Magistratura üzrə respublika birincisi: Təhsilimizi UNEC-də davam etdirmək hər birimiz üçün uğurlu olacaq”
13 İYUL 2018 | VIEWS:
2018/19-cu tədris ili üçün magistraturaya qəbul imtahanlarında respublika üzrə ən yüksək bal toplayan tələbə UNEC-i seçib.
UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinə (BMDM) maliyyə menecmenti ixtisası üzrə qəbul olan Bəxtiyar Zeynalov imtahanlarda 138 bal toplayaraq respublika birincisi olub.
Ötən tədris ilində magistratura pilləsinə keçirilən qəbul imtahanlarında ölkə üzrə ən yüksək nəticə göstərən ilk 20 tələbənin də məhz UNEC-də təhsil aldığını xüsusi vurğulayan B.Zeynalov ixtisası üzrə keyfiyyətli magistr təhsili üçün UNEC-i seçməklə doğru addım atdığına əminliyini bildirib: “Mənimlə yanaşı, 11 tələbə yoldaşım da UNEC-ə qəbul olub. İnanıram ki, magistr təhsilini UNEC-də davam etdirmək hər birimiz üçün uğurlu olacaq”.
Qeyd edək ki, UNEC-in BMDM-ə 2018-2019-cu tədris ili üçün magistr qəbulu birinci mərhələdə 98%-lə yerinə yetirilib. 11 ixtisas 39 ixtisaslaşma üzrə Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində tədris həyata keçirən BMDM ali təhsilin magistratura pilləsi üzrə yeni təhsil standartlarının modernləşdirilməsinin təşəbbüskarı olmaqla yanaşı, bu standartlarla ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ilk mərkəzdir.

The first in the republic in the master’s degree level of education: Continuing our education at UNEC will be successful for each of us”
13 JULY 2018 | VIEWS:
The student, getting the highest points on the Republic in the admission exams to the master’s degree level of education for the 2018/19 academic year has choosen the UNEC.
Bakhtiyar Zeynalov, scoring 138 points in the exams became the first in the republic and admitted to the specialty of Financial and Business Administration of the Center for the International Master’s and Doctoral Studies at UNEC.
B.Zeynalov, pointing to the fact that, the first 20 students scored the highest points in the admission examinations on the country in the previous academic year, were getting education at UNEC, expressed his confidence that he had taken the right step by choosing UNEC for qualitative master’s degree in his specialt: “Meanwhile, 11 of my fellow students have been admitted to UNEC, as well. I believe that, continuing our master’s degree education at UNEC will be success for all of us”.
It should be noted that, the admission plan to the master’s degree in the Center for the International Master’s and Doctoral Studies at UNEC for 2018-2019 academic year was implemented by 98% at the first stage. The Center for the International Master’s and Doctoral Studies is the first center in our republic, realizing its activity according to such standards as,  conducting the education in Azerbaijani, English, Russian and Turkish languages on 11 specialties 39 specializations, as well as, it is the initiator of moderniozation of new educational standards for higher education.