müəl. Sevda Musa qızı Əhmədova 1958-cı ildə Gəncə şəhərində anadan olub.
1976-1982-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnistitutunda “müalicə-proflaktika” fakultəsini bitirib, “müalicə işi” ixtisası üzrə “həkim” ixtisasına yiyələnib.
1982-1983-cü illərdə Gəncə şəhərində A.Səhhət adina 1 saylı şəhər xəstəxanasında həkim-interna işləyib.
1984-ci ildə Gəncə şəhərində 3 syalı şəhər polinikasında Funksional – diaqnostika həkimi işləyib. 1984 -1988-ci illərdə Gəncə şəhərində həkim nevropotoloq işləyib.
1984-1988-ci illərdə həkim poliknikada həmik-nevropatoloq işləmişdir.
1988-1993-cü illərdə Bakı şəhərində Əmək və Əhalinin Sosial Təminat Nazirliyində Respublika ixtisaslaşdirilmiş travmo-neşə xəstəlikləri HƏEK Həkim-probpatoloq işləyib.
1993-1997-ci illərdə Binəqədi rayonu HƏEK həkim – ekspert trapevt işləmişdir.
1997-2000-ci illərdə Bakı şəhərində Respublika Tibbi Sosial Ekspertiza mərkəzində həkim- ekspert Funksionalist işləmişdir.
1999-1999-cu illərdə Baki şəhərində ADU-da “Mulki Müdafiə və tibbi biliklərin əsası” kafedrasında 0.5 ştat müəllim, 1999-2007-ci illərdə həmin kafedrada tam ştat müəllim, 2007-2014-cü ilə qədər tam ştat baş müəllim, 2014-2022-ci illərdə həmin universitetdə 0,5 ştat baş müəllim işləmişdir.
2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mülki müdafiə” kafedrasında müəllim işləyib.
2020-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Humanitar fənlər” kafedrasının müəllimi işləyir.
16 elmi məqalənin, 4 elmi-tədqiqat işlərinin müəllifidir. Beynəlxalq və Respublika əhəmiyyətli Elmi Konfranslarda iştirak etmişdir.

Родилась в 1958 году в городе Гяндже.
В 1976-1982 годах окончила факультет «Лечебно-профилактическое дело» Азербайджанского государственного медицинского института и получила квалификацию «врача» по специальности «Лечебное дело».
В 1982-1983 годах работала врачом-интерном в Гянджинской городской больнице № 1 имени А.Саххата.
В 1984 году работала функционально-диагностическим врачом в Гянджинской городской поликлинике № 3. В 1984-1988 годах работала невропатологом в городе Гяндже.
В 1984-1988 годах работала врачом- невропатологом в поликлинике.
В 1988-1993 годах работала врачом-профпатологом в Министерстве труда и социальной защиты населения города Баку Республиканской специализированной травматолого-интоксикационной патологии.
В 1993-1997 годах работала врачом-экспертом-терапевтом в ВЭИК Бинагадинского района.
В 1997-2000 годах работала врачом-экспертом-функционалистом в Республиканском центре медико-социальной экспертизы в городе Баку.
В 1999 годах 0,5 штатный преподаватель кафедры «Гражданская оборона и основы медицинских знаний» БГУ, в 1999-2007 годах штатный преподаватель той же кафедры, в 2007-2014 годах старший преподаватель, 2014 — 2022 годах старший преподаватель 0,5 штата.
С 2014 года работала преподавателем кафедры «Гражданская оборона» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2020 года работает преподавателем кафедры «Гуманитарные дисциплины» Азербайджанского государственного экономического университета.
Автор 16 научных статей, 4 научно-исследовательских работ. Принимала участие в международных и республиканских научных конференциях.