Kembric Universitetinin professoru UNEC-də gənc tədqiqatçılarla görüşüb
Kembric Universitetinin professoru, Tibbi Tədqiqatlar Şurasının (MRC) Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama Struktur Biologiyası qrupunun rəhbəri, Əməkdar elm xadimi Qərib Mürşüdov UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov və universitetin bir qrup gənc tədqiqatçısı ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən rektor, professor Ədalət Muradov qonağı salamlayaraq bildirib ki, elmi tədqiqatların təşkili, səmərəliliyinin yüksəldilməsi və tətbiqi araşdırmaların təşviqi ilə bağlı keçirilən bu kimi görüşlər gənc alimlərin elmi baxışlarının genişlənməsində mühüm rol oynayır. Rektor vurğulayıb ki, professor Qərib Mürşüdov Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi xidmətləri olan və ölkəmizin fəxri sayılan alimlərdəndir.
Professor Qərib Mürşüdov “Zülalların üç ölçülü quruluşu” adlı təqdimatında struktur biologiya, Bayes teoremi və zülalların öyrənilməsi mərhələləri barədə geniş məlumat verib. Alim süni zəkanın zülal quruluşlarının təhlilində tətbiqi, bu sahədə mövcud vəziyyət və gələcək perspektivlər barədə fikirlərini bölüşüb. O, UNEC-də gənclərə göstərilən diqqət və yaradılan imkanların əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Görüşün sonunda gənc tədqiqatçıların sualları cavablandırılıb və aktual elmi problemlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Профессор Кембриджского университета встретился с молодыми исследователями в UNEC
Профессор Кембриджского университета, руководитель группы вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии Медицинского исследовательского совета (MRC), заслуженный деятель науки Гариб Муршудов встретился с ректором UNEC профессором Адалатом Мурадовым и группой молодых исследователей университета.
Выступивший на встрече ректор, профессор Адалат Мурадов, поприветствовав гостя, отметил, что подобные встречи, проводимые с целью организации научных исследований, повышения их эффективности и поощрения прикладных исследований, играют важную роль в расширении научного кругозора молодых учёных. Ректор подчеркнул, что профессор Гариб Муршудов является одним из учёных, внесших особый вклад в развитие азербайджанской науки, и по праву считается уважаемой личностью в нашей стране.
В своем докладе «Трехмерная структура белков» профессор Гариб Муршудов представил обширную информацию о структурной биологии, теореме Байеса и этапах изучения белков. Ученый поделился своим мнением о применении искусственного интеллекта в анализе белковых структур, текущей ситуации в этой области и перспективах. Он особо подчеркнул важность внимания, уделяемого молодежи в UNEC, и создаваемых возможностей.
В завершение встречи были даны ответы на вопросы молодых исследователей и проведены обсуждения актуальных научных проблем.