Cəfərova Ülviyyə Yusif qızı
1999-cu ildə “Naxçıvan” Universitetinin “İqtisadiyyatın Hüquqi Tənzimlənməsi” fakültəsini bitirmişdir. 2000-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Humanitar fənnlər” kafedrasında böyük laborant vəzifəsində çalışmışdır.
2005-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İstehsal və Xidmət Sahələrinin İqtisadiyyatı və İdarə edilməsi” ixtisası üzrə magistr pilləsini bitirmişdir. 2004-cü ildə “Birja işinin təşkili və idərə edilməsi” kafedrasında, 2005-ci ildə isə “Marketinq” kafedrasında böyük laborant vəzifəsində işləmişdir. Dissertantdır.

Jafarova Ulviya Yusif
In 1999, she graduated from Nakhchivan University, faculty of Legal Regulation of the Economy. In 2000, she worked as a senior laboratory assistant at the “Humanities” department of  Azerbaijan State University of Economics.
In 2005 she graduated from  Azerbaijan State University of Economics with a master’s degree in “Economics and Management of Production and Services”. In 2004 she worked as a senior laboratory assistant at the “Organization and Management of Stock Exchange Business” department, and in 2005 at the “Marketing” department. She is a  student for a degree.
Since 2015, she has been working as a lecturer at the Department of “Organization of Trade and Customs”.