Panel Müzakirə 1: COP29-a doğru
UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCEMR-2025) açılış mərasimindən sonra panel müzakirələrlə davam edib.
Birinci panel müzakirə “COP29 və Azərbaycanın töhfəsi: İqlim dəyişikliyi və maliyyələşdirilməsi, resurslardan səmərəli istifadə” mövzusunda olub.
Panelin moderatoru, İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov çıxışında Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə və COP29-a ev sahibliyi kontekstində qarşıya qoyduğu hədəflərə və əldə olunan uğurlara toxunub.
Azərbaycan Respublikasının energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov, Milli Məclisin deputatı, BMT-nin İqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, Türkiyənin Boğaziçi Universitetinin iqlim üzrə alim-professoru və “Dairəvi iqtisadiyyat” kitabının müəllifi prof. Levent Kurnazın spikeri olduqları panel müzakirələrdə mövzuya dair elmi, praktiki və nəzəri baxış təqdim olunub. Çıxış edənlər iqlim maliyyəsi, bu sahədə mövcud problemlər və onların aradan qaldırılması yolları, resurslardan səmərəli istifadə, eləcə də Azərbaycanın ev sahibliyi ilə keçirilən COP 29-da danışıqlar zamanı iqlim maliyyəsində əldə olunan uğurlar barədə fikirlərini bölüşüblər.  COP 29-un nəticələrinin yalnız regiona deyil, qlobal olaraq, dünyanın ən ucqar ölkələrinə müsbət təsir edəcəyini bildirən spikerlər qəbul edilən qərarlar baxımından Azərbaycanın ən uğurlu COP-lardan birinə ev sahibliyi etdiyi deyiblər.

Panel Discussion 1: Toward COP29
Following the opening ceremony of the 7th International Scientific Conference for Researchers in the Fields of Economics and Management (ISCEMR-2025), organized by UNEC’s International Graduate and Doctoral Center, the event proceeded with a series of high-level panel discussions.
The opening panel, titled “COP29 and Azerbaijan’s Contribution: Climate Change, Climate Finance, and the Efficient Use of Resources,” addressed pressing global and national issues.
Moderated by Huseyn Huseynov, Head of the Sustainable Development and Social Policy Department at the Ministry of Economy, the discussion highlighted Azerbaijan’s strategic objectives in sustainable development and the progress made in the lead-up to its role as host of COP29.
Distinguished speakers included Elnur Soltanov, deputy minister of energy and chief executive director of COP29; Nigar Arpadarai, member of the Milli Majlis and UN high-level Climate champion; and professor Levent Kurnaz, a leading climate expert from Boghazichi University in Turkey and author of Circular Economy. The panel offered multifaceted insights scientific, practical, and theoretical on climate-related challenges and Azerbaijan’s evolving leadership in this arena. Speakers addressed critical topics such as climate finance, existing structural and policy-related barriers, and strategies for more efficient resource management. They also reviewed Azerbaijan’s notable achievements in climate finance negotiations during COP29. Emphasizing the far-reaching implications of the summit, the panelists remarked that the outcomes of COP29 will yield benefits not only for the region but also for even the most remote parts of the world. In terms of the decisions adopted and the quality of engagement, they concluded that Azerbaijan’s presidency of COP29 stands among the most impactful in the history of the conference.