Macarıstanın Szeged Universiteti azərbaycanlı tələbənin gözü ilə
UNEC Maliyyə və mühasibatlıq fakültəsinin III kurs tələbəsi Cavidan Əyyubzadə ERASMUS+ proqramı çərçivəsində Macarıstanın Szeged Universitetində bir semestr müddətində təhsil alıb.
Cavidan fikirlərini UNEC News-la paylaşıb:
“Mən Əyyubzadə Cavidan Məhəmməd oğlu. Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Maliyyə ixtisası üzrə təhsil alıram. 2021-2022 -ci tədris ilinin yaz semesterində Erasmus+ programı çərçivəsində Macarıstanın Szeged Universitedində İqtisadiyyat və Biznesin İdare olunması faküıtəsində təhsil almışam. İndi isə icazənizlə öz düşüncələrimi sizinlə paylaşmaq istəyirəm.
İlk öncə proqram haqqında qısaca danışaq.Erasmus + proqramı bütün dünyada məşhur olan bir tələbə mübadilə proqramıdır. Proqram 1 və ya 2 semesteri əhatə edir. Proqrama seçilən namizadlər aylıq müəyyən miqdar təqaüd və gediş və gəliş biletləri üçün əlavə olaraq vəsait əldə edirlər. Qrantın həcmi isə ildən-ilə və ölkədən-ölkəyə dəyişir. Proqramın şərtləri haqqında təhsil aldığınız universitetin Beynəlxalq Əlaqələr şöbəsindən ətraflı məlumat ala bilərsiz.
İndi isə Szeged şəhəri haqqında məlumat vermək istəyirəm. Szeged ümumiyyətlə kiçik olduqca səssiz, ancaq tələbə şəhəciyi kimi olduqca məşhur olan bir şəhərdir. Şəhər olduqca kiçik olduğu üçün ictimai nəqliyyata demək olar ehtiyac olmur. Bu şəhərdə dünyanın hər yerindən tələbə tapmaq mümkündür. Şəhər kiçik olsa da çoxlu karnavallar, şənliklər keçirilir. Şəhər Tizsa çayının sahilində yerləşir və Macarıstanın ən günəşli şəhəridir.
İndi isə Szeged Universiteti haqqında məlumat vermək istəyirəm. Bu universiteti bəzən ,,Yaşıl Universitet’’ də adlandırırlar. Universitet öz təhsil səviyyəsinə görə Macarıstanın ən yaxşı universitetlərinən biri sayılır. Dərslər olduqca maraqlı və interaktiv keçir. Əlavə olaraq universitet öz kitabaxanasıyla nəinki Macarıstanda bütün şərqdə məşhurdur.
Son olaraq öz təəssüratlarımı bölüşmək istəyirəm.  Mən proqram barəsində hələ məktəb illərindən məlumatlı idim . Universitet illərimdəki ən əsas hədəflərimdən biri proqrama seçilmək idi. Çünki həqiqətən proqramın iştirakçılara verdiyi imkanlar möhtəşəmdir. Mən proqram sayəsində fərqli ölkələrdən çoxlu insanlar tanıdım, dostlar qazandım.  12 ölkə gəzdim və özümü həm akademik həm də sosial olaraq inkişaf etdirdim.
Mənə bu şansı verən ilk əvvəl UNEC rektoru professor Ədalət Muradova və onun rəhbərliyində hər kəsə sonsuz təşəkkür edirəm.
Xüsusi minnətdarlığımı İnklüziv Təhsil Mərkəzinin rəhbəri Sevinc Məhsimovaya biidirirəm ki, daima hər işimizə dəstək olur.

Szeged University of Hungary through the eyes of an Azerbaijani student
Javidan Ayyubzadeh, a third-year student of UNEC Finance and Accounting Faculty, studied at the University of Szeged in Hungary for one semester within the framework of the ERASMUS+ program.
Javidan shared his thoughts with UNEC News:
“I am Ayyubzade Javidan Muhammad oglu. I am currently studying Finance at the Azerbaijan State University of Economics. In the spring semester of the 2021-2022 academic year, I studied at the Faculty of Economics and Business Administration at the University of Szeged, Hungary, within the framework of the Erasmus+ program. Now, with your permission, I want to share my thoughts with you.
First, let’s talk briefly about the program. The Erasmus + program is a student exchange program that is popular all over the world. The program covers 1 or 2 semesters. Candidates selected for the program receive a certain monthly stipend and additional funds for round-trip tickets. The size of the grant varies from year to year and from country to country. You can get detailed information about the conditions of the program from the International Relations department of the university where you studied.
Now I want to tell you about the city of Szeged. Szeged is generally a small and quiet city, but it is quite popular as a student town. Since the city is quite small, there is almost no need for public transport. It is possible to find students from all over the world in this city. Although the city is small, many carnivals and celebrations are held. The city is located on the banks of the Tizsa River and is the sunniest city in Hungary.
Now I want to give information about the University of Szeged. This university is sometimes called “Green University”. The university is considered one of the best universities in Hungary for its level of education. The lessons are very interesting and interactive. In addition, the university is famous for its library not only in Hungary but also in the whole east.
Finally, I want to share my impressions. I knew about the program from my school years. One of my main goals during my university years was to be selected for the program. Because the opportunities provided by the program to the participants are really great. Thanks to the program, I got to know many people from different countries and made friends. I traveled to 12 countries and developed myself both academically and socially.
First of all, I would like to thank UNEC rector Professor Adalat Muradov and everyone in his leadership for giving me this chance.
I express my special gratitude to the head of the Inclusive Education Center, Sevinj Mahsimova, who always supports us in everything we do.