Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru: UNEC müəllimlərinin böyük təcrübə və bacarığı var
sorbon_4417Fevralın 1-dən 5-dək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) professor-müəllim heyəti üçün “Universitet Sistemində İnteraktiv Təhsil” mövzusunda təlim keçirilib. UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində təşkil olunan təlimdə universitetin 100 müəllimi iştirak edib. Təlimi Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru Florent Pratlong və həmin universitetin rektorunun müşaviri İmran Muxtarov aparıb. unec.edu.az Paris Sorbon Universiteti – Abu Dabi professoru Florent Pratlong ilə müsahibəni təqdim edir:
UNEC-in 100 müəllimi üçün “Universitet Sistemində İnteraktiv Təhsil” mövzusunda təlim keçdiniz. Bir həftə ərzində UNEC müəllimləri bir yerdə olub, onları yaxından tanımaq imkanı əldə etdiniz. UNEC-in pedaqoji potensialını necə qiymətləndirirsiniz?
– Mənim fikrimcə, UNEC müəllimlərinin böyük təcrübə və bacarığı var. Çox aktiv və fəal müəllimlərdirlər. Lakin, bəzi hallarda qrup çalışmalarına çox gərgin yanaşırlar. Məsələyə daha sadə baxsalar, o zaman daha rahat və inkişafyönümlü nailiyyət əldə edə bilərlər. Hesab edirəm ki, bu cür kommunikativ təlimlərdə iştirak etmək müəllimlər üçün faydalı oldu.
– UNEC-in müvafiq sahələrdə inkişafında vacib amilləri nədə görürsünüz?
– Mütləq şəkildə universiteti bir qurum kimi düşünmək, ali təhsil müəssisəsinin brendini, imicini qurmaq çox önəmlidir. Buna görə burda çalışan müəllimlər birlikdə brendin tanınması üçün birgə tam qüvvə ilə çalışmalıdırlar. Mən artıq bu dəyişiklikləri, interaktivləşməni görürəm.
– Sizcə bu təlimlər UNEC müəllimlərinə nə verdi?
– Layihədən sonra UNEC müəllimləri innovativ tədris texnologiyaları barədə biliklərini bir qədər də təkmilləşdirə bildi. Əlavə olaraq, həmkarlar arasında kommunikasiyanın qurulması, faydalı fikir mübadiləsinin aparılması kimi bacarıqlar da aşılandı. Təlimlərdə müəllim mərkəzli tədrisdən, tələbə mərkəzli tədrisə keçid üçün lazımi metodologiya barədə ətraflı məlumat verilib.

The Professor of the University Paris Sorbonne-Abu Dhabi: UNEC Teaching Staff has a great experience and ability
08 FEBRUARY 2016 | VIEWS:
sorbon_4417
Training on “Interactive Education in University Systems” has been conducted for the academic staff of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) through February 1 to 5.
100 university teachers have taken part in the training organized in Guba Training, Sports and Resort Complex of UNEC. The traioning was conducted by the Professor of the University Paris Sorbonne-Abu Dhabi Florent Pratlong and the Advisor to the Rector of the University Imran Mukhtarov. unec.ed.az introduces the interview with Mr. Florent Pratlong of Paris Sorbonne University-Abu Dhabi:
You conducted training on “Interactive Education in University Systems” for 100 teachers. You have had an opportunity of getting familiar with UNEC instructors closely within a week. How do you evaluate the UNEC’s pedagogical potential?
– I think UNEC instructors have a great experience and ability. In fact, they are very active. But in some cases their approach to group exercises is very tense. If they treat the issue simply then can achieve in a more convenient and growth oriented way. I suppose, to take part in the kind of communicative trainings is beneficiary for the teaching staff.
What are the most important factors in the development of the relevant areas of UNEC?
– Definitely to think about the university as an institution of higher education and to build the image and brand of the university is very important. Therefore, the teachers working here together should try with full force. I have already seen these changes and interactivity.
How do you think UNEC instructors benefit of this trainings.
– UNEC’s teaching staff could improve their skills on innovative technologies a little bit. In addition, the establishment of communication between the colleagues, the exchange of views on a number of skills were obtained. Detailed information about the methodology of the transition of teacher based training to a student-oriented training has been delivered within the period.