Rektor: “Distant təhsil universitetlərin inkişafı baxımından ciddi çağırış yaratdı”
Adalat_Muradov_090620Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov “Post-COVİD  müddətində  ali  təhsil  və  tədqiqat” mövzusunda keçirilən vebinarda ali təhsilin gələcəyi ilə bağlı vacib məsələlərdən danışıb.
Rektor çıxışında ənənəvi ali təhsilin üzləşdiyi yeni problemlər və postpandemiya dövründə ali təhsilin əsas konturları barədə öz baxışlarını bölüşüb:
“Pandemiyadan əvvəl hamının qəbul etdiyi və pandemiya dövründə daha da güclənən bir tələb var: “Təhsil birmənalı dəyişməlidir”. Bu, ilk növbədə yeni texnologiyaların inkişafı, qloballaşma və rəqəmsallaşma ilə bağlıdır. Tələb olunan bilik və bacarıqlar sürətlə dəyişir, iqtisadiyyat rəqəmsallaşır, cəmiyyət rəqəmsallaşır, hətta  dövlət idarəetməsi rəqəmsallaşır. Belə şəraitdə təhsil analoq təhsil olaraq qala bilər mi? Qala bilər. Lakin, bu zaman təhsil və iqtisadiyyat, təhsil və cəmiyyət və s. bir-birindən əlaqəsiz inkişaf edəcək ki, bu da təhsilin  iflası olacaq. Yəni təhsil rəqəmsallaşmalı, distant təhsilin tətbiqi təmin edilməlidir. Yeni texnologiyaların bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsildə də tətbiqi qaçılmazdır. Distant təhsilin tətbiq edilib-edilməməsi müzakirə predmentinə çevrilməməlidir. Distant təhsilin keyfiyyəti bizi düşündürməlidir”.
“İndi ən ciddi problem cəmiyyətin “Distantdırsa keyfiyyətsizdir” mövqeyini dəyişməkdir”
“Pandemiya dövründə tətbiq edilməyə başlayan distant təhsilin cəmiyyətdə bu təhsil haqqında mənfi rəy yaratdığını bildirən rektor, indi ən ciddi problemin cəmiyyətdə formalaşmış “Distanddırsa keyfiyyətsizdir” mövqeyi dəyişmək olduğunu deyib: “Bu gün distant təhsil kimi tətbiq edilən təhsili pandemiyadan qaynaqlanan böhranın həlli baxımından qaçılmaz bir addım kimi qəbul etdik. Bu, doğru idi. Bu həm də təhslilin davamlılığını təmin ediməsi baxımından alternativsiz yanaşma idi. Bu təhsilin tətbiqi zamanı müəllimin əməyi azalmadı, əksinə əhəmiyyətli dərəcədə artdı. Müəllimlərin, eləcə də təhsilalanların da psixoloji gərginliyi artdı. Müəllimlərin və tələbələrin qısa vaxt ərzində yeni texnoloji alət və vasitələrdən istifadə vərdişlərini formalaşdırması onlar üçün  həm də əlavə gərginlik mənbəyi oldu.
Bu təhsil formasının guya ucuz olması da əsassız yanaşma idi. Distant dediyimiz təhsilə keçid həm də o demək idi ki, böhranla üz-üzə qalan ənənəvi təhsil öz funksiyasını yerinə yetirə bilmədi. Bu, həm də o demək idi ki, ənənəvi təhsil öz inkişaf potensialının tükəndiyini göstərdi. Bu böhran distant təhsilin böhranı deyil, əksinə, distant təhsil ənənəvi təhsilin üzləşdiyi və həll edə bilmədiyi problemi həlli yolu kimi tətbiq edilməyə başladı.
…Real vəziyyətin təhsil sahəsində təhlili göstərir ki, ənənəvi təhsil artıq öz funksiyasını yerinə yetirə bilmir. Ənənəvi təhsilin alternativi olan yeni təhsil isə hələ mümkün deyil. Bu, təhsil qarşısında duran ən ciddi və yeni problemlərdən ikincisidir.
Müəllim ənənəvi təhsildə auditoriyaya dediyini kameraya deyirsə, bu, distant təhsilə çevrilirmir. Hesab edirik ki, bu, çox ciddi və yeni problemlərdən üçüncüsüdür”.
“Distant təhsil universitetlərin inkişafı baxımından ciddi çağırış yaratdı”
“Distant təhsil yeni və fərqli təhsil formasıdır, nə əyani, nə də qiyabi təhsildir. Ona görə də distant təhsili əyani təhsillə müqayisə etmək doğru deyil. Tam əminliklə demək olar ki, distant təhsilə xas olan keyfiyyətləri ənənəvi təhsildə axtarsaq, distant təhsillə müqayisədə dəfələrlə çox qüsurları ənənəvi təhsildə tapmaq olar.
…Biz üç nöqtə sıfır universitetdən danışırıq. Yəni təhsil, tədqiqatlar, sahibkarlıq fəaliyyəti, universitetlərin hədəflədiyi universitet modelidir. Distant təhsil təhsilin inkişafı baxımından əhəmiyyətli olsa da, universitetlərin inkişafı baxımından ciddi çağırışlar yaratdı. Distant təhsil ilk növbədə universitetlərdə  elmi-tədqiqatların sanki arxa plana keçdiyini göstərdi. Düşünürük ki, distant təhsilə adekvat tədqiqat və sahibkarlıq universiteti modeli post pandemiya dövründə həllini gözləyən ən ciddi problemlərdən dördüncüsüdür”.

В своем выступлении ректор поделился взглядами по проблемам, с которыми столкнулось традиционное высшее образование, и основных контуров высшего образования в постпандемический период:
«Есть одно требование, принятое всеми до пандемии и еще больше усилившееся в период пандемии: «Образование однозначно должно измениться». Это, в первую очередь, связано с развитием новых технологий, глобализацией и цифровизацией. Требуемые знания и навыки стремительно меняются, идет цифровизация экономики, цифровизация общества и даже цифровизация государственного управления. Может ли в таких условиях образование оставаться аналоговым образованием? Может. Однако в этом случае образование и экономика, образование и общество и др. будут развиваться бессвязно, что приведет к краху образования. То есть образование должно цифровизироваться, должно быть обеспечено дистанционное образование. Применение новых технологий в образовании, как и во всех сферах неизбежно. Применение дистанционного обучения не должно превращаться в предмет для обсуждения. Мы должны задуматься о качестве дистанционного образования».
«Сейчас самой серьезной проблемой является изменить отношение общества к позиции «Если дистанционное, значит некчественное».
«Отметив, что дистанционное обучение, которое началось применяться во время пандемии, создало негативное общественное мнение об образовании, ректор подчеркнул, что сейчас самой серьезной проблемой является изменение сформировавшегося в обществе мнения «Если дистанционное, значит некачественное»: «Сегодня дистанционное образование нужно воспринимать как неизбежный шаг с точки зрения решения кризиса, исходящего от пандемии. Это является также безальтернативным подходом с позиций обеспечения устойчивости образования. При таком обучении не уменьшился труд преподавателей, напротив значительно увеличился. Повысилось психологическое напряжение преподавателей, а также учащихся. Формирование у преподавателей и учащихся в течение короткого времени навыков пользования новыми технологическими инструментами и средствами стало дополнительным источником напряженности.
Предполагаемая дешевизна этой формы обучения также была необоснованным подходом. Переход к дистанционному обучению значило, что традиционное образование, столкнувшись с кризисом, не смогло выполнить свою функцию. Это также означало, что традиционное образование исчерпало свой потенциал развития. Этот кризис не является кризисом дистанционного образования, напротив, дистанционное образование стало применяться как решение проблемы, с которой столкнулось традиционное образование и не смогло ее решить.
…Анализ реальной ситуации в сфере образования показывает, что традиционное образование уже не может выполнить свою функцию. Новое образование альтернативное традиционному образованию пока невозможно. Это вторая очень серьезная и новая проблема, стоящая перед образованием.
Если преподаватель рассказывает камере, то, что рассказывал аудитории в традиционном образовании, это не превращается в дистанционное обучение. Считаем, что это третья очень серьезная и новая проблема».
«Дистанционное образование с точки зрения развития университетов создало серьезный вызов»
«Дистанционное образование новая и отличная от других форма обучения. Это не очная и не заочная форма обучения. Поэтому сравнивать дистанционное обучение с очным неправильно. Можно с полной уверенностью сказать, что если поискать качества, присущие дистанционному обучению в традиционном обучении, то в сравнении с дистанционным традиционное обучение имеет много недостатков.
… Мы говорим об университете три точки нуль. То есть образование, исследования, предпринимательская деятельность являются моделью, на которую нацелены университеты. Дистанционное обучение, являясь значительным с точки зрения развития образования, создало серьезные вызовы с позиций развития университетов. Дистанционное обучение, в первую очередь, показало, что в университетах научное исследование перешло на задний план.
Считаем, что университетская модель адекватных исследований и предпринимательства дистанционного образования является четвертой, самой серьезной проблемой, которую предстоит решить в постпандемический период.