatının planlaşdırılması və s.) fəaliyyətini davam etdirmişdir. Fakültə 1980-ci ildə “Sənayenin iqtisadiyyatı” fakültəsi ilə birləşdirilərək “Plan iqtisad”, 1990-cı ildən isə bazar iqtisadiyyatına keçid dövrünün tələblərinə uyğun olaraq fakültə “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” adlandırılmışdır.
2009-cu ildən Universitetdə ixtisasları yaxın olan iki fakültənin – “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” və “İstehsal və xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı” – birləşdirilməsi nəticəsində “Ümumi iqtisadiyyat” adı ilə yeni fakültə yarandı. 2014-cü ildə fakültə – İqtisadiyyat və sənaye adlanıb. İqtisadiyyat və Sənaye fakül­təsinə 1966-cı ildən dosent Əfrasiyab Mürsəlov, sonrakı illərdə professor Ələs­gər Qasımov (1970-1975), prof. Əsəd Dilbazov (1975-1980), dosent Firəddin Quliyev (1980-1982), prof. Ərəstun Axundov (1982-1987), dos. Kamil Qa­fa­rov (1987-1993), prof. Ra­sim Məmmədov (1993-1998),  dos. Kamil Qafarov (1998-2014), dos. Asiman Quliyev (2014-2021) rəhbərlik etmişlər.
Hazırda fakültə İqtisadiyyat və İdarəetmə adlanır. İqtisadiyyat fakültəsinin və onun tərkibində olan kafedraların xarici ölkələrin universitetləri ilə sıx elmi əməkdaşlığı mövcuddur. Fakültənin professor-müəllim heyəti mütəmadi olaraq xarici ölkələrdə və respub­likada keçirilən müxtəlif səviyyəli elmi forumlarda elmi məruzələrlə çıxış edirlər. Qarşılıqlı əməkdaşlıq müqavilələrinə uyğun olaraq fakültənin professor-müəllim heyəti və tələbələri xarici ölkələrin universitetlərində olur, təcrübə mübadiləsi aparır, elmi konfranslarda çıxış edir, elmi əsərlərini nəşr etdirir, yay məktəblərində iştirak edir, təhsillərini davam etdirir və müxtəlif xarakterli görüşlər keçirirlər.

History of the Faculty of Economics and Management
In order to implement the decision of the Scientific Council of UNEC dated February 29, 2016, the Faculty of Economics was established on July 13, 2016, based on the International Economic Relations and Economics and Industry faculties.
Following the decision of the Scientific Council of UNEC on May 31, 2022, the name of the Faculty of Economics was changed to the Faculty of Economics and Management as of June 28, 2022.
The Faculty of International Economic Relations commenced its activities in 1992. The establishment and operation of such a faculty were primarily linked to the collapse of the Soviet Union, the dismantling of the totalitarian regime, and the formation of free market relations, marking the beginning of the transition to a market economy. The opening and recognition of Azerbaijan in the international arena necessitated the preparation of specialists in the field of international economic relations, which in turn required the establishment of a new faculty. Initially, it was named the Faculty of Commerce and International Economic Relations, with the first student admissions in 1991 being conducted within the Faculty of Commerce.
The faculty was led by various distinguished individuals: A.H. Samadov, Doctor of Economic Sciences, Professor (1992-1995), H.A. Israfilov, Candidate of Economic Sciences, Associate Professor (1995-2000), E.I. Bayramov, Professor (2000-2004), M.G. Mammadov, Candidate of Economic Sciences, Associate Professor (2004-2014), and M.I. Barkhudarov, Associate Professor (2014-2016).
Starting in 2005, the faculty began training specialists in International Relations, leading to the establishment of the “International Relations” department within the faculty.
In 2009, for the first time in the republic, the faculty commenced training specialists in World Economy. This direction included programs in International Economic Relations, Regional International Economic Relations (European Union, CIS, North America, Southeast Asian countries), International Trade, Customs Organization and Management, and International Currency and Credit Relations, providing high-quality bachelor’s degree training.
The Faculty of Economics and Industry was established in the 1930s and operated under various names (Planned Economics, National Economy Planning, etc.). In 1980, it merged with the Faculty of “Economics of Industry” and was subsequently renamed “Regulation of the Economy” in 1990, in line with the demands of the transition period to a market economy.
In 2009, a new faculty named “General Economics” was formed as a result of the merger of two faculties—”Regulation of the Economy” and “Economics of Production and Services.” In 2014, it was renamed the Faculty of Economics and Industry. The faculty has been led by prominent scholars, including A. Mursalov, Associate Professor (1966), A. Gasimov, Professor (1970-1975), A. Dilbazov, Professor (1975-1980), F. Guliyev, Associate Professor (1980-1982), A. Akhundov, Professor (1982-1987), K. Gafarov, Associate Professor (1987-1993), R. Mammadov, Professor (1993-1998), K. Gafarov, Associate Professor (1998-2014), and A. Guliyev, Associate Professor (2014-2021).
Currently, the faculty is known as the Faculty of Economics and Management. The Faculty of Economics and its associated departments maintain close scientific collaboration with universities in foreign countries. The faculty’s academic staff regularly presents scientific papers at various scientific forums held both abroad and in the republic. According to mutual cooperation agreements, the faculty’s professors and students participate in exchange programs at universities abroad, engage in scientific conferences, publish scientific works, attend summer schools, continue their education, and conduct various meetings.