Ölkənin təhsil sistemində yer alan ali təhsil müəssisələrinin və müxtəlif tədqiqat mərkəzlərinin apardıqları tədqiqatların başda ölkənin iqtisadiyyatı olmaqla bir çox sahəyə müsbət mənada təsiri bütün dünyada qəbul olunan əsas faktorlardan biridir. İnformasiya texnologiyalarının, süni intellektin və dünyada təhsillə bağlı yanaşmaların dəyişməsi və yeniliklərin dünyadakı bütün ölkələrə transformasiyası mühim bir reallıqdır. Azərbaycanda təhsil sisteminin inkişafı, ölkəmizdə aparılan tədqiqatların keyfiyyətinin artırılması, beynəlxalq təhsil arenasının qabaqcıl qurumları ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, fikir və informasiya mübadiləsi kimi hədəflərin həyata keçirilməsində ölkəmizdə keçiriləcək elmi – akademik tədbirlərə ciddi ehtiyac vardır. Təhsil və tədqiqat mühitinin təkmilləşməsinə dəstək olmaqla yanaşı ölkəmizin təhsil imicinə də müsbət təsir göstərən bu tədbirlərin beynəlxalq təcrübə və keyfiyyətlərə əsaslanaraq təşkili məsələsi əsas prioritetlərdən biridir.
Müstəqil Azərbaycan iqtisadiyyatının və təhsil sferasının formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük əməyinin olması danılmaz bir faktdır. Təhsilə xüsusi qayğı ilə yanaşan Ulu Öndərin təhsil ideyaları və iqtisadi fikirləri ali təhsil müəssisələrimiz tərəfindən mənimsənilmiş və bu istiqamətdə gedən inkişafa böyük təkan vermişdir. 2023–cü il Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Ulu Öndərin anadan olunmasının 100 illiyi münasibəti ilə “Heydər Əliyev İli” elan olunmuşdur. Bu əlamətdar il çərçivəsində ölkəmizin elm və təhsil sahəsinə böyük töhfələr verəcək beynəlxalq elmi konfransın təşkili öz ömrünü Azərbaycan xalqına və onun müstəqilliyinə həsr etmiş Ulu Öndərin bu sahədə gördüyü əvəzolunmaz işlərin nəticələrinin təqdim olunması və müzakirə edilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Məhz bu səbəblə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Heydər Əliyev Mərkəzi, UNEC Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi (BMDM) və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə “V İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı” baş tutacaqdır. 22–25 iyun 2023–cü il tarixlərində keçiriləcək konfrans “Bir əsrin iqtisadi nəticələri” mövzusunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunacaqdır.
Sözü gedən konfrans bundan öncə dörd dəfə uğurla təşkil olunaraq ölkəmizin elm və təhsil sisteminə özünəməxsus töhfələr vermişdir. Bundan əvvəlki konfranslarda ümumilikdə dünyanın 50–dən çox müxtəlif ölkəsindən 1500-ə yaxın tədqiqatçı öz elmi məqalələri ilə konfransda iştirak etmişdir. Konfransın elm komitəsi tərəfindən keyfiyyət standartlarına uyğun olan seçilmiş bu tədqiqat işləri üçün müxtəlif nəşr imkanları yaradılmışdır. Bu günə qədər konfrans tərəfindən “Konfrans Xülasələr Kitabı” və “Konfrans Tam Mətn Məruzələr Kitabı” nəşr olunmuş və elektron versiyada konfransın rəsmi saytına yerləşdirilmişdir. Eyni zamanda, III və IV konfrans çərçivəsində elm komitəsi tərəfindən seçilmiş keyfiyyətcə daha yüksək olan tədqiqat işləri dünyanın qabaqcıl akademik platformalarında indekslənən beynəlxalq elmi jurnalda xüsusi sayı olaraq nəşr olunmuş və indekslənmişdir. Bundan əlavə, konfrans çərçivəsində ərsəyə gələn bütün elmi nəşrlər dünyanın müxtəlif nüfuzlu universitetlərinin və digər beynəlxalq kitabxanalarında indekslənmişdir.
2022-ci ildə keçirilmiş sayca 4-cü konfranda isə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin iqtisadiyyatı ilə bağlı tədqiqatlara töhfə vermək və bu istiqamətdə tədqiqatçılara yol göstərəcək mənbənin formalaşdırılması üçün “Qarabağda biznes mühiti və kiçik və orta biznesin inkişafı”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadi inkişafında investisiyaların rolu” və “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadi potensialının qiymətləndirilməsi” adlı kitablar nəşr olunaraq ictimaiyyətə təqdim olunmuşdur.
Konfrans sadəcə elmi məruzələr və nəşrlər ilə deyil konfrans açılışlarında və konfrans günlərində müxtəlif elmi tədbirlərlə də zəngin olmuşdur. Konfransın açılış mərasimlərində müxtəlif dövlət və özəl qurumlarının rəhbərlərinin çıxışları ilə yanaşı yerli və xarici mütəxəssislərin, tədqiqatçı və professorlarının iştirakı ilə plenar sessiyalar təşkil olunmuşdur. Bundan başqa, dünyanın müxtəlif ölkələrindən, habelə, BMT, Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu təşkilatların mütəxəssislərinin, nüfuzlu universitetlərin, dövlət və özəl qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə sosial şəbəkələr üzərindən canlı yayımlanan 30-a yaxın workshop baş tutmuşdur. Bu workshoplarda yerli və xarici olmaqla ümumilikdə 120-ə yaxın müxəsəssis aktual mövzularda öz fikirlərini tədqiqatçılarla bölüşmüşdür.
22–25 iyun tarixlərində artıq beşincisi baş tutacaq konfrans öz akademik və elmi baxımından zənginliyi ilə seçilən bir tədbir olacaqdır. 22 iyun tarixində günün birinci yarısı dövlət və özəl qurumlarının rəhbər şəxslərinin, yerli və xarici qonaqlarının iştirakı ilə açılış mərasimi, eyni zamanda günün ikinci yarısı dünyanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin tədqiqatçılarının iştirakı ilə beynəlxalq arena üçün aktual mövzuda workshop təşkil olunacaqdır. Konfransın ikinci günü yerli dövlət və özəl qurumların mütəxəssisləri, beynəlxalq təşkilatların ekspertləri və xarici universitetlərin professorlarının iştirakı ilə “Yaşıl İqtisadiyyat və Yaşıl İnkişaf” mövzusunda “Green Day” keçiriləcəkdir. Tədbirdə yaşıl investisiyalar, yaşıl inkişaf, yaşıl enerji, təkrar istehsal, yaşıl istehlak kimi aktual mövzularda çıxışlar dinləniləcəkdir. Mövzu ilə əlaqədar iştirakçıların sualları cavablandırılaraq ölkəmiz və dünya üçün nəticə və təkliflər təqdim olunacaqdır.
Konfransın üçüncü və dördüncü günləri onlayn məruzə sessiyaları baş tutacaqdır. Professor və müəllimlərdən ibarət olan seksiya sədrlərinin başçılığı ilə 4 dildə (azərbaycan, türk, ingilis və rus) dünyanın 100-ə yaxın ölkəsindən olan 500-dən çox tədqiqatçı 100-ə yaxın məruzə sessiyasında öz tədqiqatlarını təqdim edəcəkdir. Məruzə olunmuş tədqiqat işlərindən elm komitəsi tərəfindən keyfiyyətinə görə seçilmiş olan tədqiqat işləri beynəlxalq elmi jurnallarda xüsusi sayı olaraq nəşr olunacaqdır. Nəşr olunacaq bu xüsusi sayılar dünyanın qabaqcıl akademik platformalarında indekslənəcəkdir. Konfrans yekunlaşdıqdan sonra konfransın məruzə sessiyalarında öz çıxışlarını etmiş tədqiqatçıların elmi işləri beynəlxalq ISBN nömrəsi ilə “Konfrans Tam Mətn Məruzələr Kitabı” olaraq online formada nəşr olunacaq və konfransın rəsmi saytına yerləşdiriləcəkdir.
Eyni zamanda, hər il olduğu kimi ənənəvi olaraq ölkəmizdə və dünyada gündəmdə olan mövzularda workshoplar təşkil olunacaqdır. Yerli və xarici universitetlərin professor və tədqiqatçıları, yerli dövlət və özəl qurumlarının, eyni zamanda. beynəlxalq təşkilatların ekspertlərinin iştirakı ilə minimum 10 workshopun keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu workshoplarda 50-ə yaxın professor, tədqiqatçı və ekspertin iştirakı planlaşdırılmışdır. Workshoplar onlayn formatda təşkil olunacaq və konfransın rəsmi sosial media hesabları ilə canlı yayımlanacaqdır.
Konfrans çərçivəsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibati ilə yerli və xarici universitetlərin professor və tədqiqatçılarının iştirakı ilə “Bir Əsrin İqtisadi Portreti” adlı kitab hazırlanaraq nəşr olunacaqdır. Kitabda Heydər Əliyevin Azərbaycan iqtisadiyyatının formalaşmasında və inkişafındakı rolu müxtəlif sektorlar üzrə təhlil olunaraq oxuculara təqdim olunacaqdır. Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarının inkişaf istiqamətləri, beynəlxalq iqtisadi əlaqələrin inkişafı və. s kimi mövzular bu kitabda yer alacaqdır. Bundan əlavə, son illərdə ölkəmizdə aktual hala gələn və işğaldan azad olunmuş bölgələrdə icrasına xüsusi diqqət ayrılan yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyatla bağlı “Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl maliyyə” adlı kitab nəşr olunacaqdır. Kitabın hazırlanmasında yerli və xarici universitetlərin, sahə üzrə müxtəlif qurumların ekspert və tədqiqatçıları iştirak edəcəkdir. Kitab ingilis dilində beynəlxalq oxucu kütləsi üçün nəşr olunacaq və yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl investisiyalar, yaşıl maliyyə, yeniləbilən enerji, yaşıl istehlak və s. kimi mövzuları əhatə edəcəkdir. Sözügedən kitab bu sahədə araşdırma aparan tədqiqatçılar üçün ədəbiyyat rolunu oynayacaqdır. Konfrans çərçivəsində, həmçinin, ali təhsil müəssisələrində dərs vəsaiti olaraq istifadə olunması nəzərdə tutulan “Strateji İdarəetmə” kitabı nəşr olunaraq təqdimatı baş tutacaqdır. Strateji idarəetmədə nəzəriyyə və praktikanı bir araya gətirən bu kitab eyni zamanda iş dünyasından real hadisə nümunələri ilə daha da zənginləşdirilmişdir. Eyni zamanda, Ulu Öndərin anadan olmasının 100 illiyinə ithafən 100 fərqli ölkənin tədqiqatçılarının elmi məqalələri arasından seçilmiş 100 tədqiqat işi xüsusi kitab formasında nəşr olunaraq ictimaiyyətə təqdim olunacaqdır.
Bütün qeyd olunan akademik zənginliklərlə yanaşı Konfrans günlərində Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə, Heydər Əliyev irsinə aid müxtəlif mövzularda sərgilərdən ibarət mədəni tədbirlər təşkil olunacaqdır.
Qeyd edək ki, konfransa göndərilən məqalələrin dəyərləndirilməsi üçün dünyanın nüfuzlu universitetlərinin professorlarını özündə birləşdirən beynəlxalq elm komitəsi, konfransın ərsəyə gəlməsi üçün təşkilati və digər məsələlərlə bağlı isə dünyanın dörd bir tərəfindən beynəlxalq təcrübələrə sahib şəxslərdən ibarət beynəlxalq təşkilat komitəsi və beynəlxalq katibliyi fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə dünyanın qabaqcıl ali təhsil ölkələrinin universitetləri konfransın əsas tərəfdaşlarındandır. Böyük Britaniyadan Portsmouth Universiteti, İsveçrənin Tətbiqi Elmlər və İncəsənət Universiteti (HES-SO), Türkiyənin İstanbul Universiteti, Malaziyanın Malaya Universiteti, Qırğızıstanın Qırğız – Türk Manas Universiteti konfransın tərəfdaşları sırasındadır. Konfransa tərəfdaş olan universitet şəbəkəsinin daha da genişləndirilməsi məqsədi ilə hal hazırda təşkilat komitəsi tərəfindən fəaliyyətlər həyata keçirilməkdədir.
22–25 iyun tarixlərində baş tutacaq Konfrans üçün elmi məqalələrin göndərilməsi üçün son tarix 21 aprel 2023–cü ildir. Konfrans və baş tutacaq tədbirlər haqqında daha ətraflı məlumat üçün konfransın rəsmi saytı olan www.conferences.az veb ünvanını ziyarət edə bilərsiniz.

The V International Scientific Conference of Researchers in the Field of Economics and Management will be held on the theme “Economic Results of a Century”
16 FEBRUARY 2023 | VIEWS:
1077
BANNER_100_engIn the direction of formation and improvement of science and educational environment, not only the teaching process of education but also research is of great importance.
The positive impact of the research conducted by higher education institutions and various research centers in a country’s education system on many fields, especially for economy, is one of the main factors, which is recognized worldwide. The transformation of information technologies, artificial intelligence, and approaches to education as well as the transformation of innovations to all countries is an important reality in the contemporary world. There is a serious need for scientific-academic events in Azerbaijan in order to implement the goals, such as the development of the education system, improvement of the quality of research, expansion of relations with leading institutions of the international educational arena, and exchange of ideas and information, that fundamentally important for the country. In addition to supporting the improvement of educational research environment, the organization of those kinds of events, which have a positive effect on the educational image of our country, based on international experience and qualifications, is one of the main priorities.
It is an undeniable fact that National Leader Heydar Aliyev made a great contribution to the formation and development of independent Azerbaijan’s economy and educational sphere. The ideas regarding educaiton and economics of the Great Leader, who paid special attention to education, were adopted by our higher education institutions that gave a great impetus to the development in this direction. The yar of 2023 was declared “Heydar Aliyev Year” on the occasion of the 100th anniversary of the Great Leader’s birth by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Therefore, organization of such an international scientific Conference that will make great contributions to the science and education of our country within the framework of this remarkable year is of great importance in terms of presenting and discussing the results of the invaluable work done by the Great Leader, who dedicated his life to the people of Azerbaijan and its independence. As a result, the “V International Scientific Conference of Economics and Management Researchers” will be held under the joint organization of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Heydar Aliyev Center, UNEC International Center for Graduate Education (BMDM), and Regional Development Public Union (RIIB). The Conference, which is planned to be held on June 22-25, 2023, will be dedicated to the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev on the topic “Economic Conssequences of A Century”.
The aforementioned Conference has been successfully organized four times in different topics and themes previously and has made unique contributions to the science and education system of Azerbaijan. In total, around 1500 researchers from more than 50 different countries participated in the Conference with their scientific articles and various publication opportunities have been created for these research papers selected by the scientific committee of the Conference, which met the quality standards. Thus far, the Conference has published the “Book of Conference Abstracts” and “Book of Conference Full-Text Papers” and uploaded their electronic versions on the official website of the Conference. Simultaneously, the research works, distinguished for their higher quality by the scientific committee within the framework of the III and IV Conferences, were published and indexed as a special issue in an international scientific journal indexed in the leading academic platforms. Additionally, all the scientific publications created within the framework of the Conference are indexed in various prestigious universities and other international libraries.
In the 4th Conference held in 2022, several books, entitled as “Business Environment and Development of Small and Medium Businesses in Karabakh”, “The Role of Investments in the Economic Development of Karabakh and Eastern Zangezur”, and “Evaluation of the Economic Potential of Karabagh and Eastern Zangezur”, were published in order to contribute to the research related to the economy of our liberated territories and form a source that will guide researchers in this direction.
The Conference was also enriched with not only scientific reports and publications but also various scientific events during the Conference days. At the opening ceremonies of the Conference, several plenary sessions have been organized with the participation of local and foreign specialists, researchers, and professors, as well as the speeches of the heads of various states and private institutions. In addition, around 30 workshops, broadcasted live on the social networks, were conducted with the participation of experts from various countries, as well as representatives of the prestigious organizations such as the UN, World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, including prestigious universities and state and private institutions. In these workshops, a total of 120 local and foreign experts had a chance to share their views with researchers on the issues associated with the topics and the themes of the Conference.
The Conference, which is planned to be held for the fifth time on June 22-25, 2023, will be an event distinguished by its academic and scientific richness. On June 22, in the first half of the day, an opening ceremony will be held with the participation of the heads of state and private institutions, local and foreign guests while at the same time, in the second half of the day, a workshop will be organized for the international arena with the participation of researchers from the world’s leading higher education institutions. On the second day of the Conference, the “Green Day” will be held on the topic of “Green Economy and Green Development” with the participation of experts of local state and private institutions, experts from international organizations and professors from foreign universities. At the event, speeches will be heard on the topic of the Conference, including but not limited to the green investments, green development, green energy, recycling, and green consumption. While the questions of the participants will be answered, the results and proposals of the Conference will be presented for not Azerbaijan and the world.
Furthermore, online presentation sessions will also be held on the third and fourth days of the Conference. It is estimated that more than 500 researchers from nearly 100 countries will present their research in four different languages (Azerbaijani, Turkish, English, and Russian) in nearly 100 lecture sessions under the leadership of section chairs consisting of professors and teachers. The research works selected by the scientific committee from the presented research will be published as a special issue in international scientific journals that will also be published and indexed in the world’s leading academic platforms. After the Conference, the scientific works of the researchers who presented their speech in the lecture sessions will be published online as the “Book of Conference Full-Text Papers” with an international ISBN number and will be posted on the official website of the Conference.
Meantime, as in every year, various workshops will also be organized on the topics that are on the agenda both in our country and the world with the participation of the professors and researchers of local and foreign universities, local public and private institutions. Also, at least 10 workshops, which will be organized in an online format and streamed live through the Conference’s official social media accounts, are planned with the participation of experts from international organizations in which around 50 professors, researchers, and experts are scheduled to participate.
Within the framework of the Conference, on the occasion of the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, a book named “Economic Portrait of A Century” will be prepared and published with the participation of professors and researchers from local and foreign universities. In the book, Heydar Aliyev’s role in the formation and development of Azerbaijan’s economy will be analyzed and presented to readers in various sectors. The topics such as the development directions of the different sectors of Azerbaijan’s economy and development of international economic relations will be included in this book. In addition, a book entitled “Green Economy and Green Finance” will be published on the topic of green energy and green economy, which have become a considerably relevant topic in our country in recent years, and special attention has been paid to its implementation in regions liberated from occupation. Experts and researchers from local and foreign universities and various institutions in the field will participate in the preparation of the book that will be published in English for an international audience covering the topics of green economy, green investments, green finance, renewable energy, green consumption and many more. The book will also play a key role of literature for researchers in this field. Within the framework of the Conference, a book named “Strategic Management” and intended to be used as a teaching material in higher education institutions will be published and presented as well. Bringing together theory and practice in strategic management, this book is also enriched with the real case examples from the business world. Symbolically, on the occasion of the 100th anniversary of the Great Leader’s birth, 100 research papers selected from the scientific articles of researchers of 100 different countries will be published in the form of a special book and presented to the public.
Along with all aforementioned academic richness, during the days of the Conference, cultural events will also be organized in the Heydar Aliyev Center, consisting of exhibitions on various topics related to the history, culture, and legacy of Heydar Aliyev.
It should also be noted that the international Scientific Committee, which includes professors from the world’s prestigious universities, is responsible for the evaluation of the articles sent to the Conference while the International Organizing Committee and the International Secretariat, which consists of people with international experience from all over the world, are responsible for organizing the Conference and other related issues. Moreover, the universities such as the University of Portsmouth from the UK, the University of Applied Sciences and Arts of Switzerland (HES-SO), Istanbul University of Türkiye, University of Malaya in Malaysia, and Kyrgyz-Turk Manas University of Kyrgyzstan are among the main partners of the Conference as the leading higher education institutions.
The deadline for submission of the scientific papers for the Conference, which will take place on June 22-25, 2023, is due to April 21, 2023. For more detailed information about the Conference and upcoming events, you can visit the official website at www.conferences.az.