İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tarixi
UNEC-in Elmi Şurasının 29.02.2016-cı il tarixli qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər, İqtisadiyyat və sənaye fakültələrinin bazasında 13.07.2016-cı il tarixli əmrinə əsasən İqtisadiyyat fakültəsi yaradılmışdır.
UNEC-in Elmi Şurasının 31 may 2022-ci il tarixli iclasının qərarını təmin etmək məqsdilə İqtisadiyyat fakültəsinin adı 28.06.2022-ci il tarixdən dəyişdirilərək İqtisadiyyat və idarəetmə adlandırılmışdır.
Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsi 1992-ci ildən fəaliyyətə başlamışdır. Belə bir fakültənin yaradılması və fəaliyyəti əsasən Sovetlər birliyinin süqutu, digər tərəfdən totalitar rejimin dağıdılması və azad bazar münasibətlərinin formalaşdırılması, bazar iqtisadiyyatına keçidin başlanması ilə əlaqədar olmuşdur. Azərbaycanın beynəlxalq aləmə açılması və tanınması beynəlxalq iqtisadi münasibətlər ixtisası üzrə kadrlar hazırlığını, bu isə öz növbəsində yeni bir fakültənin yaradılmasını zəruri etmişdir. Yarandığı ilk dövrdə Kommersiya və Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər adlandırılmışdır. Bu ixtisas üzrə ilk tələbə qəbulu 1991-ci ildən Kommersiya fakültəsinin tərkibində aparılmışdır.
Fakültəyə 1992-1995-ci illərdə i.e.d., prof. A.H.Səmədov, 1995-2000-ci illərdə i.e.n., dos. H.A.İsrafilov, 2000-2004-cü illərdə prof. Ə.İ.Bayramov, 2004-2014-cü illərdə i.e.n., dosent M.Q.Məmmədov, 2014-2016-cı illərdə dos. M.İ.Bərxudarov  rəhbərlik etmişlər.
2005-ci ildən başlayaraq fakültədə Beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə kadr hazırlığına başlanılmış və fakültənin tərkibində “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrası yaradılmışdır.
2009-cu ildən başlayaraq respublikada ilk dəfə olaraq fakültədə Dünya iqtisadiyyatı istiqaməti  üzrə kadr hazırlığına başlanılmışdır. Bu istiqamət üzrə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər, Regionlar üzrə beynəlxalq iqtisadi münasibətlər (Avropa İttifaqı, MDB, Şimali Amerika, Cənubi-Şərqi Asiya ölkələri), Beynəlxalq ticarət, Gömrük işinin təşkili və idarə edilməsi, Beynəlxalq valyuta-kredit münasibətləri sahəsində yüksək ixtisaslı bakalavr hazırlığı həyata keçirilir.
İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsi 30-cu illərdə təşkil olunmuş və müxtəlif adlarla (Plan-iqtisad, Xalq təsərrüfatının planlaşdırılması və s.) fəaliyyətini davam etdirmişdir. Fakültə 1980-ci ildə “Sənayenin iqtisadiyyatı” fakültəsi ilə birləşdirilərək “Plan iqtisad”, 1990-cı ildən isə bazar iqtisadiyyatına keçid dövrünün tələblərinə uyğun olaraq fakültə “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” adlandırılmışdır.
2009-cu ildən Universitetdə ixtisasları yaxın olan iki fakültənin – “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” və “İstehsal və xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı” – birləşdirilməsi nəticəsində “Ümumi iqtisadiyyat” adı ilə yeni fakültə yarandı. 2014-cü ildə fakültə – İqtisadiyyat və sənaye adlanıb. İqtisadiyyat və Sənaye fakül­təsinə 1966-cı ildən dosent Əfrasiyab Mürsəlov, sonrakı illərdə professor Ələs­gər Qasımov (1970-1975), prof. Əsəd Dilbazov (1975-1980), dosent Firəddin Quliyev (1980-1982), prof. Ərəstun Axundov (1982-1987), dos. Kamil Qa­fa­rov (1987-1993), prof. Ra­sim Məmmədov (1993-1998),  dos. Kamil Qafarov (1998-2014), dos. Asiman Quliyev (2014-2021) rəhbərlik etmişlər.
Hazırda fakültə İqtisadiyyat və İdarəetmə adlanır. İqtisadiyyat fakültəsinin və onun tərkibində olan kafedraların xarici ölkələrin universitetləri ilə sıx elmi əməkdaşlığı mövcuddur. Fakültənin professor-müəllim heyəti mütəmadi olaraq xarici ölkələrdə və respub­likada keçirilən müxtəlif səviyyəli elmi forumlarda elmi məruzələrlə çıxış edirlər. Qarşılıqlı əməkdaşlıq müqavilələrinə uyğun olaraq fakültənin professor-müəllim heyəti və tələbələri xarici ölkələrin universitetlərində olur, təcrübə mübadiləsi aparır, elmi konfranslarda çıxış edir, elmi əsərlərini nəşr etdirir, yay məktəblərində iştirak edir, təhsillərini davam etdirir və müxtəlif xarakterli görüşlər keçirirlər.

История факультета Экономики и управления
В целях обеспечения выполнения решения Ученого совета UNEC от 29.02.2016 года на основании приказа от 13.07.2016 года на базе факультетов Международных экономических отношений, Экономики и промышленности был создан Экономический факультет.
Во исполнение решения Ученого совета UNEC от 31 мая 2022 года с 28 июня 2022 года название экономического факультета изменено на «Экономика и управление».
Факультет Международных экономических отношений действует с 1992 года. Создание и деятельность такого факультета были связаны главным образом с распадом Советского Союза, с другой стороны, разрушением тоталитарного режима и формированием свободных рыночных отношений, началом перехода к рыночной экономике. Признание Азербайджана на международной арене вызвало необходимость подготовки кадров по специальности международные экономические отношения, а это, в свою очередь, обусловило необходимость создания нового факультета. В первый период своего создания он назывался «Коммерческие и международные экономические отношения». В 1991 году первый набор студентов по этой специальности был осуществлен на Коммерческом факультете.
Факультетом руководили: в 1992-1995 гг., д.э.н.. проф. Самадов А.Х., в 1995-2000 гг. к.э.н. доц. Х.А. Исрафилов, 2000-2004 гг. проф. А.И.Байрамов, 2004-2014 гг. к.э.н., доцент М.Г.Мамедов в в 2014-2016 гг. доц. М.И. Бархударов.
С 2005 года на факультете была начата подготовка кадров в области международных отношений, на факультете была создана кафедра «Международные отношения».
Начиная с 2009 года на факультете впервые в республике была начата подготовка кадров по направлению «Мировая экономика». По данному направлению осуществлялась подготовка высококвалифицированного бакалавра в области Международные экономические отношения, Международные экономические отношения по регионам (Европейский Союз, СНГ, Северная Америка, страны Юго-Восточной Азии), Международная торговля, Организация и управление таможенным делом, Международные валютно-кредитные отношения.
Факультет Экономики и промышленности был организован в 1930-е годы и продолжал свою деятельность под разными названиями (Плановая экономика, Планирование народного хозяйства и др.). В 1980 году факультет был объединен с факультетом «Экономики промышленности» и стал «Планово-экономический», а в 1990 году факультет был переименован в «Регулирование экономики» в соответствии с требованиями переходного периода к рыночной экономике. С 2009 года в результате объединения двух факультетов схожих специальностей — «Регулирование экономики» и «Экономика производства и услуг» был создан новый факультет «Общая экономика». В 2014 году факультет назывался «Экономика и промышленность». С 1966 года факультетом руководили доцент Афрасияб Мурсалов, в последующие годы профессор Алескер Гасымов (1970-1975), проф. Асад Дильбазов (1975-1980), доцент Фираддин Гулиев (1980-1982), проф. Арастун Ахундов (1982-1987), доц. Камиль Гафаров (1987-1993), проф. Расим Мамедов (1993-1998), доц. Камиль Гафаров (1998-2014), доц. Их возглавил Асиман Гулиев (2014-2021).
В настоящее время факультет называется «Экономика и управление». Экономический факультет и его кафедры имеют тесное научное сотрудничество с зарубежными университетами. Профессора и преподаватели факультета регулярно выступают с научными докладами на научных форумах различного уровня, проводимых в зарубежных странах и в республике. В соответствии с договорами о взаимном сотрудничестве преподаватели и студенты посещают вузы зарубежных стран, обмениваются опытом, выступают на научных конференциях, публикуют свои научные работы, участвуют в летних школах, продолжают обучение и проводят различные встречи.