müəl. Sevda Musa qızı Əhmədova 1958-cı ildə Gəncə şəhərində anadan olub.
1976-1982-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnistitutunda “müalicə-proflaktika” fakultəsini bitirib, “müalicə işi” ixtisası üzrə “həkim” ixtisasına yiyələnib.
1982-1983-cü illərdə Gəncə şəhərində A.Səhhət adina 1 saylı şəhər xəstəxanasında həkim-interna işləyib.
1984-ci ildə Gəncə şəhərində 3 syalı şəhər polinikasında Funksional – diaqnostika həkimi işləyib. 1984 -1988-ci illərdə Gəncə şəhərində həkim nevropotoloq işləyib.
1984-1988-ci illərdə həkim poliknikada həmik-nevropatoloq işləmişdir.
1988-1993-cü illərdə Bakı şəhərində Əmək və Əhalinin Sosial Təminat Nazirliyində Respublika ixtisaslaşdirilmiş travmo-neşə xəstəlikləri HƏEK Həkim-probpatoloq işləyib.
1993-1997-ci illərdə Binəqədi rayonu HƏEK həkim – ekspert trapevt işləmişdir.
1997-2000-ci illərdə Bakı şəhərində Respublika Tibbi Sosial Ekspertiza mərkəzində həkim- ekspert Funksionalist işləmişdir.
1999-1999-cu illərdə Baki şəhərində ADU-da “Mulki Müdafiə və tibbi biliklərin əsası” kafedrasında 0.5 ştat müəllim, 1999-2007-ci illərdə həmin kafedrada tam ştat müəllim, 2007-2014-cü ilə qədər tam ştat baş müəllim, 2014-2022-ci illərdə həmin universitetdə 0,5 ştat baş müəllim işləmişdir.
2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mülki müdafiə” kafedrasında müəllim işləyib.
2020-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Humanitar fənlər” kafedrasının müəllimi işləyir.
16 elmi məqalənin, 4 elmi-tədqiqat işlərinin müəllifidir. Beynəlxalq və Respublika əhəmiyyətli Elmi Konfranslarda iştirak etmişdir.

Born in 1958 in Ganja, Azerbaijan.
In 1976-1982, she graduated from the Faculty of “Medical and Preventive Care” at the Azerbaijan State Medical Institute, obtaining a degree in “Medical Practice” and qualifying as a doctor.
In 1982-1983, she worked as a medical intern at City Hospital No. 1 named after A. Səhhət in Ganja.
In 1984, she served as a functional diagnostics doctor at City Polyclinic No. 3 in Ganja. From 1984 to 1988, she worked as a neurologist in Ganja.
Between 1988 and 1993, she was employed as a medical neuropathologist at the specialized Trauma and Occupational Diseases Center under the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan in Baku.
In 1993-1997, she worked as a therapeutic medical expert at the Binagadi District Medical Social Expertise Commission.
From 1997 to 2000, she served as a functional medical expert at the Republican Center for Medical Social Expertise in Baku.
In 1999, she began teaching at the Azerbaijan State University (ADU) in the Department of “Civil Defense and Basics of Medical Knowledge” as a part-time instructor. From 1999 to 2007, she worked as a full-time instructor, and from 2007 to 2014, as a full-time senior instructor. Between 2014 and 2022, she continued her work as a part-time senior instructor at the same university.
Since 2014, she has been working as a lecturer at the “Civil Defense” Department of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Since 2020, she has been serving as a lecturer in the “Humanitarian Sciences” Department at UNEC.
She is the author of 16 scientific articles and 4 research works. She has participated in both national and international scientific conferences of significant importance.