Lester Universitetinin prezidenti Paul Boyle: Universitetimiz UNEC-lə əməkdaşlıqda maraqlıdır
Universitetin prezidenti, professor Paul Boyle, strateji əməkdaşlıq üzrə direktor Maykl Qrin və Bakı regional menecerləri UNEC-də tətbiq olunan yeniliklərlə tanış olub, Maliyyə və İnnovativ bankçılıq laboratoriyalarına baxış keçiriblər. Universitetin prezidentinə Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi, UNEC Biznes Məktəbinin fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Eyni zamanda “Elektron Universitet” modeli və “Differensial əməkhaqqı sistemi” haqqında təqdimat nümayiş etdirilib. Xarici qonaqlar universitetdə mərkəzləşdirilmiş qaydada aparılan test imtahan sistemi ilə də maraqlanıblar.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşən nümayəndə heyəti universitetdə tətbiq edilən yenilikləri yüksək qiymətləndiriblər. UNEC-in beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəlməsinin və regionun ən böyük iqtisadyönümlü ali təhsil müəssisəsi olmasının universitetlər arasındakı əməkdaşlıqda mühüm rol oynadığını bildiriblər. Prezident Boyle innovativ ideyalar əsasında fəaliyyət göstərən UNEC-lə dərin və uzunmüddətli strateji tərəfdaş olmaqda maraqlarını ifadə edib
Görüş zamanı UNEC-lə Lester Universiteti arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları, o cümlədən ikili diplom proqramları, tələbə-müəllim mübadiləsi müzakirə edilib.
Radio UNEC-in qonağı olan professor Paul Boyle universitet haqqında təəssüratlarını bölüşüb.
Qeyd edək ki, UNEC-in 3 tələbəsi Erasmus+ proqramı çərçivəsində təhsillərini Lester Universitetində davam etdirirlər.

13 FEBRUARY 2017 | VIEWS:
President of the University of Leicester Paul Boyle, Director on Strategic Cooperation Michael Green and Baku Regional Managers got acquainted with the innovations applied at UNEC and reviewed the Financial and “Innovative Banking” laboratories. The information about the performances of the International School of Economics and UNEC Business School were provided. At the same time, presentation on the “Electronic University” Model was demonstrated. Information about the operation of the Differential Salary System applied to assess UNEC teachers’ scientific and pedagogical activities was delivered. It was said that the system similar model of which is applied in most Western Universities is yielding results in their performances increasing business competitiveness among the employees of the university. The overseas guests became familiar with the centralized testing exam system.
Meeting with UNEC Rector, Professor Adalat Muradov delegation highly evaluated the novelties applied at the university. UNEC’s position in international rankings and the fact of being the biggest economy-oriented higher education institution of the region were said to play a significant role in cooperation between the both universities. It was noted that the targets and potentials of both higher educational institutions overlap. President Boyle expressed their interest in building deep and long- term strategic partnership with UNEC performing on the basis of innovative ideas.
The dual diploma programs, student and teacher exchange and other cooperation opportunities between UNEC and the University of Leicester were discussed within the meeting.
Afterwards, President of the University of Leicester Paul Boyle shared his impressions about the university on the Radio UNEC.
Note that, currently 3 UNEC students are studying at the University of Leicester within the framework of the Erasmus+ Program.