qelender Məmmədli Qələndər Rizvan oğlu
2010-2014-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Türk Dünyası İqtisad Fakültəsində bakalavr təhsili alıb.
2015-ildə Türkiyənin Marmara Universitetinin magistratura təhsili üzrə “Marketinq” ixtisasına xarici tələbələr arasında ən yüksək nəticə göstərərək qəbul olub. Tələbəlik dövründə Marmara Marka Zirvəsi proyektinin təşkilat komitəsinin üzvü seçilib.
Hazırda Anadolu Universitetində “Biznesin əsasları” sahəsi üzrə ingilis dilində doktorantura təhsili alır.
2017-ci ildə Erasmus beynəlxalq mübadilə proqramı ilə Polşanın Politechnika Czestochowa universitetində bir semestr təhsil alıb.
Azərbaycan-Türkiyə marketinq mütəxəssislərinin qatıldığı “Marketinq Sammiti 2017” layihəsinin ideya müəllifi və koordinatoru olub. 2017-ci ildən bir çox yerli və xarici şirkətə marketinq və biznes inkişafına dair konsultasiyalar verib, marketinq tədqiqatları aparıb. Yerli və xarici jurnallarda, həmçinin konfranslarda dərc olunan elmi 5 məqalənin müəllifidir. Marketinq, rəqəmsal marketinq və brendinq ilə bağlı çoxsaylı təlimlər keçib.
2018-ci ildən UNEC-də İqtisadiyyat və işlətmə kafedrasının müəllimidir, TUDİFAK-da və SABAH qruplarında dərs deyir.
“Təcrübə danışır“, “Qonaq Spiker” layihələrinin, həmçinin “Elektron Ticarətdən Elektron İxracata” forumunu təşkilatçısıdır. Markzone.az platformasının təsisçisidir.
2021-ci ilin sentyabrında UNEC-in Ömürboyu Təhsil Mərkəzinə direktor təyin olunub. 2024-cü ilə kimi bu vəzifədə çalışıb.

В 2010-2014 годах получил степень бакалавра на факультете Экономики тюркского мира Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
В 2015 году поступил на ступень магистратуры специальности «Маркетинг» турецкого университета Мармара, показав самый высокий результат среди иностранных студентов. В годы студенчества был избран членом оргкомитета проекта «Marmara Marka Zirvəsi».
В настоящее время обучается в университете Анадолу по специальности «Основы бизнеса» на английском языке.
В 2017 году в рамках международной программы обмена Erasmus в течение 1 семестра обучался в Ченстоховском политехническом университете в Польше.
Был автором идеи и координатором «Маркетинг Саммита 2017», с участием азербайджанских и турецких специалистов по маркетингу. С 2017 года проводил консультации во многих местных и иностранных компаниях по вопросам развития маркетинга и бизнеса, также исследования по маркетингу. Является автором 5 научных статей, опубликованных в местных и зарубежных журналах, также на конференциях. Проводил многочисленные тренинги по маркетингу, цифровому маркетингу и брендингу.
С 2018 года является преподавателем кафедры Экономики и управления UNEC, преподает на факультете TUDİFAK и в группах САБАХ.
Является организатором проектов «Говорит опыт», «Гость спикер», также форума «От электронной торговли к электронному экспорту». Учредитель платформы Markzone.az.