Qurbanov Elçin Çərkəz oğlu 6 avqust 1968-ci ildə anadan olub.
1985-ci ildə 160 saylı orta məktəbi bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinə qəbul olunub. 1987-ci ildə hərbi xidmətə gedib. 1989-cu ildə Macarıstanda hərbi xidmətini başa vurub, Vətənə qayıdan Elçin ixtisasını dəyişmək qərarına gəlib. Elə həmin il birinci ali təhsilini yarımçıq qoyaraq, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. “Maliyyə və kredit” fakültəsinin axşam şöbəsində təhsil almaqla yanaşı, bank sahəsində əmək fəaliyyətinə başlayıb. Xüsusi savad və bacarıqlarına görə yaşıdlarından fərqlənən Elçin qısa müdddətdə kommersiya banklarından birində sədr müavini vəzifəsinə qədər yüksəlib.
1993-cü ildə, V kursda oxuyarkən, təhsilini və karyerasını yarımçıq qoyaraq, könüllü cəbhəyə yollanıb. Ağdam istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib.

Gurbanov Elchin Cherkez
He completed the secondary school 160 in 1985 and entered the Faculty of Physics of Baku State University. In 1987 he went to serve in the army. He completed the service in Hungary in 1989. Elchin decided to change his major after the service. He left the first higher education incomplete and entered Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade (current UNEC). In addition to his studies in the evening department of the Faculty of Finance and Credit, he started labor activity in bank. Elchin distinguished with his special knowledge and abilities was promoted up to the Deputy Chairman of one of the commercial banks in a short period of time.
He voluntarily went to front leaving his study and career incomplete when he was the fifth course student in 1993; participated in the battles in Aghdam.