Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru: UNEC müəllimlərinin böyük təcrübə və bacarığı var
sorbon_4417Fevralın 1-dən 5-dək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) professor-müəllim heyəti üçün “Universitet Sistemində İnteraktiv Təhsil” mövzusunda təlim keçirilib. UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində təşkil olunan təlimdə universitetin 100 müəllimi iştirak edib. Təlimi Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru Florent Pratlong və həmin universitetin rektorunun müşaviri İmran Muxtarov aparıb. unec.edu.az Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru Florent Pratlong ilə müsahibəni təqdim edir:
UNEC-in 100 müəllimi üçün “Universitet Sistemində İnteraktiv Təhsil” mövzusunda təlim keçdiniz. Bir həftə ərzində UNEC müəllimləri bir yerdə olub, onları yaxından tanımaq imkanı əldə etdiniz. UNEC-in pedaqoji potensialını necə qiymətləndirirsiniz?
– Mənim fikrimcə, UNEC müəllimlərinin böyük təcrübə və bacarığı var. Çox aktiv və fəal müəllimlərdirlər. Lakin, bəzi hallarda qrup çalışmalarına çox gərgin yanaşırlar. Məsələyə daha sadə baxsalar, o zaman daha rahat və inkişafyönümlü nailiyyət əldə edə bilərlər. Hesab edirəm ki, bu cür kommunikativ təlimlərdə iştirak etmək müəllimlər üçün faydalı oldu.
– UNEC-in müvafiq sahələrdə inkişafında vacib amilləri nədə görürsünüz?
– Mütləq şəkildə universiteti bir qurum kimi düşünmək, ali təhsil müəssisəsinin brendini, imicini qurmaq çox önəmlidir. Buna görə burda çalışan müəllimlər birlikdə brendin tanınması üçün birgə tam qüvvə ilə çalışmalıdırlar. Mən artıq bu dəyişiklikləri, interaktivləşməni görürəm.
– Sizcə bu təlimlər UNEC müəllimlərinə nə verdi?
– Layihədən sonra UNEC müəllimləri innovativ tədris texnologiyaları barədə biliklərini bir qədər də təkmilləşdirə bildi. Əlavə olaraq, həmkarlar arasında kommunikasiyanın qurulması, faydalı fikir mübadiləsinin aparılması kimi bacarıqlar da aşılandı. Təlimlərdə müəllim mərkəzli tədrisdən, tələbə mərkəzli tədrisə keçid üçün lazımi metodologiya barədə ətraflı məlumat verilib.

Профессор университета Париж Сорбонна Абу – Даби: преподаватели UNEC имеют большой опыт и способности
08 ФЕВРАЛЯ 2016 | VIEWS:
sorbon_4417
С 1  по 5 февраля для профессорско-преподавательского состава Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) проведен тренинг на тему «Интерактивное обучение в системе университета». На тренинге, организованном в Учебно-спортивном комплексе отдыха Кубы UNEC, участвовали 100 преподавателей. Тренинг провели профессор университета Париж Сорбонна Абу-Даби Флорент Пратлонг и советник ректора указанного университета Имран Мухтаров.  Представляем интервью с профессором  unec.edu.az Париж Сорбонна Абу-Даби университета Флорентом Пратлонгом:
Для  100 преподавателей UNEC  провели тренинг на тему «Интерактивное обучение в системе университета». В течение недели вы общались с преподавателями UNEC, имели возможность близко познакомиться с ними. Как вы оцениваете педагогический потенциал UNEC?
– Я думаю, что преподаватели UNEC имеют большой опыт и способности. Они очень активные преподаватели. Однако очень трудно справляются с групповыми заданиями. Если  проще подойти к вопросу, можно спокойно достичь желаемых результатов, направленных на развитие. Считаю, что участие на таких коммуникативных тренингах  имели большую пользу для преподавателей.
— В чем видите важные факторы в соответствующих сферах развития UNEC?
– Обязательно видеть университет как единую структуру и очень важно создать бренд и имидж высшего учебного заведения. Поэтому для признания бренда преподаватели должны стараться совместно с полной отдачей. Я уже вижу эти изменения, интерактивность.
— Как по-вашему, что дали эти тренинги преподавателям  UNEC?
–После проекта преподаватели  UNEC смогли совершенствовать знания об инновационных учебных технологиях.  Дополнительно, были выявлены способности создания коммуникации между коллегами, проведения полезного обмена мнениями. На тренинге была дана подробная  информация о переходе от централизованного обучения преподавателя к централизованному обучению студента.