Qurbanov Elçin Çərkəz oğlu 6 avqust 1968-ci ildə anadan olub.
1985-ci ildə 160 saylı orta məktəbi bitirərək, Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinə qəbul olunub. 1987-ci ildə hərbi xidmətə gedib. 1989-cu ildə Macarıstanda hərbi xidmətini başa vurub, Vətənə qayıdan Elçin ixtisasını dəyişmək qərarına gəlib. Elə həmin il birinci ali təhsilini yarımçıq qoyaraq, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. “Maliyyə və kredit” fakültəsinin axşam şöbəsində təhsil almaqla yanaşı, bank sahəsində əmək fəaliyyətinə başlayıb. Xüsusi savad və bacarıqlarına görə yaşıdlarından fərqlənən Elçin qısa müdddətdə kommersiya banklarından birində sədr müavini vəzifəsinə qədər yüksəlib.
1993-cü ildə, V kursda oxuyarkən, təhsilini və karyerasını yarımçıq qoyaraq, könüllü cəbhəyə yollanıb. Ağdam istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib.

Эльчин ГурбановГурбанов Эльчин Черкез оглы родился 6 августа 1968 года.
В 1985 году окончив среднюю школу №160, поступил на факультет Физики Бакинского государственного университета. В 1987 году отправился на военную службу. В 1989 году завершил военную службу в Венгрии. Вернувшись на родину, Эльчин принял решение поменять специальность. Оставив неоконченным первое высшее учебное заведение, поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне UNEC). Учился на вечернем отделении факультета «Финансы и кредит», в то же время приступил к трудовой деятельности в банке. Отличаясь особыми способностями и умением, Эльчин за короткое время перешел на должность заместителя председателя в одном их коммерческих банков.
В 1993 году учась на V курсе, прервал учебу и карьеру, добровольно отправился на фронт. Участвовал в боях в направлении Агдама.