Qırğız Milli Universitetinin rektoru UNEC tələbələri üçün beynəlxalq seminar keçirib
Yusif Balasaqunlu adına Qırğız Milli Universitetinin rektoru, professor Dogdurbek Çontoyev Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) tələbələri üçün beynəlxalq əhəmiyyətli seminar keçirib.
Seminar çərçivəsində professor Dogdurbek Çontoyev Rus İqtisad Məktəbinin və Maliyyə və mühasibatlıq fakültəsinin tələbələri qarşısında çıxış edərək Qırğızıstanda və ümumilikdə Mərkəzi Asiya regionunda su resurslarının idarə olunması, su təhlükəsizliyi, iqlim dəyişmələrinin təsirləri və ekoloji dayanıqlılıq mövzularında geniş təqdimatla çıxış edib.
Rektor çıxışında qeyd edib ki, su ehtiyatlarının səmərəli və ədalətli idarə olunması artıq təkcə regional deyil, qlobal təhlükəsizlik məsələsinə çevrilib. İqlim dəyişmələri, əhali artımı, urbanizasiya və sənayeləşmə su resurslarına təzyiqi artırır və bu da ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsini zəruri edir. Xüsusilə transsərhəd su hövzələrinin birgə idarə olunması, su diplomatiyası və innovativ texnologiyaların tətbiqi müasir dövrün əsas prioritetləri kimi vurğulanıb.
Tədbirdə su ehtiyatlarının qorunması ilə yanaşı, su–enerji–ərzaq təhlükəsizliyi əlaqəsi, yaşıl iqtisadiyyat, dayanıqlı maliyyələşdirmə mexanizmləri və universitetlərin davamlı inkişaf gündəliyində rolu kimi məsələlər də müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, ali təhsil müəssisələri yalnız bilik ötürən deyil, eyni zamanda qlobal çağırışlara cavab verən elmi-tədqiqat və innovasiya mərkəzləri kimi çıxış etməlidirlər.
Seminar interaktiv müzakirələrlə davam edib. Tələbələr su resurslarının iqtisadi qiymətləndirilməsi, karbon izinin azaldılması, yaşıl investisiyalar və dövlət–özəl sektor tərəfdaşlığının rolu ilə bağlı suallar ünvanlayıblar. Professor Dogdurbek Çontoyev isə praktik yanaşmalar, region üzrə aktual statistik məlumatlar və beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivləri barədə ətraflı izah verib.
Tədbirin sonunda tələbələr beynəlxalq təcrübənin paylaşılması və qlobal dayanıqlılıq məsələlərinin müzakirəsi baxımından seminarın əhəmiyyətini vurğulayaraq təşəkkürlərini bildiriblər.

Ректор Кыргызского национального университета провел международный семинар для студентов UNEC
Ректор Кыргызского национального университета им. Жусупа Баласагына, профессор Догдурбек Чонтоев, провел семинар международного значения для студентов Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
В рамках семинара профессор Догдурбек Чонтоев выступил перед студентами Русской экономической школы и факультета финансов и бухгалтерии с широкой  презентацией по вопросам управления водными ресурсами, водной безопасности, влияния изменения климата и экологической устойчивости в Кыргызстане и в Центральноазиатском регионе в целом.
В своем выступлении ректор отметил, что эффективное и справедливое управление водными ресурсами стало не только региональной, но и глобальной проблемой безопасности. Изменение климата, рост населения, урбанизация и индустриализация усиливают давление на водные ресурсы, что делает необходимым укрепление сотрудничества между странами. В частности, в качестве главных приоритетов современной эпохи были подчеркнуты совместное управление трансграничными водными бассейнами, водная дипломатия и применение инновационных технологий.
Помимо защиты водных ресурсов, на мероприятии также обсуждались такие вопросы, как взаимосвязь между водными ресурсами, энергетикой и продовольственной безопасностью, зеленая экономика, механизмы устойчивого финансирования и роль университетов в программе устойчивого развития. Было отмечено, что высшие учебные заведения должны выступать не только в качестве центров передачи знаний, но и в качестве научно-исследовательских и инновационных центров, отвечающих на глобальные вызовы.
Семинар продолжился интерактивными дискуссиями. Студенты задавали вопросы об экономической оценке водных ресурсов, сокращении выбросов углекислого газа, «зеленых» инвестициях и роли партнерства государственно-частного сектора. Профессор Догдурбек Чонтоев подробно изложил практические подходы, текущие статистические данные по региону и перспективы международного сотрудничества.
В завершение мероприятия студенты выразили свою благодарность, подчеркнув важность семинара с точки зрения обмена международным опытом и обсуждения глобальных проблем устойчивого развития.