“Milli dövlətçilik və müasirlik”
UNEC nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 99-cu ildönümünə həsr edilən “Milli dövlətçilik və müasirlik” mövzusunda konfrans keçirilib.
Kollecin direktoru vəzifəsini icra edən, hüquq üzrə fəsləfə doktoru, dosent Oruc Məmmədov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və müasir Azərbaycan: hüquqi varislik” mövuzunda çıxış edərək bildirib ki, 18 oktyabr 1991-ci ildə öz müstəqilliyini bərpa edən müasir Azərbaycan Respublikası, 1918-1920-ci illərdə 23 ay ərzində mövcud olan və müsəlman Şərqində ilk dünyəvi, demokratik dövlət kimi tarixə düşən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın qədim dövlətçilik ənənələrini yaşadaraq, həmin dövr üçün mütərəqqi hesab edilən dövlət təsisatlarının yaradılmasına nail olub. Gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə fəaliyyət göstərmiş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin demokratik dövlət quruculuğu, iqtisadiyyat, mədəniyyət, təhsil, hərbi quruculuq və sair sahələrdə həyata keçirdiyi işlər Azərbaycan xalqının tarixinin parlaq səhifəsidir.
Konfransda Ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənablarının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müvafiq olaraq 80 və 90 illik yubleylərinin qeyd edilməsinə dair Sərəncamlarının əhəmiyyəti haqqında geniş məlumat verilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənablarının “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən söz açılıb.
Kollecin Ümumtəhsil fənn birləşmə komissiyasının sədri Mahal Zeynalova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması, fəaliyyəti və süqutu: müasir baxış”, UNEC-in Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Rəsul Həşimov “Müstəqil Azərbaycan gənclərin gözü ilə”, kollecin I kurs tələbəsi Mədinə Paşalı “M.Ə.Rəsulzadənin həyat yolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər. Kollecin I kurs tələbəsi Ramazan Eyvazov vətənpərvərlik ruhunda qələmə aldığı “Azərbaycan” və “Ana yurdum” şerlərini səsləndirib.

«Национальная государственность и современность»
В Азербайджанском Финансово-экономическом колледже при UNEC состоялась конференция на тему «Национальная государственность и современность», посвященная 99-летию создания Азербайджанской Народной Республики.
Исполняющий обязанности директора колледжа, доктор философии по праву Орудж Мамедов выступив по теме «Азербайджанская Народная Республика и современный Азербайджан: правовое наследие», отметил, что современная Азербайджанская Республика, восстановившая свою независимость 18 октября 1991 года, является преемником Азербайджанской Народной Республики, существующей в течение 23 месяцев в 1918-1920 годах и вошедшей в историю как первое всемирное, демократическое государство мусульманского Востока. Азербайджанская Народная Республика создав древнюю традицию государственности нашего народа, добилась создания государственных институтов, которые считались передовыми для того времени. Осуществляемые в сфере экономики, культуры, образования, военного строительства и в других сферах работы государственной демократической структурой Азербайджанской Народной Республики, оказывающей деятельность в напряженных и тяжелых общественно-политических условиях, являются яркой страницей в истории азербайджанского народа.
На конференции была представлена широкая информация о значении Распоряжений Общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева относительно празднования 80 и 90-летия Азербайджанской Народной Республики. Был затронут вопрос об обязанностях, исходящих из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О 100-летии Азербайджанской Народной Республики» от 16 мая 2017 года.
На конференции выступили с докладами председатель комиссии по общеобразовательным дисциплинам колледжа Махал Зейналова по теме «Создание, деятельность и распад Азербайджанской Народной Республики»: современный взгляд», председатель Студенческой молодежной организации UNEC Расул Гашимов по теме «Независимый Азербайджана глазами молодежи», студентка I курса колледжа Мадина Пашалы «Жизненный путь М.А.Расулзаде». Студент I курса колледжа Рамазан Эйвазов прочитал свои стихи «Азербайджан» и «Край родной», написанные в духе патриотизма.
В конце был продемонстрирован документальный фильм, посвященный Азербайджанской Народной Республике.