Panel III: Alternativ enerji resurslarına həsr olunmuş panel müzakirəsi keçirilib
İyunun 13-də Heydər Əliyev Mərkəzində VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransının (ISCEMR-2025) III panel sessiyası keçirilib.
“İqtisadi, ekoloji və enerji problemlərinin həlli perspektivləri və alternativ enerji resurslarından istifadə” mövzusuna həsr olunan panelin moderatoru Almaniyanın Ruhr Universitetinin İnkişaf İqtisadiyyatı və Siyasəti İnstitutunun professoru Elxan Sadiqzadə olub. Paneldə Kanadanın Kalqari Universitetinin ətraf mühitin idarə edilməsi proqramının təlimatçısı Səbina İsgəndərova, Özbəkistanın Davamlı İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin şöbə müdiri Avazbek Xalbekov, UNEC-in “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasının baş müəllimi Firuzə Cəfərova və “Azərenerji” ASC-nin Elmi-tədqiqat və Layihə-axtarış Energetika İnstitutunun direktor müavini Aytək Babayeva çıxış ediblər.
Çıxış edənlər alternativ enerji texnologiyalarının tətbiqi, enerji səmərəliliyi, ekoloji təhlükəsizlik və enerji siyasətləri, alternativ enerji mənbələrinin iqtisadi, ekoloji və texnoloji imkanları, karbon emissiyası, bərpa olunan eneji mənbələrinin istehsal və tətbiqinin ekoloji riskləri, yaşıl enerji keçidinə dair effektiv həll yolları barədə fikirlərini bölüşüblər. Həmçinin Ermənistan tərəfindən Qarabağda törədilmiş ekoloji terror və onun ekoloji hüquqi təhlillərini iştirakçıların diqqətinə çatdırblar.

Панель III: Состоялась панельная дискуссия, посвященная альтернативным источникам энергии
13 июня в Центре Гейдара Алиева состоялась III панельная сессия VII Международной научной конференции исследователей в области экономики и управления (ISCEMR-2025).
Модератором панели, посвященной теме «Перспективы решения экономических, экологических и энергетических проблем и использования альтернативных источников энергии», выступил профессор Института экономики и политики развития Рурского университета в Германии Эльхан Садыгзаде. В панели выступили преподаватель программы по управлению окружающей средой Университета Калгари в Канаде Сабина Искендерова,  начальник отдела Правления Центра устойчивого развития Узбекистана Авазбек Халбеков, старший преподаватель кафедры «Охрана окружающей среды и экономика» UNEC Фируза Джафарова и заместитель директора Научно-исследовательского и проектно-поискового энергетического института ОАО «Азерэнержи» Айтек Бабаева.
Выступившие поделились своими мнениями по применению альтернативных энергетических технологий, энергоэффективности, экологической безопасности и энергетической политике, экономическим, экологическим и технологическим возможностям альтернативных источников энергии, выбросам углерода, экологическим рискам производства и применения возобновляемых источников энергии, а также эффективным решениям для перехода на зеленую энергетику. Они также довели до сведения участников экологический терроризм, совершенный Арменией в Карабахе, и его эколого-правовой анализ.